Makaleler

Yeniden Yapılması Gereken 5 Star Wars Oyunu

Sinemadaki başarısızlığını dizi ve oyun arenasında başarıyla tamamlayan Star Wars markasının geçmişindeki bazı oyunları tekrar oynayabilsek çok güzel olurdu.

Star Wars markası Disney altına geçtikten sonra baştan aşağıya bir yenilenmeye girdi. Birçoklarına göre hatalı bir değişiklik olan Genişletilmiş Evren maceralarının iptal edilip Legends altında toplanması bu yeniliklerin en büyüğüydü.

Star Wars: Squadrons, Rogue Squadron’un ruhani halefi niteliğinde

Haliyle 90lar’da bilgisayarlarımıza, konsollarımıza konuk olmuş birçok iddialı Star Wars oyununun hikayesi de iptal edilmiş oldu. Aralarında öyle oyunlar vardı ki orijinal üçlemenin atmosferiyle yarışacak cinsten hikayeleri vardı.

Aralarından bizim hoşumuza giden, yeniden oynamak istediğimiz, Remastered ya da Remake başlığı altında görmeyi arzuladığımız 5 oyunu seçtik.

Sıralamayı yaparken Jedi Outcast, Racer ve Lego: Star Wars oyunlarını dışarıda bıraktık. Jedi Outcast, geçen yıl piyasaya çıkan Jedi: Fallen Order sayesinde biraz olsun bu alandaki isteğimizi kapattı. Racer ve Lego serisi de zaten yenilemeye giren iki oyun.

Bu arada bu oyunlarından birçoğuna GOG.com ya da Origins üzerinden ulaşabilir ve oynayabilirsiniz. Kaybolup gitmiş değiller.

Star Wars: Shadows of the Empire

1996 yılında Nintendo 64 sistemi için hazırlanan Shadow of the Empire, takibi yılında PC için de piyasaya sürülecek bir oyundu. The Empire Strikes Back ve Return of the Jedi filmleri arasında geçen hikayede Dash Rendar isimli bir paralı askeri canlandırıyorduk.

LucasArts’ın o dönemdeki multimedya çalışmalarından biri olan SotE, George Lucas’ın danışmanlığıyla hazırlanmış çok başarılı bir hikayeydi. Luke Skywalker’a, Prenses Leia’yı kurtarmak için yardım ettiğimiz oyun, aksiyonuyla, araç kullanımıyla dönemin en iyi oyunlarından biri olmuştu.

Star Wars: Dark Forces

LucasArts’ın Jedi Knight serisinin başlangıcı olan Dark Forces, bize unutulmaz karakterlerden birini sunan oyun olmuştu. Sonrasında Jedi Outcast serisinde de karşımıza çıkacak olan Luke Skywalker’ın ilk öğrencilerinden biri olan Kyle Katarn’ı canlandırıyorduk.

1995 yılında çıkan Dark Forces, dönemin Doom klonu oyunları türünden esinlenilerek hazırlanmıştı. Dar koridorlarda dolaşırken sağdan soldan üzerimize atlayan düşmanları elimizdeki enva-i çeşit silahla alt etmeye çalışıyorduk.

Star Wars: Republic Commando

Bana göre çok hakkı yenmiş bir oyundu Republic Commando. 2005 yılında çıktığında iyi notlar almasına karşın, yıllar içerisinde unutulup giden bir oyundu. Dönemin grafiksel teknolojisini sonuna kadar kullanan Republic Commando, Attack of the Clones döneminde geçiyordu.

Savaşların zirve yaptığı bir dönemde özel klon komando birliğini yönettiğimiz oyun, serinin sevilen gezegenlerinde taktik tabanlı bir FPS aksiyon oyunu deneyimi sunuyordu. Döneminde az rastlanan bir ses işçiliği ve yapay zeka yazılımıyla benzersiz oyunlardan biriydi.

Bir devam oyunu planlansa da yan ürün olarak roman serisinden devam eden Republic Commando, şu dönemde piyasaya çıksa ve Rainbow Six: Siege gibi bir taktiksel anlayış sunsa, tadından yenmezdi.

Star Wars: The Force Unleashed Serisi

Star Wars’un, LucasArts tarafından geliştirilen son oyunlarından biri olan The Force Unleashed, Darth Vader’ın anlatılmayan bir dönemini konu ediniyordu.

Darth Vader’ın, Starkiller ismini alacak çırağını kontrol ettiğimiz The Force Unleashed serisi, Güç konusunda destansı bir oynanabilirlik sunuyordu. Teknik sıkıntıları olmasına karşın büyük bir hayran kitlesi olan serinin yeniden dirilme olasılığı oldukça az. Çünkü Disney’in şu an kafasında planladığı ara hikayelerle hiç uyuşmayacak bir yapıya sahipti.

2008 tarihli oyunu 2010 yılında ikinci oyunu takip etmiş, üçüncü oyunun çalışmaları yapılırken iptal edilmişti. Starkiller’ın hikayesine müthiş bir final beklerken, macerası yarım kalmıştı.

Star Wars: The Knights of the Old Republic

BioWare firmasının en efsanevi olduğu dönemde, hem de Episode I ile Episode II arasında çıkan Star Wars: The Knights of the Old Republic, evrenin tarihinin de ne kadar dolu dolu olabileceğini gösteriyordu.

Bilinen Star Wars hikayelerinin 4.000 yıl öncesinde geçen Kotor, Eski Cumhuriyet’in en şaşaalı günlerinden düşmeye başladığı ve karanlık güçlerin ortaya çıkmaya başladığı kaotik bir dönemde geçiyordu.

RYO alanında oyunculara sunduğu özgürlük, karakter çeşitliliği, aksiyon kısmının tam tadında olması gibi ve daha birçok sebepten ötürü Star Wars: Kotor, yıllardır yenilenmiş halini ya da devamını beklediğimiz bir oyun oldu.

Belki de Star Wars oyunları tarihinde, en iyisiydi…

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Warlords of Dreanor'un Sinematik Fragmanı Yayınlandı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.