Makaleler

Dungeons and Dragons 5E Kurallarıyla Doomguy Yapılabilir Mi?

Dungeons and Dragons 5E yayınlandığından bu yana üzerinden bir hayli zaman geçti ancak sistemin özgünlüğü oyuncuları durdurmaya yetmedi. Bu özgünlükle Doom‘un efsanesi Doomguy karakter kağıdına atarılır mı?

Uzun zamandır süregelen bir kavga var. Birçok FRP oyuncusunun da sistem değişikliğine gitmesine neden olan bir olay. Dungeons and Dragons 5E sunduğu özgünlükten dolayı, sistemsel açıdan bakıldığında değişik karakterler yaratılmasına izin vermiyor gibi düşünenler var. Pathfinder 1E ve 2E sunduğu onlarca kitapla beraber en uçuk karakterleri oluşturmanıza olanak sağlıyor. Ben madalyonun iki tarafında da değilim. Ancak kurallara dayalı oyuncu ya da oyun yöneticisi baskısı yerine özgünlüğü yeğlerim.

Bu özgünlüğü sistemlere bağlı kalmadan oyun ve oyun yöneticisinin arasındaki anlaşmayla (Karanlık anlaşmalar?) çözebilirsiniz. Oyuncu belki Ayı formuna kısılı kalmış bir Druid oynamak istiyor. Sistem kitabında yazmıyor diye, bu olmayacak mı? Bence oturun anlaşın ve oynayın.

Uzunca serzenişimden sonra makaleye geçelim. Kendi aramızda güncel haberleri paslaştığımız grubumuza Kayra‘dan bir mesaj geldi. CBR.com sitesinin yazarlarından Liam Evans, çok ilgimi çeken bir makale oluşturmuş. Normalde bu tarz “fikir bazlı” makalelere çok elimi sürmem ama acayip hoşuma gittiği için buradan yola çıkarak Dungeons and Dragons 5E kurallarıyla nasıl Doomguy yapabileceğinizi sizinle paylaşayım. Kim bilir belki bu minvalde, benzer karakterler için bir seri bile başlatabiliriz?

FRPNET Discord

Dilerseniz siz de Discord kanalımıza katılabilir ve konu hakkında görüşlerinizi bildirip sohbet edebilirsiniz.

Not: Doomguy, Doom Slayer, Doom Marine karmaşasını ortadan kaldırmak adına sevgili Sonat “Adre” Samir ile yaptığım görüşmeden sonra bunların hepsinin aslında tek bir kişi olduğundan emin oldum. O yüzden başlıkta kullandığım üzere yazıda Doomguy olarak bahsedeceğim.

Doomguy Stat ve Skill Dağılımı

Hunharca üzerinize saldıracak Demonlar ile boğuşmak için önceliğinizin fiziksel beceriler olması gerekiyor. Sizden onlarca kat ağırlıktaki iblisleri rahatlıkla ortadan ikiye ayırmak, yumruğunuzla post-demon sanat eserleri çıkarmak için STR, DEX ve CON puanlarınıza öncelik vermeniz gerekiyor. Bunların yanı sıra şöyle ortalamanın biraz üzerinde bir CHA puanıyla da düşmanlarınıza gözdağı verebilirsiniz.

Skill tarafındaysa Intimidation, Athletics ve Acrobatics çok işinize yarayacaktır. Sağdan sola zıplamak, yuvarlanmak engellerin üzerinden rahatlıkla geçmek için Athletics ve Acrobatics öncelikli olmalı. Yukarıda da söylediğim üzere CHA bazlı Intimidation ile sadece bakışlarınızla düşmanlarınızın karanlık kalplerine korku salabilirsiniz.

Doomguy Class Seçimi

Akla ilk gelen Barbarian olsa da aslında Doomguy için Paladin en uygun sınıf gibi gözüküyor. Divine Sense ve Divine Smite ile ortalama üzeri CHA puanınızla düşmanlarınıza kök söktürebilirsiniz. Ayrıca aydınlığın tarafında olmanızdan kaynaklı enva-i çeşit iblisi geri postalamak için ilahi güçlerin yardımınıza gelmesi hiç de fena olmaz.

Öte yandan Barbarian seçerseniz, Berserker alt-sınıfı üzerinden ilerlediğinizde öfkenizle kolay kolay alaşağı edilemeyeceğinizi göreceksiniz. Doom’un müthiş metal müzikleriyle gireceğiniz dövüşlerde yaşayacağınız adrenalini bir düşünün!

Background, Race ve Alignment (Geçmiş, Irk ve Yönelim)

Doomguy’ın geçmişi hakkında bildiklerimiz bir hayli fazla. Eski bir Marine olan Doomguy için Soldier Background tercihi işinize yarayacaktır. Athletics ve Intimidation becerileri için alacağınız bonuslar da cabası.

Oyunlardan bildiğiniz üzere Doomguy bir insan. Irk konusunda çok takılmanıza gerek yok ancak özel dokunuşlar yapmak isterseniz fiziksel puanlarınızı destekleyecek bir ırkı da seçebilirsiniz (Cüce ya da Yarı-Ork gibi).

Yönelim kısmına gelirsek Chaotic Good bir karakter eylemlerinizde sizi haklı çıkartacaktır. Kendi doğrusundan şaşmayan ancak değişen çevreye de hızlıca adapte olabilen bir karakter oynamak mümkün. Öte yandan her eyleminizin sonucunu düşünmemek bol bol düşman çekmenize de sebep olur. Demedi demeyin!

Teçhizat ve Ekipman

Dungeons and Dragons evrenlerinde barutlu silahların pek yaygın olmadığını hepimiz biliyoruz. Forgotten Realms içerisinde Gond rahiplerinin barut üzerinde çalıştığını biliyoruz ancak çift namlulu pompalı tüfek ya da bunun ötesinde enerji silahları pek mümkün değil.

DOOM Eternal ile Doomguy’a bahşedilen şahane yakın mesafe silahlarını düşündüğünüzde. Longsword ya da Battlehammer işinizi görecektir. Silahlarınızın isimlerini Crucible ve Sentinel Hammer da yaparsanız demeyin keyfinize. Ek olarak mesafeli silahlar konusunda da kendinizi geliştirebilirsiniz. Şöyle attığını vuran sağlam bir Composite Longbow ile çok uzaklardaki düşmanlarınızı da ayıklayabilirsiniz.

Zırh olarak tam levha zırh seçmek yerine, parça levha zırhları ve rahat hareket edebilmenizi sağlayan esnek deri zırh parçalarıyla da karakterinizin saldırılara karşı dayanmasını sağlayabilirsiniz. Silah seçeneğiniz Longsword olursa, yanına ekleyebileceğiniz bir metal kalkan ile de saldırılarınızda kendinize ekstra savunma sağlayabilirsiniz.

Son Dokunuşlar

Aslında tüm detaylara baktığınızda Doomguy, özünde nihai kötülüğü yok etmeye yemin etmiş, hafif kafayı sıyırmış bir Paladin olarak da karşımıza çıkabilir. Doomguy benzeri bir karakteri oyunlarınızda canlandırmak çok eğlenceli olabilir. Belki Abyss‘in ya da Dokuz Cehennem‘in kapılarının açıldığı, iblislerin ve şeytanların diyarları tehlike altına aldığı bir macerada fazlasıyla iş yapabilir.

Yine de belirtmekte fayda var, Doomguy her party içerisinde kendisine yer bulamayabilir. Eğer böyle bir karakter oynayacaksınız, diğer oyuncuların dinamiklerine uygun bir alan sağlamanız gerekebilir. Bu da oyuncular ve oyun yöneticisi arasındaki iletişimin doğrudan aktarımıyla sağlanabilir.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Deadlands FRP Sisteminde Kampanya

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.