Makaleler

Fallout 4’te Dikkat Edilmesi Gereken 6 Unsur

Fallout 4’e başladığınızdan bu yana gözünüzden kaçan ya da dikkat etmediğiniz bazı ufak unsurlar olabilir. Bunların üzerine kocaman bir spot ışığı çevirip, oyununuzu daha sağlıklı hale getirmek sizin elinizde.

Fallout 4 çıktığından beri çok fazla insanla görüşmediğim doğrudur. Görüştüğüm insanlarla da Fallout 4 muhabbeti ötesine pek geçemiyoruz. Fırsat buldukça elimize geçen Fallout 4 içeriklerini sizlere sunmayı unutmamak adına, oyunu ara sıra kapatıyoruz. Şimdi ise oyunda gözünüzden kaçan ve gerçekten önem taşıyan 6 maddeyi listeledik.

Perk ve S.P.E.C.I.A.L.

fallout-4-perk-bloody-mess

Eski Fallout oyunlarından farklı olarak, perk ve Special sisteminin baştan aşağı değişmiş olduğunu göreceksiniz. İlk başta kafa karıştırıcı gibi gözükse de, oldukça basit bir kullanıma sahip olduğunu söylemem gerek. Fallout 4 ile level almak ve puan dağıtmak oldukça sıradanlaştırılmış. Bu yüzden “yanlış perk almışım yaa” gibi sorunlarla çok fazla karşılaşmayacaksınız. O yüzden korkunuz olmadan istediğiniz Perk’i alın ya da Special puanlarınızı kökleyin.

Size önerebileceğim bir kaç Perk var tabii ki. Örneğin, Craft işi ile çok fazla haşır neşir oluyorsanız daha fazla parça bulmak için Scrapper alabilirsiniz. Diyaloglarda daha etkili olmak için Charisma puanınızı artırmanız önemli. VATS kullanmak sizin için hayati önem taşıyorsa, VANS Perk’ü ile sürpriz saldırılar yapabilirsiniz.

Kasabalar

fallout-4-sanctuary-hills

Fallout 4 ile birlikte seriye yeni eklenen bir özellik de kendi kasabalarımızı inşa edebilmemiz. Başında saatlerce vakit harcayabilirsiniz. Uyarmadı demeyin! Bu yüzden oyunun başlarında, kasabaların üzerine eğilmek pek mantıklı değil. Yeterli parçanız olmaması durumunda, kasaba halkının moralleri düşebilir. Beklenmedik bir Raider ya da Synth saldırısı ile tüm yaptıklarınız boşa gidebilir.

Siz siz olun elinizde yeterli materyal bulunmadığı sürece kasabalarınızı büyütmeyin.

Evim, Güzel Evim!

fallout-4-red-rocket

Evinizi nereye kuracağınıza dikkat edin. Tamam, bir önceki maddede kasaba kurmak ile çok fazla uğraşmayın dedik ama yine de kendinize ait bir eviniz olması çok önemli. Örneğin oyun başında Dogmeat’i bulduğunuz Red Rocket garajı bunun için biçilmiş kaftan. Oraya kasabalıları çağırmak yerine, junk, silah ve zırh yığabilirsiniz.

Oyunun ilerleyen safhalarında Local Leader perki ve yüksek Charisma ile ticari yollar kurduğunuzda, tüm eşyalarınızı tek bir noktadan kontrol etme fırsatı yakalayacaksınız.

Ana Senaryo

diamond-city

Belki de dikkat edilmesi gereken en önemli başlık ana senaryoda çok hızlı ilerlememek. Hatırlarsanız, Fallout: New Vegas’ta birden fazla taraf (Faction) bulunuyordu. Ana görevleri takip ettiğinizde, diğer düşman tarafların görevlerini alamıyordunuz. Çünkü onlarla düşman olmak zorunda kalıyorsunuz. Benzer şekilde Fallout 4’ün ana senaryosunda da tarafların çok büyük etkisi var.

Size tavsiyemiz Diamond City’e geldikten sonra ana senaryo görevlerinde biraz frene basmanız. Böylece Commonwealth’i daha iyi tecrübe edebilir, tarafların yan görevlerini de rahatlıkla yapabilirsiniz.

Silah Yelpazesi

fallout-4-laser-musket

Fallout serisinin vazgeçilmezi, silah mermilerinin kısa sürede bitmesidir. Hele ki, oyunun başlarında çantanızda sıkacağınız her mermi önem taşır. Bu sebeple, tek bir silah üzerinden ilerlemek yerine birkaç farklı mermi tipine sahip silaha sahip olmak daha mantıklı olacaktır. Böylece bir silahınızda mermi sıkıntısı başladığında, diğerine geçebilirsiniz.

Zaten oyunun ilerleyen safhalarında mermi konusunda çok fazla sıkıntı çekmemeye başlarsanız, 1-2 silahtan fazlasını taşımaya gerek kalmayacaktır.

Legendary Düşmanlar

fallout-4-legendary-enemies

Eğer düşmanlarınızın isimlerinin yanında yıldız işareti varsa, onu mutlaka öldürün. Çünkü o nadir yaratıklardan biri demektir. Biraz zorlu olsalar da, yıldızlı düşmanları öldürdüğünüzde üzerlerinden fazlasıyla işinize yarayacak eşya çıkabilir. Bazen saçma salak beyzbol sopaları ya da zırh parçaları çıkmıyor değil. Ama yine de ciddi hasar verebileceğiniz tüfekler ya da sağlam koruma sunan zırhlar bulabilirsiniz.

Öldürdüğünüz Legendary düşmanların hesabını kitabını tutmanıza da gerek yok. Çorak Topraklar’da onlardan bol bol bulunuyor.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Yeni Batman Dedektiflik Hikayesi Olacak

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. saçma sapan beyzbol sopaları demişsinde o stealth melee arkadaşlara (benim gibi :D) çok işe yarıyor :D

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.