Makaleler

Warner Bros’un Nemesis Sistemini Patentlemesi Oyuncular İçin Ne Anlama Geliyor

Warner Bros Oyun Stüdyosu, geçtiğimiz yıllarda Yüzüklerin Efendisi konseptli Middle-Earth: Shadow of Mordor ve Middle-Earth: Shadow of War oyunlarını piyasaya sürerek Orta Dünya‘nın atmosferini ve hikayesini bizlere aksiyonla karışık şekilde başarıyla sunmuştu. Oyunda bulunan Nemesis Sistemi ise oyuncular ve oyun dünyası için yeni, oyun serisi için de oldukça etkileyici bir yapıydı. Geçtiğimiz günlerde Warner Bros, Middle-Earth oyunları için geliştirdiği bu sistemin patentini aldı.

Patentler hem yasal olarak hem de halkın bunları nasıl yorumladığına göre kafa karıştıcı olabiliyor. İşte Warner Bros’un Nemesis Sistemi patentinin yol açabileceği İyi ve Kötü senaryolar…

Warner Bros, geliştirdiği Nemesis Sistemi’nin patentini almak için 2015 yılından beri uğraşıyordu ve geçtiğimiz günlerde bunu başardı. Alınan patentler 2035 yılında sona erecek olan yaklaşık 15 yıl boyunca geçerli olacak. Assassin’s Creed: Odyssey ve Watch Dogs: Legion gibi oyunlar da Nemesis benzeri sistemlerle ortaya çıkmış olsa da, hiçbiri Middle-Earth oyunlarındaki bu sistemi tam anlamıyla kullanamadı.

Nemesis Sistemi Nedir?

Nemesis sistemi ilk olarak Middle-Earth: Shadow of Mordor oyununda karşımıza çıkmıştı. Biz de 2014 yılında Middle-Earth: Shadow of Mordor oyunu incelemesinde bundan bahsetmiştik. Kısaca anlatmak gerekirse; Nemesis sistemi, dinamik olarak düşmanları geliştiren ve yeni düşmanlar yaratan bir özelliktir. Rastgele bir düşman, oyuncu karakteri yendiğinde o düşman bir rütbe ve yeni özellikler kazanıyor. Böylece yenmesi daha zor bir düşman haline geliyor ve düşman hiyerarşisinde daha üst sıralara tırmanıyor. Bu sistemle birlikte düşmanlar, oyuncuların etkileşim kurma şekline de farklı tepkiler geliştiriyorlar. Örneğin; sersemlemiş veya ateşe verilmiş bir düşman, kendisiyle savaşmak için kullanılan yöntemlere denk gelecek şekilde, dirençler veya fiziksel görünüm değişiklikleri geliştirebilir.

Düşmanlarla tekrar karşılaşılırsa, oyuncular yeniden onların güçlü ve zayıf yönlerini keşfetmek zorunda kalacak veya bunu denerken yeniden alt edilme riskini alacak. Bir düşman, oyuncuyu her yenilgiye uğrattığında seviye atlar, potansiyel olarak ek özellikler kazanır ve daha fazla tehdit oluşturur. Tüm sistem, oyun içi eylemlere yanıt olarak sürekli gelişen bir dizi düşman tarafından oyuncuların daima tetikte kalmasını sağlar.

Bunu önceki incelemede şu şekilde anlatmıştım;

Oyunun dikkat çeken en önemli noktalarından birisi de, Shadow of Mordor oyununda ilk kez uygulanmış olan Nemesis Sistemi olmuş. Nemesis Sistemi, sayesinde her oyuncu, farklı bir Shadow of Mordor oynama fırsatı elde ediyor. Sistemi şöyle açıklayalım. Oyunda rütbeli orklar var. Bu orklar, Sauron’un Ordusu’nda belirli bir konuma sahipler. Siz, herhangi bir rütbeli ork ile savaştığınızda o ork tarafından öldürülebilirsiniz. Eğer ork sizi öldürürse kendisi de Tecrübe Puanı (XP) kazanıyor. Orklar da bu Tecrübe Puanı sayesinde Sauron’un Ordusu’nda daha üst rütbelere çıkıyor.

Mesela benim başıma şöyle bir olay geldi. Bir ork ile sürekli karşılaştım, her seferinde beni öldürmeyi başardı ve her seferinde Tecrübe Puanı kazandı. Ben de hırs yaptım, onu öldürmek için her dirilişimde onun yanına gittim ve her seferinde öldüm. Bir süre sonra o kadar güçlendi ki beni daha da kolay bir şekilde öldürmeye başladı. Bu sırada Sauron’un Ordusu’nda da önemli bir yere geldi. Biraz daha ölseydim herhalde Sauron’un yerine kendisi geçecekti. Muhtemelen aynı şey başka oyuncuların başına da gelmiştir ama herkesin değil. Birçok oyuncu, o orku belki de ilk seferinde öldürmüştür. Böylelikle Nemesis Sistemi sayesinde başka bir oyuncu ile farklı oyunları oynar hale gelmiş olduk.

Bu patentin İYİ ve KÖTÜ yönlerine de bir bakalım;

İYİ YÖNÜ

Warner Bros’un patenti, onlara Nemesis sistemini kendi başlıklarında kullanma veya özelliklerini diğer geliştiricilere lisanslama konusunda bir hak sağlayacak. Warner Bros, Nemesis sistemini geliştirdi ve bunu çok kullanışlı bir noktaya getirdi. Ellerindeki bilgi birikimi sayesinde bu sistemi diğer oyunlara da entegre edebilirler veya bu bilgiyi başka oyun stüdyoları için de ücret karşılığında satabilirler tabii ki. İster başka bir Warner Bros oyununda olsun ister başka bir geliştirme ekibine lisans verilmiş olsun; bu patent, Nemesis sistemi yaratıcılarının daha fazla geliştirme ve iyileştirme yapmasına fırsat tanıyacak ve oyuncular için tadından yenmez bir deneyim oluşturacaktır.

KÖTÜ YÖNÜ

Hangi yönden bakarsanız bakın, Nemesis sistemi üzerindeki bir patent, sektördeki yaratıcılığı düşürecektir. Benzer özellikleri kullanan pek çok geliştirici ve oyun olmasa da Warner Bros tarafından lisans verilmedikçe bu özelliği veya çok benzerini başka oyunlarda görme şansımız ortadan kalktı. Tek başına bu patentin alınması, benzer bir sistemin dava korkusu ile birlikte, birçok geliştiricinin Nemesis sistemine benzer herhangi bir şeyi yaratmasını engellemek için yeterli olacaktır. Düşmanları geliştirmek ve onlara süreçte yeni özellikler kazandıracak dinamik bir yaklaşım uygulamaktan fayda sağlayabilecek başlıkların sayısının azalacak olması gerçekten üzücü.

Benzer bir sistemin, Nemesis sistemine ne kadar yakın göründüğüne dair hâlâ bazı gri alanlar olsa da sonuçta patent 23 Şubat’ta yürürlüğe girdiğinde birçok geliştiricinin girmek istemeyeceği bir risk olacak.

Yeni Patentler de Gelebilir

Bununla birlikte oyun dünyasında yaratılan bir sistemin artık patentlenebiliyor olması da pazarda yeni patentleri doğurabilir. Bu konuyu değerli avukat arkadaşım Can Akpınar ile konuşurken, oyunda kullanılan herhangi bir mekaniğin patentinin alınması oyun dünyası açısından çok kısıtlayıcı sonuçlara yol açabilir. Düşünsenize; id Software, Wolfenstein 3D oyununu kaynak göstererek First Person Shooter oyun tarzının patentini alsa piyasada hiç First Person Shooter oyun kalmaması riski söz konusu. Ya da Maxis firması Sim City üzerinden şehir kurma oyunu patenti alsa bir daha şehir kurma simülasyonu oyunu göremeyebiliriz. Bu patent alımı süreci, oyun dünyasında iyi oyunların yer almasını sekteye uğratabilir.

Bu patent, Nemesis sistemini daha olağanüstü bir şeye dönüştürebilir ve pek çok oyunda belki de bu sistemi görebiliriz ancak bunu sadece zaman gösterecek.

Kaynak: Comic Book Resources

İlginizi Çekebilir  Paranoia Oyunu - Kendi Maceranı Kendin Yarat

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu