Son Haberler
Anasayfa » Makaleler » MMORPG Türünün Geleceği

MMORPG Türünün Geleceği

World of Warcraft’ın piyasaya sürüldüğü yıldan itibaren MMORPG türü bir çok oyun yapımcısı tarafından tercih ediliyor. World of Warcraft’tan önce yayınlanan MMORPG’ler büyük başarılar yakalasa da ilk gerçek anlamda çevrimiçi çok oyunculu ve yenilikçi oyunun Blizzard tarafından gerçekleştirildiğini düşünüyorum. Her ne kadar büyük bir Ultima Online taraftarı olsam da Blizzard’a bu konu da hakkını vermek lazım.

World of Warcraft’ın 2004 yılında piyasaya sürülmesi üzerinden uzun yıllar geçti ve bir çok WoW Killer oyun piyasaya sürüldü ama birinciliği WoW’un elinden kimse alamadı. 2015’in 2. çeyreğinde WoW’un oyuncu sayısı 5 milyona düşünce piyasa tekrar canlanmaya başladı ve firmalar yeni oynama stillerine sahip MMORPG ‘ler geliştirmeye başladı ama artık bir çok firma WoW klonu değil kendine has özellikleri olan oyunlar çıkarmaya çalıştılar. Bazıları başarılı oldu bazıları ise yok oldu.

Problem

Firmalar casual oyuncuları çekebilmek için hardcore oyuncuların isteklerini biraz arka plana ittiler. Genel olarak oyuncular artık oyunların çok basitleştirildiğini ve tekdüze olduğunu belirtiyorlar çünkü genel olarak bu oyun türüne baktığımızda oyuna girip level kasıyoruz, kastıktan sonra bir takım dungeon’lara girip üstümüzü başımızı toparlıyoruz bir süre sonra ise yeni ek paket geliyor ve tekrar level kasıp tekrar üstümüzü başımızı toparlıyoruz. Aynı sistem PvP ‘de de geçerli. Bir süre sonra insanlar tatmin olmuyor. Oyunlara bir takım grafiksel ve kozmetik yenilikler getiriliyor fakat eski oyuncular için bu güncellemeler 2. hatta 3. planda kalıyor.

İlginizi Çekebilir  Arya Stark'ın The Broken Man Bölümünde Yaşadığı Olay Üzerine Teoriler

Çözüm

Kendi yorumum şu olacaktır: MMORPG ‘nin daha çok sandbox MMORPG’e evrilmesi, oyuncuların daha çok kontrol sahibi olduklarını hissedeceklerini düşünüyorum. Aslında bu tür bir öze dönüş yaşarsa canlanabileceğine inanıyorum. Mesela oyun içindeki eşyaların özellikleri rastgele üretilse ve herkes önünde sonunda aynı kıyafeti giymeyip aynı build ‘e sahip olmasa oyunlar çok daha eğlenceli hale gelebilir. Evet bu durumda bazı oyuncular avantajlı duruma gelecek ama şans ve olasılık faktörlerinin oyuna neşe katacağını düşünüyorum ki bu durumu Ultima Online (Runuo) ‘da deneyimlediğim için kesinlikle çok daha eğlenceli olduğunu biliyorum.

Sonuç

Şu an WoW ve klonları olarak belirtebileceğimiz MMORPG’ler yok olmasa da toplulukları azalacaktır. Hiç bir zaman WoW ölecek! Kapanacak! Diyemiyorum tabii ki fakat oyuncu sayısı azalmaya devam edecektir diye düşünüyorum. Bu yazıda WoW ‘u sadece örnek verme amacıyla belirttim aynı şekilde LOTRO ve ESO ‘nun da büyük bir oyuncu kitlesi var. Yeni ek paketleri geldikçe hepsi “hype” yaşıyor fakat uzun sürede düşüş yaşanacaktır. Günümüzde bile bir çok MMORPG oyunucusunun MOBA’lara akın ettiğini görebiliriz. MOBA’lar geleceği ise başka bir yazı konusu.

İlginizi Çekebilir  Osman'ı Dövmek Üzerine…