Makaleler

Jessica Jones Kimdir?

jessica-jones-banner

Marvel‘ın Netflix’e siparişini verdiği Jessica Jones dizisinin kadrosu iyice şekillendi! Marvel’ın meşhur süper kahraman ekibi The Defenders’ın ileride yapılacak dizisine hazırlık niteliğinde olan Jessica Jones iddialı bir yapım olacak gibi duruyor!

Marvel, Defenders dizisi için üç adet mini dizi yayınlayacağını ve bunlardan ilkinin Jessica Jones olacağını söylemişti. Ardından sırasıyla Luke Cage ve Iron Fist mini dizileri yayınlanacak ve son olarak Defenders dizisiyle tüm karakterler bir araya gelecek.

Peki kimdir bu Jessica Jones? Şahsen kendisi benim çok sevdiğim ve üzüldüğüm nadir dişi çizgi roman karakterlerinden biridir. Nedense bunalıma girip kendini alkole veren ve süper kahramanlığa ara veren, kendi içindeki şeytanlarla yüzleşen kadın çizgi roman karakterleri bana hep çekici gelmiştir. Sanıyorum bundandır ki, Ms. Marvel da en sevdiğim Marvel karakterlerindendir. Neyse lafı dolandırmayalım ve Jessica Jones’un klasik çizgi roman geçmişine bir göz atalım.

defenders

Jessica Jones aslında Spider-Man olarak tanıdığımız Peter Parker ile aynı liseye giden ve hatta Peter’a aşık olan genç bir kızımızdır. Sonradan da Fantastik Dörtlü’den Human Torch’a platonik olarak aşık olmuş, daha sonra da nerede yakışıklı süper kahraman varsa hepsinin posterlerini odasına asmıştır. Yani sıradan bir New York ergeni. Ama her şey, babasının çalıştığı şirketin patronu Tony Stark’ın ailesine bir Disney Land turu hediye etmesiyle başlıyor.

Yolda giderken radyoaktif kimyasallar taşıyan bir askeri araç konvoyuna çarparak kaza yapınca Jessica komaya giriyor ve ailesi ölüyor. Jessica aylarca komada kalıyor. Ta ki Fantastik Dörtlü’nün Galactus ile yaptığı savaşa kadar. Galactus nereye giderse gitsin beraberinde büyük miktarda kozmik enerji fırtınaları getirmektedir. Henüz tam sebep olarak bu açıklanmasa da muhtemelen kanındaki radyoaktif maddeler, kozmik radyasyonla birlikte aktifleşerek Jessica’yı komadan uyandırmıştır.

Jessica uyanınca bir yetimhaneye yerleştirilir ve kısa süre sonra da Jones isimli bir aile tarafından evlat edilinir ki soyadı da bu aileden gelmektedir. Jessica okuluna devam eder ve bir gün okulundan kötü bir ruh haliyle çıkıp evine giderken ilk kez süper güçleri kendini gösterir. Jessica uçabiliyordur! Ancak bu konuda deneyimsiz olması yüzünden sahile çakılır. Yakınlarda olan Thor hemen kızın yardımına koşar ve “Merak etme genç bakire, artık güvendesin” der. Thor’un bu afilli cümlesine karşılık ise Jessica “Bir dakika!”diyerek bütün midesini Thor’un ayaklarına boşaltır ve bir dizi küfür sallar.

Kısa süre sonra başka bir gücünün daha olduğunu keşfeder. Jessica süper insan kuvvetine sahip olduğunu fark eder. Arabaları kolaylıkla kaldırıp fırlatabilmekte, binaları delip geçebilmektedir. Daha güçlerine tam alışmamışken Spider-Man’in en büyük düşmanlarından Scorpion’u tek başına yenmiştir. Bu olaydan sonra süper kahraman olmaya karar verir ve Jewel (Mücevher) lakabını alır. Jewel olduğu müddetçe neler yaptığını fazla bilmiyoruz, çünkü biz de Jessica’nın geçmişini çoğunlukla onun ağzından dinliyoruz. Ancak asıl savaşını ileride baş düşmanı olacak Purple Man’e karşı verirken görüyoruz. Dizide de baş düşmanı yine Purple Man olacak.

david tennant purple man

Purple Man, gerçek ismiyle Zebediah Killgrave. Purple ManKimyasal maddelere maruz kalması sonucu çevresindekilerin zihinlerini kontrol etmesine yarayan hormonlar salgılayabilen bir süper suçludur. Jessica Jones’un da psikolojik bunalıma girmesinin ve dizide de göreceğiniz şekilde süper kahramanlığı bırakıp dedektifliğe başlamasının tek sebebidir.

Jessica’yı aylarca hem fiziksel, hem zihinsel kölesi yapan Purple Man, yeri gelmiş Jessica’yı polislere saldırtmış, yeri gelmiş bir anlık öfkeyle Jessica’yı Avengers Malikanesine “tek başına!” saldırmaya yollamıştır. Jessica malikanede ilk gördüğü kişiye, Scarlet Witch’e saldırmıştır ve bu savaş sırasında Purple Man’in zihin kontrolünden kurtulmuştur. Ancak Avengers’ın kendisine saldıracağından korkan Jessica kaçarak saklanmış ama kısa sürede enselenmiştir. Düz mantık Vision ise Jessica’ya güçlü bir şekilde vurmuş ve tam onu öldürecekken Ms. Marvel tarafından –kahramanım!!- kurtarılmıştır. Ama Vision’ın darbesi sağolsun Jessica tekrar komaya girmiştir ve S.H.I.E.L.D tıbbi bakım merkezinde tedavi altına alınmıştır. Ta ki X-Men’den Jean Grey gelip telepatik güçleriyle Jessica’yı uyandırana kadar!

Jessica uyanınca kahramanlığa dönmüyor tabii ki. Purple Man’in zihinsel ve bedensel kontrolü yüzünden tamamen çöküyor, kimseye bağlanamıyor ve bir süre yalnız yaşıyor. Ardından kahramanlık yapamayacağını fark edince kendi dedektiflik bürosunu açıyor ve uzun bir süre güçlerini kullanmadan sadece zekasıyla gerek süper suçları, gerek yerel mafya babalarının planlarını gün yüzüne çıkartıyor.

jessica_jones_and_luke_cage

Kısa zaman sonra ünlü avukat Matt Murdock’ın süper kahraman kimliği Daredevil ifşa oluyor. Murdock bunun üzerine Jessica Jones’u ve kiralık kahramanlık yapmakta olan ve Marvel’ın en popüler kahramanlarından Luke Cage’i kişisel bodyguardı olarak tutuyor. Jessica ve Luke ilk kez bu iş üzerinde duygusal yakınlaşma yaşıyor ki dizimizde de bu aşka tanık olacağız ve muhtemelen Daredevil’ı da ilk sezon bitmeden dizi içinde göreceğiz gibi.

Dizi de tam bu nokta da başlıyor. Tabii ki dizideki karakterin geçmişini orijinal hikayeye bağlı kalarak yansıtmalarını kimse beklemiyor. Öyle bir durumda diziye X-Men’i, Ms.Marvel’ı ve daha nicelerini dahil etmeleri gerekecek. Yine de karakter olarak –hem duygusal, hem mental- karşımız da orijinaline bağlı bir Jessica göreceğiz gibi gözüküyor. Film de oyuncu kadrosuna kısaca bakarsak;

Jessica Jones rolünü ünlü oyuncu Krysten Ritter oynayacak. Kendisini Breaking Bad, Veronica Mars, Gilmore Girls gibi ünlü yapımların yanı sıra daha pek çok yapımdan tanıyoruz zaten ve fiziksel olarak da Jessica karakterine oldukça uygun gözüküyor.

jessica jones krysten ritter

Ve Purple Man rolüne ise 10. Doctor Who olarak tanıdığımız ünlü İskoç aktör David Tennant uygun görüldü. Kendisini Doctor Who mimikleriyle Purple Man rolünde görmek için sabırsızlanıyoruz doğrusu!

Luke Cage rolünde ise özellikle son yıllarda Halo oyunlarındaki Ajan Jameson Locke karakterini canlandırması ve seslendirmesiyle tanınan ve bugüne kadar pek çok film ve dizi de rol almış Mike Colter var. Hemen hatırlatalım, Luke Cage’in ayrı bir dizisi ileriki zamanlarda yine Netflix tarafından yayınlanacak. Yani Luke Cage, Jessica Jones dizisiyle bize tanıtıldıktan sonra kendi dizisine geçiş yapacak.

Luke Cage süper insan kuvvetine ve kurşun geçirmez bir deriye sahip kiralık bir süper kahramandır ve Marvel’ın ilk sokaktan yetişme klasik siyahi kahramanıdır. Sokak ağzıyla konuşması, pragmatistliği ve kiralık kahraman olmasının aksine çok merhametli ve şefkatli olması onu Marvel’ın en çok sevilen süper kahramanlarından biri yapmıştır.

hellcat rachael taylor

Sürpriz isim ise Rachael Taylor! Kendisi dizi de Trish “Patsy” Walker rolünü canlandıracak ve Jessica’nın sırdaşı ve en yakın arkadaşı olma görevini üstlenecek. Bilmeyenler için söyleyelim, Patsy Hellcat kod adıyla önce Avengers, sonra da The Defenders ekibinde yer almış bir süper kahramandır. Öyle ahım vahım güçleri yoktur, giydiği kostüm sayesinde fiziksel yetenekleri bir kademe artmış ve Captain America’dan birebir yakın dövüş dersleri almıştır. Hellcat’in önemi ise Marvel’da kendini göstermiş en eski karakterlerden biri olmasıdır. İlk olarak Miss America Magazine #2 sayısında görüyoruz kendisini ki bu sayı Kasım 1944’de çıkmıştır. Dizide ise süper kahramanlığını görebilecek miyiz, orası meçhul.

Dizimizin tam çıkış tarihi belli olmasa da 2015’in son çeyreğinde çıkacağı açıklandı. Film sektöründeki başarısından sonra Marvel dizi sektöründeki çalışmalarını da hızlandırdı. Agents of S.H.I.E.L.D, Daredevil, Agent Carter dizilerinden sonra Defenders dizisi için yayınlayacağı Jessica Jones, Luke Cage ve Iron Fist mini dizileriyle biz Marvel severleri hiç boş bırakmamayı planlıyorlar. Yeni dizilerle ilgili her türlü yeni bilgi için takipte kalın!

İlginizi Çekebilir  Baldur's Gate, RPG'yi Nasıl Şekillendirdi

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu