Makaleler

Pathfinder Society Türkiye, Yeni Yılda Neler Planlıyor?

pathfinder

Herkese tekrar merhaba;

En son spoilersız Jurassic World yazısı verme girişimimden sonra yaz çalışması moduna geçmiştim. Başlayan yeni dönem ve haberlerle yeniden yazabiliyorum.

Bu yazının ana konusu; geçtiğimiz 1 senenin PFS Türkiye istatistiği ve Paizo’nun yeni sezondaki hikayeleri hakkında bilgiler ve PFS Türkiye olarak bizlerin yapmayı planladıkları olacak.

Geçtiğimiz yıl Eylül ayından bugüne kadar PFS Türkiye’nin Ankara, İstanbul ve İzmir’de 30’a yakın etkinlikte 80 civarında oyun açtı. Üniversitelerin ve özel hobi gruplarının düzenlediği etkinliklere katılımını eksik etmeyen PFS-TR, bizlere misafirperverliklerini gösteren bu toplulukları elinden geldiğince destekledi. İstanbul ve Ankara üniversite toplulukları etkinliklerinde oyunlar açıldı. En son geçtiğimiz günlerde 6 seneden sonra tekrar düzenlenen ICON’15 de PFS Gm’leri 6 masa ile ilk günkü RPG masalarının yarısından fazlasını oluşturdular. Bu seneye özgü özel etkinliklerimizden birini yaptığımız İzmirCon’da ise ilk gün 3 oyun, ikinci gün 6 masalık interaktif oyunu ile RPG alanının büyük kısmını kapsadık. Ve bizler bizi ağırlayan bütün bu etkinlikleri çok sevdik, yepyeni dostluklar arkadaşlıklar edindik.

izmircon-resim

Etkinliklerden 300’den fazla oyuncu raporlandı, 50’den fazla yeni oyuncu katılımı oldu. Yeni oyuncuların arasında Cosplayerlar, eskinin deneyimli oyuncuları, RPG’yi hiç oynamamış ama hevesli birçok kişi vardı.

Yaklaşık 16 kadar güler yüzlü, sabırlı ve anlayışlı GM’i ile masa üstü RPG’yi destekleyen PFS-TR, bu desteğini oyunculara keyifli vakit geçirmenin yanı sıra verdiği hediyelerle de pekiştirdi. Bu sene ki etkinliklerimizde yaklaşık 800 dolarlık oyun ekipmanı dağıtıldı. Zamanın değerinin farkında olan ekipler interaktif oyunlarını bile koordine bir şekilde en fazla 5 saatte bitirmeye özen gösterdi. 1 saatlik RPG, oyun sistemi ve gerçekliği öğreten oyunlarımızdan bir sürü oyuncu faydalandı, etkinlikte çoğu zaman aynı gün defalarca oynandı.

Bu sene ise daha fazla etkinlik beklentimiz var, ailemiz giderek büyümekte. Yeni gelen oyuncuların yanı sıra yeni GM’lerimiz de var, hatta bazılarının yeni oyuncularımızın arasından çıkması bizim için daha da sevindirici.

pathfinder-cover

Defalarca örnek vermişimdir, beyin tembelliğe meyillidir, hele ki kullanım yapılmıyorsa bu isteği daha pekişir, ne kadar az enerji harcaması o kadar iyi moduyla varlığına devam eder. Soluduğumuz oksijenin çok büyük bir kısmını sömürmesi, benzer şekilde besinlerin önemli kısmına ihtiyaç duyması, sosyo-psikolojik gelişiminin yıllar sürmesi gibi bir sürü örnek verilebilir. Lakin burada asıl değinmek istediğim, beynimizin, hazırda her türlü duyuya hitap eden etmenler var iken, hayal gücüne yönelmesinin giderek azalmasıdır. Sinemada 3 boyutlusunu görmek varken çok az bir grup kitap okuyup, okuduğunu gözünde canlandırır. Nitekim son zamanlarda oyun sektörünün oldukça gelişmesinin ve zamanın giderek daha değerli bir faktör olmasının bir diğer getirisi masa üstü frp oyunlarının azalması olarak bizi etkiliyor. Büyük şehirlerde bırakın oyun için olmasını, sevdiklerimizle görüşmek için zaman bulamamız söz konusu olmakta. Doğal olarak zaten az seveni olan bu etkinliğe katılım giderek azalmakta gibi gözükebilir. Lakin masa üstü oyunların bir diğer getirisi, şehir hayatının ve çağın yabancılaşma eylemine karşı olarak sosyalleşme ve yeni insanlarla tanışma fırsatı yaratması. O yüzden bilhassa yeni oyuncularımız çok daha fazla sevmekteyiz. Sizler oynamak istedikçe biz oynatmaya, hikayelerimizi anlatmaya devam edeceğiz, etkinlikler yapıldığı sürece elimizden geldiği sürece destek vereceğiz.

pathfinder-rpg

Gelelim biraz bu sezona. Geçen sezondaki Numeria görevlerinin ardından Pathfinder ajanları bu sezon ezeli rakipleri Aspis Consortium ile sıcak temastalar. Zaten hali hazır bazı senaryolar ve hikayeler ile Aspisler’in Pathfinderlar’a ağır darbeler vurduğu ve bu olayların artacağı haberi gelmekte. Bu sezon Pathfinder ajanlarının asıl uğruna mücadele etmeleri gereken durum kendi varlıkları ve Society’nin devamı. Adventure Path olarak anılan daha uzun soluklu modüller ise Cheliax’da bulunan imparatorluğa karşı ayaklanan grupların hikayesini içermekte. Cheliax kurtulacak mı soruları elbet PFS’yi de etkileyecek. Lakin öncesinde bütün bu olaylarla ilgili bilgileri alacağınız ve olay döngüsüne katılıp etkileyeceğiniz oyunlar olacak. Bunlardan ilki sezonun açılış şenliği etkinliği ile Kasım ayında yapılacak. PFS Türkiye, 3 ilinde aynı gün interaktif yapacağı oyunda, Ankara, İstanbul ve İzmir Locaları dünyanın geri kalan locaları gibi PFS savunmasına destek verecek. Bununla beraber GM’lerimiz bu sene Aspis-PFS karşılaşması içeren senaryoları daha bol oynatacaklar. Şu sıralar sadece PFS sorumlularına ve bir kısım GM’e oynatılan bazı özel oyunlar ise dönem içinde oyunculara sunulacak. Anlatacak o kadar olay ve olabilecek o kadar olasılık var ki, ağzımdan bir şey kaçırmamak için kendimiz zor tutuyorum. Gelin oynayın, vaktiyle muhabbetini yapalım. Hatta ve hatta gelin oynayın, GM’lik yapın, daha da büyüyelim. PFS’nin oyuncu kadar GM’e de ihtiyacı var!

pathfinder

Yazının sonuna gelirken, PFS’ye Psionic sınıfların eklendiğini ve birkaç tane daha yeni ve ilginç sınıf geldiğini hatırlatayım, ve bunlar oyunlar için legal durumdalar (geçen sene technomagelere bakıp imrenme durumu yok, o kadar tepkimiz istenilen yerlere gitmiş belli ki ). Başka ne diyeyim, 1 haftacık da olsa yaz tatili ve deniz süperdi. Moonspell geldi, yıllardan sonra bir dansözü alkışlarken buldum kendimi ve çok keyif aldım. Yine gel Fernando, söz bu sefer DNA örneğini istemek için(saç teli, benim için imzadan daha önemliydi neyse toyluk, bu arada geçen gelişinde yapmıştım ) kapında beklemeyeceğim. Herkesi etkinliklere bekleriz, en erken de ekim başında Boğaziçi’nde Galaxion var.

Sağlıcakla kalın.
Fatih ‘’Chyren’’ Tepgeç

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Bilinenden Farklı Bir Konuda Yazılmış 10 Muhteşem Roman

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.