Makaleler

Bilgisayar RPG’leri Masaüstü Rol Yapma Oyunlarının Yerini Tutar Mı?

frp-dijital-masaustu-banner

Video oyunlarını seven çoğu kişi, oyun dünyasıyla çocukken tanışmıştır. O zamanlarda keşfe açığız ve her türden oyunu deniyoruz. Oyunlarla uzun süre haşır neşir olunca zamanla zevklerimiz belirginleşiyor ve oyun seçmeye başlıyoruz. Belirli türlere ağırlık vermeye başlıyoruz.

Özelikle RPG türüne gönül verenlerin ve araştıranların belli bir süre sonra akıllarına takılan bir soruyu gündeme getirmek istiyorum. Bilgisayar RPG’leri klasik kağıt, kalemle oynanan masaüstü rol yapma oyunlarının yerini tutar mı?

Olaya kendi açımdan bakınca, ben bu oyun türüne sonradan alıştım ve hayranı oldum. Sonra kendimce araştırmaya başladım. RPG sektöründe ismi çokça anılan yapımcılar, firmalar ve markalar ile karşılaştım. Çeşitli RPG oyunlarını oynadım ve araştırmalarıma devam ettim. Her araştırmamın sonunda karşıma hep “klasik kağıt, kalem, rol yapma oyunu tarzı” şeklinde cümleler çıkıyordu.

frp-karakter-kagidi-2

Çevremde gel FRP oynayalım diyenler olmadığı ve oynamak için zor adam bulduğumdan sadece araştırmakla kalıyordum. FRPNET’teki ekip arkadaşlarımla yaptığım sohbetler sırasında sürekli bilgisayar oyunları ve klasik rol yapma oyunlarının arasında ne gibi farklar var gibi sorular soruyordum. Yaptığım en genel çıkarım, rol yapma unsurunun, kişinin kendi hayal gücü ile sınırlı olduğundan daha geniş olduğu ve gerek oyun yöneticisinin ve diğer oyuncuların verdiği insani tepkilerle daha zevkli bir oyun ortaya çıktığı.

Masaüstü rol yapma oyunlarında karakteri kendi istediğimiz şekilde yaratıyoruz ve rol yapma seçenekleri çok geniş. Bilgisayar rol yapma oyunlarına baktığımızda iki çeşit rol yapma yapısıyla karşılaşıyoruz. Pillars of Eternity gibi oyunlarda karakteri sıfırdan yaratıp her şeyini kendimiz seçiyoruz veya Witcher serisinde olduğu gibi bizim için yaratılan rolü oynuyoruz. Satış rakamlarına bakınca bizim için oluşturulan rollerin başarısız olduğu söylenemez.

orta-cag-temali-frp-oyun-odasi-gorsel-006

Bilgisayar oyunları direk olarak masaüstü oyunlarının yerini harfi harfine tutamasa da birbirlerinden ayrı düşünemeyiz bence. Çünkü insanların çoğunu RPG türüne ilk çekenler bilgisayar oyunları ve halihazırda çoğu oyun masaüstü oyunlar için yaratılan sistemleri ve dünyaları kullanıyor. İlerleyen teknolojiyle birlikte yapay zekaların gelişmesiyle, bilgisayar oyunlarındaki keyfin, masaüstü oyunlarındakine yetişmesinde hiçbir engel göremiyorum. O zaman bu kadar net bir ayrım yapamayabilirz.

İlginizi Çekebilir  FRP'ye Doyduğumuz Bir Etkinliğin Ardından - Diyar Kapısı I

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu