Makaleler

Ghost In The Shell’den Önce İzlemeniz Gereken 6 Film

31 Mart Cuma itibariyle sinemaları süsleyen Ghost In The Shell, bilimkurgu sinemasının ve cyberpunk türünün saygın bir örneği olan aynı isimli mangaya ve 1995 yapımı animeye dayanan bağlantısı bol bir yapım olarak karşımıza çıkıyor. Peki Ghost In The Shell evrenine hakim olmak ve filmden alınabilecek zevkin dozajını arttırmak için öncesinde hangi filmlere bakmakta fayda var?

Metropolis (1927)

YouTube player

Üzerinden 90 yıl geçmesine rağmen yansıttığı ideoloji ve topluma bakışı ile güncelliğini koruyan ve sinema televizyon dünyasını meşgul eden Fritz Lang filmi Metropolis, tasarımları sebebiyle sinemada cyberpunk temasının hissedildiği ilk filmlerden bir tanesi.

2001: A Space Odyssey (1968)

YouTube player

Stanley Kubrick’in Arthur C. Clarke romanında uyarladığı film, içeriğinin doyuruculuğunun yanısıra sunduğu yenilikçi görsellerle ilgi toplamıştı. Bilimkurgu türünün görsel gelişiminde köşe taşlarından birisi olan A Space Odyssey, Ghost In The Shell’in görsellerine kapılmadan önce türün gelişimini daha iyi gözlemleyebilmek için büyük bir fırsat.

Blade Runner (1982)

YouTube player

Neo-noir filmi bilimkurgu ile buluşturan Blade Runner, ünlü yazar Philip K. Dick’in öyküsü “Do Androids Dream of Electric Sheep?”in özgün bir uyarlaması olarak karşımıza çıkıyor. Ghost In The Shell’deki “Major” karakteri gibi Blade Runner’ın başrolü Rick Deckard’ın da kendisini toplumdan ayrı hisseden bir karakter olması, ister istemez Major karakterinin yaşadığı her dilemmada ve çıkmazda akıllara Rick Deckard’ı getiriyor.

Akira (1988)

YouTube player

Katsuhiro Otomo’nun Akira animesi 1988’de yayınlandığında bir devrim niteliğindeydi anime kültürünün Batı’ya açılmasında büyük rol oynadı. İçerdiği vahşet görüntüleriyle akılda kalan Akira, çocuklar üzerinde deneyler yapan askeri bir oluşumu engellemek isteyen genç bir motor çetesinin hikayesini anlatmakta.

Strange Days (1995)

YouTube player

Tech-noir’ın önemli örneklerinden birisi olan Strange Days, Ralph Fiennes’in canlandırdığı Lenny Nero karakteri etrafında şekillenen bir film. Hatıraların bulunduğu verileri araştıran eski bir polis olan Lenny Nero’nun bir fahişeyi öldüren bir katilin anılarına saplanıp kalması ve kendisini büyük bir şantaj ağının içinde buluşunun hikayesi.

Under The Skin (2013)

YouTube player

Jonathan Glazer’ın yönettiği Under The Skin, özellikle Scarlett Johansson’ın oyunculuğuyla öne çıkan bir film olması sebebiyle bu listede yer edinen bir bilimkurgu. Michel Faber’in 2000 tarihinde yayımlanan aynı adlı romanına dayanan film, insan formunda dünyaya gönderilen bir uzaylının İskoç erkekleri ile olan ilişkisine değinen deneysel bir yapım.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Vampir İnancı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.