MakalelerMekanlar

Ankara’da FRP Oynayabileceğiniz Yerler – Ankara’da Hayatta Kalma Rehberi

Ankara’nın kendi içinde bir büyüsü olduğu hep söylenmiştir. Çok aktivite bulunmayan bir şehir olduğundan mütevellit arkadaşlık bağları fazlasıyla sıkıdır bu şehrin. Hazır soğuklar da gelmişken oturup FRP oynamaktan daha iç ısıtacak bir aktivite gelmiyor aklıma. Siz de eğer Ankara’da FRP oynamak istiyorsanız bu rehbet tam olarak size göre. FRP sistemlerini açıkladık, oyunların nasıl geliştirilebileceğini anlattık, dünyaya ait gelişmeleri sizinle paylaştık. Sıra nerede oynayabileceğinize geldi.

Daha önce hiç FRP oynamamış olabilirsiniz ya da mevcut grubunuzla FRP oynayabileceğiniz yerler arıyor olabilirsiniz. Her iki durumda da aşağıda sıralanan toplulukların kapılarının sonuna kadar açık olduğunu unutmayın. Bu yüzden tüm açıklamalara tek tek bunu yazmadık. Ek olarak her topluluğun kendi içinde GM atölyeleri bulunmaktadır. Oyuncu olmaktan sıyrılıp kendi dünyanıza yelken açmak istiyorsanız, toplulukların hepsi size yardımcı olmak için hazır.

Post-Apokaliptik Türkiye!

Diğer şehirler için de böyle bir rehbere ihtiyacınız varsa yorum atarak bizleri bilgilendirebilirsiniz.

Not: Bu yazı tarafsız bir şekilde hazırlanmış olup kişisel düşünceler eklenmemiştir. Ankara’daki FRP ortamını geliştirmek istemenin dışında başka bir çıkar gözetilmemektedir.

Ankara’da FRP Oynayabileceğiniz Bağımsız Topluluklar

Pathfinder Society

2012 tarihinden bu yana oyunları devam eden Pathfinder Society, iki haftada bir düzenli olarak Pathfinder sistemiyle oyunlar oynatıyor. Bazı dönemler GM’lerin boşluğuna ve oyuncuların isteklerine göre etkinlikler haftada bir yapılabiliyor. Hafta sonu iki gün boyunca süren etkinliklerdeki oyunlar tek oturum sürüyor. Karakteriniz o gün aldığı görevi bitirip ödüllerine kavuşurken macerasına başka diyarlarda devam ediyor. Bu sayede her etkinlikte farklı GM’ler ve oyuncularla oynayabilirken istediğiniz takdirde sabit bir grupla da oyununuza devam edebiliyorsunuz. Oluşturduğunuz karakterle sonrasında dünyanın dört bir yanında oynanan oyunlara da katılma şansınız var.

Ankara’da FRP etkinlikleri Sarkaç Cafe’nin oyunlar için ayrılan alt katında oynatılıyor. Ek olarak Pathfinder Society İstanbul, İzmir ve Konya’da da düzenli etkinlikleri mevcut. Bazı dönemler ise online oyunlar oynattıkları da oluyor.

Pathfinder Society’nin oyunlarını ve duyurularını Facebook sayfasından, grubundan ya da Discord kanalından takip edebilirsiniz.

Ankara’da FRP Oynayabileceğiniz Üniversite Toplulukları

Hacettepe Üniversitesi Bilim Kurgu ve Fantezi Topluluğu

Hacettepe Üniversitesi’ne bağlı olan topluluk, bilim kurgu ve fantastik dünyaları seven Hacettepe öğrencileri için güzel bir fırsat yaratıyor. FRP oyunlarının yanı sıra sinema, oyun ve alt kültür etkinlikleri de bu topluluk çatısında düzenleniyor. Ankara’nın sevilen alt kültür etkinliği Hücon’da kurucu topluluklardan biri.

Oyunları genellikle Beytepe Kampüsü’nde oynatılsada bazı GM’ler kampüs dışında da oyun oynatıyor. Kampüste oynatılan oyunlara dahil olabilmek için Hacettepe’ye giriş izninizin bulunuyor olması gerekiyor. Daha çok dönemlik oynatılan oyunlar belli bir sisteme bağlı kalmıyor. Yıl içerisinde tek oturumluk oyunları da mevcut. Tek bir sisteme bağlı kalmayan topluluğun çeşitli sistemlerde oyunları bulunuyor.

Hacettepe Üniversitesi Bilim Kurgu ve Fantezi Topluluğu’nun oyun ve duyurularına Facebook sayfasından ve grubundan takip edebilirsiniz.

ODTÜ Bilim Kurgu ve Fantezi Topluluğu

FRP etkinliklerine aşinaysanız Orta Doğu Teknik Üniversitesi’ne bağlı olan ODTÜ BKFT’nin yaptığı Metucon’u elbet duymuşsunuzdur. Her sene farklı bir temayla yapılan etkinlikler Türkiye’nin her tarafından oyuncuları bir masada topluyor.

Topluluk, okula ODTÜ öğrencileri ve mezunları dışında insanların kabul edilmemesi nedeniyle dışarıdan oyunculara açık değil. İlk dönem yapılan oyunlar, yeni oyuncular için bir ısınma turu niteliği de taşıyor. Her sene her sistemden farklı oyunlar açılıyor.

Metucon dışında yeni GM’lerin oyunlara ısındırılması için Minicon adı altında etkinlikleri de mevcut. Fakat yine aynı sebepten dolayı Minicon’a dışarıdan oyuncu kabul edilemiyor. Bunlarla beraber topluluk oyuncuları ile yaptıkları birçok sosyal aktivite mevcut. Fantastik Sanatlar Atölyesi’nde yaptıkları el işi zırhlar ve silahlar göz kamaştırıyor.

ODTÜ Bilim Kurgu ve Fantezi Topluluğu’nun oyun ve duyurularına Facebook sayfasından ve grubundan takip edebilirsiniz.

FRP Oynayabileceğiniz Bir Mekan – Sarkaç Kafe

Öyle bir kafe düşünün ki masadaki zarlar eksik olduğunda garsondan rica edip zar setini alabiliyorsunuz, alt katında sizin için ayrılan kısımda istediğiniz gibi oyunlar oynayıp dekore edebiliyorsunuz, kafeye adım attığınızda etrafta FRP oynayan masalara gidip yeni hikayelere dahil oluyorsunuz. Evet burası tam olarak Sarkaç Kafe.

Sahiplerinin FRP etkinlikleri olmasa da yıllardır Ankaralıların rahatça oyun oynadıkları bir yer. Çoğu insanın aile ortamına katılıp kendi evi gibi gördüğü bu kafe birçok FRP topluluğuna ve oyuncularına ev sahipliği yapılıyor. Topluluklara bağlı olmayan birçok grubu burada oyun oynarken bulabilirsiniz. Eğer kendi grubunuzla gelip oyun oynamak istiyorsanız haber verip yer ayırtmanız yeterli.

Ek olarak kafede spor, meditasyon, edebiyat ve tiyatro etkinlikleri de sıklıkla yapılıyor. Ayrıntıları için Facebook sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  Hem DC, Hem Marvel Filmlerinde Rol Alan Oyuncular

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu