Makaleler

Volo’s Guide to Monsters, Canavarlara Yakından Bakacak

volo-banner

Dungeons and Dragons 5th Edition kitapları arasına katılacak olan Volo’s Guide to Monsters kitabının detaylarını görünce, kendimizi kaybettik. Hem içerik hem de tasarım açısından 5th Edition kitaplarının en iyisine bakıyor olabiliriz.

Dungeons and Dragons sisteminin 5th Edition kitapları çıktığından beri, bu büyülü dünyayı daha da yakından takip eder oldum. Özellikle son zamanlarda yeni bir party oluşturup maceralara atılmayı ve yeni hikayeler anlatmayı planladığım için satır aralarına kadar her kitabı inceler hale geldim.

Geçtiğimiz yıldan bu yana birçok ödül toplayan DnD, hem eskinin dinozor oyuncularını kendisine çekiyor hem de yeni başlamak isteyenlere oldukça basit bir sistem sunuyor. Basit dediğime bakmayın, sistemi öğrenmek oldukça basit. Her bir kitap ile daha komplike karakterler yaratmak ve maceranıza koymak tamamen sizin elinizde.

Daha komplike karakterler için daha fazla okuma ve araştırma yapmak gerekiyor. İncelediklerim arasında Ravenloft’u yeniden hortlatan Curse of Strahd en sevdiklerimden biri oldu. Bu kitabından sonra en merak ettiğim DnD kitabı Volo’s Guide to Monsters oldu.

Canavarlara Yeni Bir Bakış

volo-monster-gorsel-005

DnD ilk defa 1977 yılında aramıza katıldı. Modern rol yapma oyunlarına yön verdiğini söylesek abartmış olmayız sanırım. Sistemi bugüne kadar taşıyan en büyük özelliği ise ucu bucağı olmayan canavarları için hazırladığı kitapları olsa gerek. Şu güne kadar çeşitli modüller, sistemler ve hikayeler için toplamda 18 adet Monster Manual tadında canavar kitabı çıkartıldı. Sonu da gelecek gibi durmuyor.

Sistemin en sevdiğim tarafı daha önce karşılaşmadığım canavarlarla dövüşmek ya da yeni fırsatlar kovalayan maceracılarımın karşısına ilkleri sunmak. Bundan yıllar evvel bir oyunumda Ettin isimli yaratığa yer vermiştim. Savaş bittikten sonra bir oyuncum bana dönüp “Abi yıllardır, ork ve goblin kesmekten gına gelmişti. İlk defa bir Ettin ile karşılaştım. Benim için anlamı çok büyük.” demişti.

Hal böyle olunca canavarlarla daha fazla ilgileniyorum. Madalyonun öteki yüzüne baktığımızda ise bu ihtiyar sistemin yeniliklere de açık olması gerektiğini farkındayım. Her kitapta “yüksek elf, düşük elf, kara elf, kıl elfi, yün elfi” diye bir ırkın saçma sapan türlerini incelemektense biraz daha bu yaratıkların ve ırkların kültürel alışkanlıklarına da bakmak istedim.

Volo’s Guide to Monsters bu konuda benim için ilklerden biri olacak. Daha önceki yıllarda 4th Edition için Ed Greenwood Presents Elminster’s Forgotten Realms kitabı çıkartılmıştı.Bu kitapta Elminster’ın gözünden FR dünyasına daha yakından bakabiliyorduk. Faerûn’un yemekleri, kültürü, ticaret anlayışı ve toplumların sosyolojik durumlarını efsanevi büyücü Elminster’dan okumak pek keyifliydi.

Önümüzdeki ay raflardaki yerini alacak Volo’s Guide to Monster kitabında da buna benzer bir yol izleneceğini gördüm.

Yanlış Anlaşılmış Canavarlar

volo-monster-gorsel-002

Kitabın tasarım aşamasında röportaj veren Mike Mearls, fantastik dünyaların da yavaşça değiştiğinin farkında olduklarını söylüyor. Mearls konu hakkında “Bu çok riskli. Eninde sonunda insanlar bunun içi yaratıklar ve canavarlarla dolu bir devasa bir kitap olduğunu görecek. Bunu kimse kabul etmek istemeyebilir. Eğer yeni bir Monster Manual kitabı yapsaydık satış yapamayacağımızı da biliyorduk. Ortaya çıkan fikir ise kitabın daha hikaye bazlı olması gerektiği yönündeydi.

Hal böyle olunca Volo’s Guide to Monster kitabının da iki tane anlatıcısı olmasına karar vermişler. İlki, kitaba da ismini veren, Volothamp Geddarm isimli bir büyücü. Forgotten Realms kitaplarıyla içli dışlıysanız bu büyücünün kim olduğunu biliyor olmalısınız. Volo, bir Marco Polo havasında (Kelime oyunu inanılmaz), diyarları gezip kitaplar yazan bir gezgin. Bu kitapta da ilk ağızdan Volo’nun maceralarını ve yaratıklara bakış açısını göreceğiz.

İkinci anlatıcı ise Gölgevadi’nin Bilgesi Elminster’dan başkası değil. Büyü tanrıçası Mystara’nın seçilmişi olan bu ölümsüz büyücü de gördüklerini Volo ile paylaşmayı ihmal etmemiş.

Detaylı ve Özgün

volo-monster-gorsel-001

Bu iki büyücünün ağzından Monster Manual kitaplarında bulacağınız istatistiksel bilgiler haricinde, canavarların ruh halleri ve toplumsal bakışları hakkında da bilgi alabileceğiz. Bir Hag’in günlük yaşamından tutun da, Koboldların dini inanışlarını nasıl yerine getirdiğini okuyabileceğiz.

Mearls’ün açıklamasına göre sadece Beholderlar için 2’şer sütunlardan oluşan 14 sayfa ayrılmış. Ben daha ne isteyeyim?

Kitap sadece eski canavarlara değil, yeni canavarlara da yer veriyor. Oyuncularınızla yeni canavarlarla karşılaşabileceğiniz bir bölüm dahi hazırlanmış. Kitabın sonlarına doğru daha bilindik canavarlar var ama bu kez onların bilinmeyen yönleriyle.

Çıksın da Alalım Bari

volo-monster-gorsel-003

Kitap 15 kasım tarihinde raflardaki yerini alacak. İki farklı kapak seçeneğiyle ki daha önce DnD kitaplarında alışılmış bir durum değil 45.95 dolar etiket fiyatıyla yayınlanacak. Fiyatı biraz tuzlu ama oyunlarınıza renk katmak ve DnD dünyalarının daha derinine dalmak istiyorsanız mutlaka kütüphanenizde bulunması gerekiyor. Hadi hepsini geçtim sırf çizimleri için bile alınacak bir kitap.

Aşağıda kitaptaki içerikle alakalı daha fazla görsel bulabilirsiniz. Ayrıca buradaki bağlantıdan kitabın giriş kısmını, buradan devler hakkında bilgileri ve son olarak buradan da Filborg ırkı hakkında ön okuma yapabilirsiniz.

Kitabı hemen buradan indirimli olarak satın alabilirsiniz.

volo-monster-gorsel-004

 

 

Death Kiss
Death Kiss

 

Ki-rin
Ki-rin

 

Flail Snail
Flail Snail

 

 

Pit Master
Pit Master
Fire Giant Dreadnought
Fire Giant Dreadnought

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Luke Cage Kimdir?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.