Makaleler

Ubisoft’un Eski Yöneticisi, Kral Arthur Temalı Bir Oyunu İptal Etmiş

Ubisoft için Avalon isimli yeni bir RYO oyunu geliştiren Mike Laidlaw’ın karşısına çıkan en büyük engel, dönemin yönetici isimlerinden Serge Hascoet olmuş.

Bloomberg’in web sitesinde genişçe yer alan habere göre, Ubisoft’un eski yöneticilerinden, Serge Hascoet, Kral Arthur ve Yuvarlak Masa Şövalyeleri’ni konu alan Avalon isimli bir oyunu iptal etmiş. Oyunun gidişatı ve yapım süreci iyi olmasına karşın, Hascoet’in bu kararı Laidlaw’un da firmadan ayrılmasına neden olmuş.

Nefret Edilen Adam: Serge Hascoet

Serge Hascoet

Hikayeye göre, şu aralar hakkında çok fazla haber yapılan Ubisoft eski yöneticisi Serge Hascoet, birçok oyunun geliştirilmesine ve sonrasında da iptaline neden olan birinci isimmiş. Hascoet’in iptal ettiği bir RYO oyunu var ki, keşke olsaymış dedirtiyor.

Avalon isimli oyunu geliştirmek ve başında durması için anlaşılan Dragon Age’in yaratıcı isimlerinden Mike Laidlaw, büyük bütçeli bir Kral Arthur oyunu için kolları sıvamış. Kılıç ve büyünün de kullanılabileceği, açık dünya konseptine sırtını dayamış, dönem hikayelerinden yola çıkılarak hazırlanacak epik fantastik bir oyun üzerinde çalışılıyormuş.

Oyunun geliştirilme süreci çok iyi geçmesine karşın, Serge Hascoet fantastik yapımlara karşı önyargıyla yaklaşıyormuş. Avalon’u gören Hascoet, “Tolkien’den daha iyi olmalı” diyerek projeyi de uçuruma sürüklemiş.

Projenin İptali

Mike Laidlaw

Laidlaw ve ekibi bu süreçte, oyunun üzerinde biraz değişiklikler yaparak Avalon’u farklı bir alana taşımışlar. Monster Hunter World serisindeki gibi co-op destek sağlayan Avalon, fantastik bir oyundan bilimkurgu temalı, Yunan tanrılarının dolaştığı bir yapıya bürünmüş. Bu haliyle de iyi bir izlenim bırakmasına karşın Hascoet, oyunun devam ettirilmemesi yönünde baskı yapmış.

Avalon, 2019 yılında iptal edilmiş ve Laidlaw da takiben Ubisoft firmasıyla çalışmayı bırakmış.

Bu hikaye Hascoet için anlatılan ilk garip hikayelerden biri değil. Bir süredir gündemi oyalayan Hascoet, ırkçı ve seksist yaklaşımlarla oyunlar üzerine kendi fikirlerini aşılamaya çalışmış. Assassin’s Creed serisinde kadın rollerin olmaması için baskı uygulamış. Hatırlarsanız Assassin’s Creed: Odyssey’de kadın ve erkek olmak üzere iki karakter seçebiliyorduk. Son ana kadar kadın karakterin eklenmesine karşı çıkmış.

AC: Odyssey oyununda oynanabilir karakterlerden biri olan Kassandra

Ayrıca firma içerisinde baskı, toksik söylemlerle de sevilmeyen bir hale bürünen Hascoet, firmadan kovulmuş. Çünkü bu haberler Fransa’nın en önemli gazetelerinden Liberation’a kadar taşınmış.

Ubisoft, şimdilik bu konular hakkında bir açıklama yapmaktan çekiniyor. Avalon’un tekrar dirilip dirilmeyeceğine karşın bir bilgi de yok. Ancak firmanın bir süredir yeniden yapılanmaya gittiğini ve firma içerisindeki sorunları çözmek adına büyük değişiklikler yaptığını biliyoruz.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.