AYBABTUMakaleler

Yılın Bilimkurgu ve Fanteziye Gönül Vermiş Yayınevleri – 2021

Yılın sonuna yaklaşırken 2021 boyunca bilimkurguya ve fantastik edebiyata en çok katkı yapan yayınevleri listemizle edebiyattaki güzel gelişmeleri bir yazıda topladık.

Bu yıl birçok yayınevi bilimkurgu ve fantezi edebiyatına katkı yapmaya devam etti. Rekor kıran kur, yüksek kağıt fiyatları, artan kargo ücretleri, döviz endeksli telif fiyatları ve düşük çevirmen ücretleri derken Türkiye’de yayıncılığa gönül vermiş herkes 2021 yılını çok zor geçirdi. Ancak tüm zorluklara rağmen bu yıl azımsanamayacak miktarda yeni yayına sahip olduk. Yayınevlerimiz muhteşem bir iş çıkardılar. Biz de elimizden geldiğince eserlerini duyurduk, okuduk ve inceledik.

Yine de yılın sonuna gelince kendilerine teşekkür eden bir yazı daha yazmadan geçmek istemedik.

İthaki Yayınları

İthaki Yayınları her yıl olduğu gibi bu yıl da en çok sayıda bilimkurgu ve fantastik hikayeyi dilimize kazandıran yayınevi oldu. Yalnızca roman ve öykü ile de kısıtlı kalmadılar. Çizgi roman basmaya devam ederken ilk mangalarını yayınladılar. Hatta bir de Son Düello gibi filmlere konu olan araştırmaları içeren kitaplar ile arşiv serilerini de başlattılar.

Tabii bu kadar çok ve hızlı yayın yaptıkları için gözden kaçanlar da oldu. Yer yer basım hataları, yazım yanlışları ve özensiz çeviriler sebebiyle okurlardan eleştiri aldılar. Yine de İthaki, fantezi ve bilimkurgu edebiyatı hayranlarının gönlündeki tahtı bu yıl da boş bırakmadı.

2021’de en çok sattıkları romanlarda Frank Herbert – Dune dördüncü oldu. Denis Villeneuve şimdi de Rama ile Buluşma‘yı beyaz perdeye uyarlıyor. Dolayısıyla İthaki’nin Rama serisini yeniden basacağı günü umutla bekliyoruz.

İthaki 2022 yayın programını bu ayın başında açıklamaya başlamıştı. Biz de hem onları hem de 2021’de çıkardıkları kitapları özetleyen bir yazı yazmıştık. Buradan okuyabilirsiniz. Fakat biz o haberi yazarken Steven Erikson‘ın Malazan serisini de 2022’de basacakları müjdesini henüz vermemişlerdi.

2021 yılı İthaki için dolu dolu geçti. Biz de altmışı aşkın yazımızda İthaki yayınlarını andık. İthaki ile alakalı tüm haber ve incelemelerimizin listesine buradan göz atabilirsiniz.

Delidolu Yayınları

Tudem Yayın Grubu‘na bağlı Delidolu Yayınları da gözde yayınevlerimizden olmaya devam ediyor. Kaliteden ve Terry Pratchett‘tan asla ödün vermiyorlar. Diskdünya‘nın tamamını dilimize kazandırmak konusunda çok kararlılar. Bu kararlılıklarını takdir ediyor ve kendilerine teşekkür ediyoruz. Zira hem çevirdikleri eserler hem de çevirilerinin kalitesi ile fantastik edebiyata yaptıkları katkı muazzam. Niran Elçi, Pratchett’ın anlatımını Türkçeleştirirken muhteşem bir iş çıkarıyor. Bu yıl 5 Diskdünya romanına kavuştuk onlar sayesinde.

Delidolu’nun en öne çıkan katkısı Diskdünya ile olsa da fantastik edebiyata tek katkıları o değil. John Wyndham, Patrick Ness ve George Saunders başta olmak üzere birçok yazarın tüm eserlerini dilimize kazandırma gayreti içindeler.

Alfa Kitap

Alfa Kitap da bilimkurgu hayranlarını zevkten dört köşe etmeye devam etti. Philip K. Dick‘in eserlerini dilimize kazandırdıkları için zaten minnettardık. Onun romanlarını çevirirken Jules Verne‘ün ve Stanislaw Lem‘in tüm eserlerini Türkçeye çevirme hedeflerinde de tam gaz ilerliyorlar.

2021 yılına da 2020’nin sonunda yayınladıkları Robin Hobb’un Farseer üçlemesini ciltli set halinde basarak girdiler. Böylece fantezi okurlarını da çok mutlu ettiler.

Alfa Kitap da sadece romanlar ile sınırlı kalmıyor. Çizgi roman serilerini de kağıt ve baskı kalitesinden ödün vermeden genişletiyorlar. Önce Cédric ile bizi 8 yaşında ve aşık olduğumuz günlere götürdüler. Şimdi de Tenten‘in maceralarına yenilerini ekliyorlar.

Akılçelen Kitaplar

Arkadaş Yayın Grubu’nun bir parçası olan Akılçelen Kitaplar da 2021 yılını güzel haberlerle doldurdu. Brandon Sanderson‘ın romanlarını basmaya devam ettiler. One Punch Man başta olmak üzere manga serilerinin yeni kitaplarını çıkarmaya devam ettiler. Üstelik Şaman Kral mangalarını da dilimize kazandırarak Şaman Kral animesiyle büyümüş okurlarını sevinçten havalara uçurdular.

Yapı Kredi Yayınları

Yapı Kredi Yayınları da 2021 yılında gerek J.K. Rowling, gerek Kazuo Ishiguro‘nun eserlerini çevirerek fantastik edebiyata katkı yaptı. Gerçi, Ishiguro fantezi ve bilimkurgu türünde yazdığını inkar ediyor ama yine de…

Zaten Harry Potter ve Alan Moore’un Olağanüstü Beyefendiler Cemiyeti serisini dilimize kazandırarak Yapı Kredi Yayınları ‘bizden’ olduklarını göstermişlerdi. Fakat 2021 yılında en büyük katkıyı çizgi roman alanından yaptılar. Blacksad serisini tekrar bastılar. Ayrıca DC Comics’in hikayelerini çevirdiler. DCeased, Luthor ve All-Star Superman gibi hikayeleri ciltler şeklinde çıkardılar.

Muhteşem Çizgi Roman Yayıncılarımız

Marmara Çizgi hem Marvel, hem Image Comics, hem Conan hem Rick & Morty, hem… Kısacası birçok başlıktan çizgi roman çıkarmaya devam etti.

JBC de DC çizgi romanlarını ve Witcher‘ları Türkçeye çevirdi. 2021 yılında en çok ses getiren eserleri muhtemelen Batman: Dünya oldu.

Çizgi Düşler de birçok Marvel hikayesinin yanında Star Wars çizgi romanlarını da çıkarmaya devam etti.

Fables serisini Türkçeye çevirdiği için daima minnettar kalacağımız Arkabahçe Yayınları da Spawn ciltleri çıkarmaya tam gaz devam ediyor.

Gerekli Şeyler de genelde manga türünden katkılar yaptı. Avatar çizgi romanlarını okumayı iple çekiyoruz.

Presstij Çizgi Roman ise What If serisini çevirmeyi kendine bir görev bildi. Bunu yaparken Once & Future, Die ve Klaus gibi merak ettiğimiz, ödüllü yazarların hikayelerini de Türkçeye kazandırdılar. Die’ı çevirerek zaten sadece bilimkurgu ve fanteziye değil, FRP’ye de gönül verdiklerini göstermiş oldular.

Ve Diğerleri

Pegasus Yayınları 2021 yılında bizlere Hyperion‘ı okuma şansı tanıdı.

Can Yayınları da Kurt Vonnegut‘un romanlarını eğlenceli kapakları ve prospektüsleri ile yayınladı.

İş Bankası Kültür Yayınları Modern Klasikler serisine klasikleşmiş bilimkurgu eserlerini ve fantastik romanları katmaya devam etti.

Ayrıntı Yayınları bilimkurgu serisine yeni yazarlar ekledi.

Altın Kitaplar ise bu yıl Stephen King’in Enstitü romanını ve Kan Varsa adlı öykü derlemesini dilimize kazandırdı. Billy Summers ve Later romanlarının çevirilerini heyecanla bekliyoruz. Bu arada yazarın Yazma Sanatı kitabının da harika olduğunu söylemeden geçmeyelim.

Eksik Parça Yayınları, Hugo ve Nebula ödüllerine aday olmuş eserleri dilimize kazandırma çabalarına katkı sağladı.

Fihrist Kitap da muhteşem kapaklarla birlikte fantezi ve bilimkurgunun ilk eserlerini basmaya başladı. Ayrıca Fihrist, Edgar Rice Burroughs’un romanlarını da çevirmeye başladı. Onlar sayesinde Tarzan ilk kez Türkçeye çevrildi. John Carter da ikinci kitabına kavuştu.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Vaiz'in 8. Cildi: Cehennem Kapıda Çıktı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.