Makaleler

Filmlerde Görmek İstediğimiz 15 Batman Kötüsü

batman-banner

Batman evreninde yaratılan düşmanları Batman’den daha çok sevdiğim gerçeğini göz önüne alırsak böyle bir liste hazırlamam kaçınılmazdı. Tabii listeyi 15 gibi bir sayıyla daraltmak benim için birazcık sıkıntılı oldu ama bir şekilde başardım sanırım.

Sizi bilemem ama bana Joker’den fenalık geldi. Ciddi anlamda hem de! Her filmde olmazsa hatrımız kalacak diye korkuyorum ve bir okyanusun kıyısını saplantı haline getirmişiz gibi geliyor. Evet kabul ediyorum, Joker inanılmaz enerjik, çok eğlenceli, fazlasıyla zeki ve izlenesi ama başka pek çok düşmanla daha film çekilebilecekken neden her kartımız Joker’e çıkıyor?

Son filmde biraz ucundan Thalia ve yeniden düzenlenmiş bir Bane gördük. Harvey Dent’e yapılan tek filmlik muameleyi ise bir ayıp olarak kabul ediyorum. Buradan da belirtmek isterim ki tüm oylarım Dent’e. Tatlı Penguen’i ise Tim Burton versiyonunu izlemeyenler duydu mu acaba merak ediyorum? Tabii bu yazıyı ele alırken çizgi romana bağlı arkadaşların yanında asıl gözünü açmak istediğim Batman’i filmlerden takip eden kitle. Bakalım bu listedeki düşmanlar sizi heyecanlandırıp beklenti yaratabilecek mi?

Lock-Up

LockupGerçek adı Lyle Bolton olan Lock-Up’ı televizyonda ilk kez Batman: The Animated Series de çizgi romanda ise Robin (vol.2)’nin 24’üncü sayısında görüyoruz.Batman: The Animated Series’de Lock-Up için birbirine benzer fakat oldukça farklı iki senaryo karşımıza çıkıyor. Birincisinde Lock-Up Arkham Asylum’da güvenlikten sorumlu müdürken diğerinde polis akademisini yarıda bırakmış bir yarı-polis. Lock-Up Gotham City’deki tüm suçlularla baş edebileceğine inanıyor. Lock-Up’in çok ilginç hapsetme methodları var üstelik. Bu tarz yarı kahraman yarı kötü karakterler beni inanılmaz cezbediyor açıkçası. Yani düşünsenize Lock-Up’ın Batman gibi kimseyi öldürmeme derdi yok. Batman hem kötüleri kurtarmak zorunda kalacak hem de kötüleri yakalamak zorunda kalacak. Lock-Up’ı da hapsetmek öyle kolay olmayacak üstelik zira kendisi hapiş yöntemlerini baştan yazabilir! Şöyle güçlü bir Lock-Up, yan karakter bile olsa görmek isterdim doğrusu.

Man-Bat

Man-BatPekala kulağa bilmeyenler için komik gelebilir cidden fakat olası film isimleri için bile bu karaktere bir şans verilmeli! Gerçek adı Dr. Kirk Langstrom olan Man-Bat ile ilk kez Detective Comics’in 400. sayısında karşılaşıyoruz. Karşımıza biraz Dr. Jekyll ve Mr. Hyde tarzı bir hikayeyle çıkan Man-Bat aslında sağırlığını iyileştirmeye çalışan bir bilim adamının kazasından başka bir şey değil. Kendine bir serum hazırlayıp ekolasyon (cisimlere bir yankı yollayıp gelen yankılardan cisimlerin yerini algılayabilme) yaratan Dr. Langstrom kendini de aslında Man-Bat’e dönüştürmüş oluyor. Sağırlığını tedavi edeyim derken bir anda uçabilme, insanüstü güçlü olma, hızlı iyileşme, hız ve keskin duyu gücü gibi bir çok da özellik ekliyor aslında. Kulağa ne kadar güzel de gelse doktoru bir anda koca bir yarasaya dönüştüren bu serum mutasyon yaratıyor. Batman’in insan boyutlarında bir yarasa adamla dövüşünü ise ben kesinlikle görmek istiyorum!

Mr. Fun

Mr-FunYay! Gerçek adını bilmediğimiz Batman karakterleri! Cidden sırf bu yüzden bile Mr. Fun ismi cuk oturmuş bence. İlk kez Batman: Family’nin ilk sayısında karşımıza çıkan bu çok eğlenceli adam ismiyle sizi aldatmasın çünkü aynı zamanda oldukça yetenekli bir suikastçi ve öldürücü bir golf oyuncusu. İlk bakışta Mr. Fun tipik bir ahlaklı Amerikalı gibi gözükse de aslında o görüntüsünün arkasında insanların kafasını golf sopasıyla dağıtan bir süikatsçi yatıyor. Aslında çok da önemsenmeyecek bir yan karakter gibi gözükse de Mr. Fun ile yaratılabilecek eğlenceler kişiliğinde gizli. Yani belki bir Tiger Woods konuşulabilirliği taşımıyor fakat golf sopasını daha etkili ve kesin sonuçlar için savuruyor.

The Riddler

RiddlerEvet evet biliyorum. The Riddler’ı zaten daha önce bir filmde gördük fakat bunu hatırlayan kaç kişiyiz? Yani Jim Carrey’i kötülüyor değilim ama Riddler benim favori karakterlerimden ve ben onun kullanılıp köşeye atılmış olmasını sindiremiyorum! Ayrıca neden saçları pembeydi ki o filmde? Her neyse Riddler’ın zekası ve ruh yapısı açısından Jim Carrey bu işin altından kalktı diye düşünüyorum ama böyle bir karakteri bir anda silip atamazsınız hayır!

Asıl ismi Edward Nigma olan Riddler’ı 60’larda yayınlanan diziden veya 95 yapımı Batman Forever filminden hatırlamıyorsanız (ki bunları yazarken çizgi romanı okumadığınızı varsaydım ama hala hatırlamıyorsanız cidden üzüntü benim için tabii) işte tam da değinmek istediğim noktadasınız demektir. Riddler zekasıyla baş döndüren, bulmacalar yapıp çözen, fotografik hafızaya sahip, kimya.mühendislik ve teknoloji alanlarında uzman ve tabii ki kusursuz bir detektif. Yani nasıl bu adamı yok sayabilirsiniz? Muhteşem zekası ve teknoloji bilgisiyle bile Batman’i zor durumlara sokabilecek bu karakter aynı zamanda bir film serisini de monotonluktan kurtarabilir. Farklı bir oyuncu seçimi ve ciddi bir senaryo ile BAM! Riddler harikalar yaratacaktır.

Hugo Strange

Hugo-StrangeSüper zeki düşmanlardan ilerlerken Detective Comics’in 36. sayısıyla karşımıza çıkan Hugo Strage’i de es geçmek tabii ki olmaz. Hugo Strage dahi seviyesindeki zekasını psikoloji, kimya ve biyoloji alanında uzmanlaşmakta kullanmış. Profesör Hugo Strange aslında Gotham Polis Kuvvetleri tarafından Batman’i yakalamak için getirtirmiş bir psikolog ama tabii Gotham’a gelen bir süre sonra yolundan saptığı için Profesörümüz de farklı bir yol denemeye karar veriyor ve kimya bilgisini insanları zekasız canavarlara dönüştürmeye çalışıyor. Bu “Monster Men”ler inanılmaz güçlü ve vahşi bir iç güdü ile öldürmekten zevk alan yaratıklar aslında. Batman’a karşı ise oldukça obsesif bir tutumda öyle ki kapalı kapılar arkasında Batsuit giyiyor! Tabii bu kadar zeki bir adam olarak Hugo Strange Batman’in gerçek kimliğini anlayan nadir Gotham sakinlerinden.

Hugo Strange’in zekası en az Joker kadar tehlikeli sonuçlar yaratabilir. Batman’in kim olduğunu da bildiğini hesaba katarsak tam bir cümbüş yaratılabilir.

Lady Shiva

Lady-ShivaPekala onca “adamın” arasında tabii ki filmlerde kadın karakterler de olmalı ve kadın kötüler iyi oyuncu seçimleriyle harikalar yaratabiliyor. Kung Fu Fighter’ın 5. sayısıyla tanıdığımız Lady Shiva’nın gerçek adı Sandra Woosan. Dövüş sanatlarında uzmanlaşmış olan bu hatunun karşısına dövüşmek için çıkmak iyi cesaret gerektirir doğrusu. Karşıdakinin vücut dilini okuyarak yapacağı hamleyi tahmin edip gücüne güç katan Lady Shiva tabii ki çok becerikli bir süikastçi. Bu arada Bane’in Batman’in belinde yaptığı o küçük “düzeltme”den sonra onu yeniden eğiten ve 3. Robin’e dövüşmeyi öğreten de kendisi.

Soğuk kanlı bir kadın katil olduğunu hesaba katarsak güzel bir yan karakter olabilir. Olası bir Batman dövüşü ise dövüş sanatlarını konuşturmaları için ideal olur doğrusu.

Calendar Man

Calendar-ManJulian Gregory Day yani nam-ı diğer Calendar Man çok ilginç Batman kötülerinden. Detective Comics’in 259’uncu sayısıyla karşımıza çıkan Calendar Man’in keskin hafızası dışında da öyle ilginç bir gücü yok. Başlarda “zayıf” bir suçlu olabilecek bu adam tarihlerle kafayı bozmuş bir şekilde sadece tatillerde suç işliyordu. Batman: The Long Halloween ile ise işin rengi biraz değişti. Biraz daha Hannical Lecter tarzı bir yapıya kavuştu ve baştan yaratıldı diyebiliriz. Peki bu adamın bir Batman filmine dahil olması ne kazandırır? Calendar Man kesinlikle “garip” bir karakter ve garip karakterler insanları korkutur. Önemli tarihleri ilginç cinayetlerle birleştirip Batman’i birazcık çalıştırmak kimseye zarar vermeyecektir!

Talia al Ghul
Talia-al-GhulDetective Comics’in 411. sayısıyla karşımıza çıkan Talia al Ghul’u son Batman filminde şööööyle bir gösterdiler ve aslında karakteri basitleştirip bozdular. Sırf bu yüzden bile Talia daha düzgün bir senaryo ile yeniden gelmeli. Soyadından da fark etmişsinizdir kendisi Ra’a al Ghul’un kızı ve yakın dövüşte ve ele sığan silahların ustalıkla kullanılmasında oldukça iyi. Kendisi olimpik düzeyde bir atlet ve tabii ki hemen hemen her Batman karakteri gibi oldukça zeki. İyileştirme ve ömrü uzatma güçlerinin de olduğunu düşünürsek Tanrım! Evlenilecek kadını bulmuş olabiliriz. Bu noktada size pek çok spoiler vermek yerine özellikle kendinin çok ilginç ebeveynleri olduğunu söylemekle yetineceğim. Kendisinin oldukça hevesli bir kötü olduğunu da hesaba katarsak Talia cidden daha fazla görünmeli. Aynı zamanda Batman’in de kalbini çaldığından en az Catwoman kadar değerli.

Bu İçeriğe Oy Verin

1 2Sonraki sayfa

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.