Makaleler

Matrix 4 Teorisi: Neo, Zamanda Yolculuk Yapacak!

Lana Wachowski’nin yönetmenliğini yaptığı Matrix serisinin dördüncü filminin senaryosu hakkında hiçbir bilgimiz yok fakat sağlam bir teori var.

Açıkçası Matrix Üçlemesi’ni kabul etmekte zorlanıyorum. İlk film çok iyi ve başarılı olsa da sonradan çekilen diğer iki filmin sadece aksiyona dayalı, diyalogsuz ve ruhsuz olmasından dolayı, zaman zaman çekilmemiş gibi bile davranabiliyorum. Öte yandan Matrix 4 için de bir heyecanım yok değil.

Orijinal kadronun büyük bir kısmının toparlanmış olması bundaki en büyük etkilerden biri. Ancak bu kadro, nasıl bir hikayeyle karşımıza çıkaracaklar bunu da merak ediyorum.

Serinin son filmi olan Matrix Revolution’da, Neo ve Trinity, bir hover gemisine binerek robotların şehrine doğru bir yolculuk yapmıştı. Burada Trinity yaşanan kazadan sonra ölmüştü. Neo ise Matrix’e bağlanıp Ajan Smith’e ağzının payını vermiş ancak gerçek dünyada da ölmek zorunda kalmıştı. Zion kurtulmuş ve insanlar ile robotlar arasında yeni bir anlaşma sağlanmıştı.

Buradan sonra hikaye belli bir noktaya kadar çizgi romanlar ve The Matrix Online isimli MMORPG oyunuyla devam ettirildi. The Matrix Online’da da Morpheus vurularak öldürülmüştü. Yani orijinal Nebuchadnezzar mürettabından kimse kalmamıştı. Matrix 4, Keanu Reeves ve Carie-Anne Moss’u kadrosunda barındırsa da bunların hikayesinin devam ettiremeyecek. Laurence Fishburne de geçen hafta içerisinde kadroya dahil edilmediğini açıklamıştı.

Peki Matrix 4 ne anlatacak?

Neo, Zamanda Yolculuk Eder

Screenrant sitesinde, Craig Elvy tarafından yazılan makale uzun uzadıya bu teoriyi ele alıyor. Matrix ile alakalı Reddit forumlarında da benzer konuşmalar sürdürülüyor. Ben şimdi size bunların biraz toparlanmış ve süzülmüş halini sunacağım.

Burada kadrodaki bir oyuncuya dikkat edelim. Aquaman filminde Manta’yı canlandıran Yahya Abdul-Mateen II, Matrix 4 kadrosundaki isimlerden biri. Rolü bilinmese de sağlam bir söylentiye göre kendisinin Morphues’un gençliğini canlandıracağı söyleniyor.

Hollywood tarafında yıldızı sağlam parlayan bir oyuncunun, çok kısa bir sahne için bu rolü kabul etmiş olabileceğine pek ihtimal vermiyorum. Yani geçmişe yönelik birkaç dakikalık bir sahnede Morpheus anlatılabilir elbette ama bunun için bu kadar büyük bir yıldızla anlaşmış olamazlar.

Teoriye göre Yahya Abdul-Mateen II, Morpheus’un gençliğini oynayacak ve zamanda yolculuk yapan Neo’dan bazı direktifler alacak. Peki Neo zamanda nasıl mı yolculuk edecek? Hemen asıl konuya girelim.

Matrix evreni, ileri bir teknolojik seviyeye ulaşmış olsa da zamanda yolculuk gibi bir konuya hiç değinmiyor. Robotlar böyle bir teknoloji geliştirmiş olsa zaten karşımızda Terminator gibi bir film serisi olurdu. İnsanların da yer altında, yetersiz kaynaklarını yettirmeye çalışarak hayatta kalmaya çalışması, bu tarafında da zamanda yolculuk makinesi geliştirmediğini bize gösteriyor.

Teori bize şunu sunuyor: Neo, son savaştan sonra ölmemiş olacak ve robotlar tarafından koruma altına alınacak. Matrix’in yazılımsal olarak bir sorun yaşamasından ötürü Neo uyandırılacak ve yeni bir anlaşmayla karşılaşacak.

Matrix’teki bozunum hem robotları, hem de halen yaşamaya devam eden insan ırkını tehlikeye sokmaktadır. Bu sebeple Neo, Matrix’in eski bir sürümüne bağlanacak. Yani aslında işin teknik kısmıyla konuşmak gerekirse, sistem geri yüklemesi yapılacak.

Doğru noktayı bulmaya çalışan Neo’nun yolculuğu işte bu Matrix sürümleri içerisinde geçecek. Buna ek olarak yazılımın içindeki birbiriyle bağı olmayan noktalara erişimi olan Merovingian’ın da Matrix 4’te yer alacağı biliniyor. Lambert Wilson’un bu rolü tekrar canlandıracağı resmi olarak açıklanmıştı.

Neo, Matrix’e girdiğinde eski sürümlere dönebilmek için kapalı olan sabit disk kısımlarına Merovingian’ın sayesinde gidebilecek.

Zorlama Ama Güzel Bir Fikir

Hikayenin böyle işlenebilecek olması, kulağa biraz zorlama geliyor. Hatta 90lar’da ve 2000ler’de buna benzer o kadar çok film çekildi ki artık albenisini de kaybetti. Ama Matrix’in ilk filmine yaraşır bir atmosfer sağlanabilirse, bu zamanda yolculuk fikri tutabilir. Tutarsa da zaten seri birkaç filmlik daha ömür kazanabilir.

Lana Wachowski son yıllarda çok iyi çalışmalar yapamadı. Hem yazdığı, hem de yönettiği 2015 yılında vizyona göre Jupiter Ascending sinemada pek beğenilmemişti. Tartışmalara yol açan Sense8 dizisi de çok niş bir kitleye hitap ettiği için geniş çevrelere ulaşamamıştı. En elle tutulur yapımı olarak Cloud Atlas filmini gösterebilirim ki o da zaten romandan uyarlama.

Lana Wachowski’nin son dönem karnesinin iyi olmaması ve Reloded ile Revolution’da filmin ruhundan uzaklaşmış olması gibi sebeplerden filme karşı pek beklentiye de girmek istemiyorum. Ama kadronun incelikle seçilmiş olmasıyla birlikte bu zamanda yolculuk hikayesi iyi işlenebilirse, Matrix tekrar çıkış yakalayabilir.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Matrix’te zamanda yolculuk fikri kulağa nasıl geliyor? Fikirlerinizi sosyal medya üzerinden bizlerle paylaşmayı unutmayın.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.