AYBABTUMakaleler

Magic: The Gathering’in Bilimsel Açıdan Dünyanın En Karmaşık Oyunu Olduğu Kanıtlandı

Magic: The Gathering oyununun karmaşık olduğu bir sır değil. Ancak yapılan son bilimsel çalışmalar gösteriyor ki Magic, düşündüğümüzden çok daha karmaşık bir yapıya sahipmiş.

İngiliz araştırmacı ve oyun tasarımcısı Alex Churchill, Georgia Institute of Technology‘den Stella Biderman ve University of Pennsylvania‘dan Austin Herrick‘in yaptığı çalışmalar bize Magic: The Gathering‘in bilimsel açıdan Dünya üstündeki en karmaşık oyun olduğunu gösteriyor.

Netflix ve Wizards of the Coast, Magic: The Gathering Dizisi Yapacak

Çalışmaları esnasında Magic’in “computational complexity” yani hesaplama karmaşıklığını ölçmek için oyundaki hamleleri ve kartları çeşitli algoritmalarla kodlayan ekibin bulguları oldukça heyecan verici.

Bir oyunun karmaşıklığı hesaplanırken temel nokta kaç olasılık oluşacağı yönündedir. Örneğin satranç oynarken ilk hamle olarak ya piyonları ya da atları çıkabilirsiniz. Oyun ilerledikçe olasılıklar artar ancak belli bir noktada hep hesaplanabilir kalır. Çünkü oyunun 8×8’lik alanı ya da taş sayısı gibi belirli limitleri vardır. Bu nedenle de satranç karmaşık bir oyun olmasının yanında hep hesaplanabilir bir karmaşıklığa sahip olmuştur. Tabii go oyunu ile kıyasladığımızda, go da satrançtan çok daha karmaşık bir yapıya sahip oluyor çünkü hamle olasılığı satrançtan kat kat fazla.

Ancak Magic: The Gathering oyununa baktığımız zaman ise işler çığrından çıkıyor. Binlerce kartlık havuzdan seçilebilecek 60 kart ile oluşturulan desteler ve kartların çekiliş ve oynanış sıraları ile oyunu kimin kazanabileceğini hesaplamanın çok basit bir şekilde imkansız olduğu ortaya çıkıyor.

Araştırma ekibinin sözcüsü Alex Churchill şunları söylüyor:

“Bu yapı gösteriyor ki Magic: The Gathering, hesaplanabilirlik açısından bildiğimiz en karmaşık gerçek oyun. Bu durum da bize şunu ima ediyor, Magic, var olan bir oyunun müsade edebileceği en yüksek miktarda zorluğa ve karmaşıklığa sahip.”

Magic’in bu hesaplanamaz karmaşıklığı oyun teorisi açısından da çok önemli yenilik. Çünkü oyun teorisi herhangi bir oyunun hesaplanabilir olacağını söyler. Ancak Magic: The Gathering, kazanma stratejisinin bilgisayarlar tarafından hesaplanamayacağı ilk gerçek oyun olarak tarihe geçiyor.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Bilim Dünyasından Onaylı 10 Bilimkurgu Filmi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.