Makaleler

60’ların En İyi Bilimkurgu Filmleri Afişleri

Bir film afişi, film ile kurduğunuz bağlantının ilk adımıdır. Bu sebeple bir filmin afişi, ister istemez o filmle ilgili oluşan yargıları doğrudan etkiler. Gelin bu afişlerin 60’lar bilimkurgu sinemasını nasıl süslediğine birlikte bakalım.

Voyage to the Bottom of the Sea (1961)

52 yıllık oyunculuk kariyerine sığdırdığı yapımlarla öne çıkan Walter Pidgeon’ın oyunculuğuyla bizleri kendisine çekmeyi başaran ”Voyage to the Bottom of the Sea”, Amiral Harriman Nelson’ın kullandığı denizaltı ile dünyayı nükleer bir faciadan korumasını konu alıyor.

Mysterious Island (1961)

Film, Amerikan İç Savaşı zamanında kaçmaya çalışan bir grup Birleşik Devletler askeri ile iki Konfederasyon askerinin tuhaf bir Pasifik Adası’na düşüşünü anlatıyor.

Dr. Strangelove (1963)

Stanley Kubrick’in yönetmenliği ve Peter Sellers’ın 3 farklı rolüyle kendisini kült kategorisine taşıyan filmle ilgili pek çok afiş çalışması yapıldı.

Alphaville (1965)

Dünyaca ünlü Fransız yönetmen ve eleştirmen Jean Luc Godard’ın Alphaville’i, Lumiere bilimkurgularından sonra Fransız bilimkurgu sineması için bir devrim niteliğinde.

Fantastic Voyage (1966)

Isaac Asimov’un aynı isimli romanından uyarlanan film, 1968 Mart ayında ”Esrarengiz Yolculuk” ismiyle Türkiye’de gösterime girmişti.

Privilege (1967)

Ünlü İngiliz şarkıcı Steven Shorter’ın toplum içinde statüsünü sorgulayan film, afişi ile de bir BFI filmi olduğunu kanıtlar nitelikte.

Five Million Years to Earth (1967)

Nigel Kneale’in Quatermass and the Pit adlı hikayesinden uyarlanan film, içerdiği gerilim ve fantazya ögelerini afişe yansıtmayı başarabilmiş.

Barbarella (1968)

Aynı isimli çizgi romandan uyarlanarak çekilen film, 41. Yüzyıldaki femme fatale astronot Barbarella’nın dünyayı kurtarma mücadelesini anlatıyor.

Planet of the Apes (1968)

60’lı yıllar bilimkurgu afişlerinden bahsedip Maymunlar Cehennemi’nden bahsetmemek olmazdı. Yayınlanan her afişinin bir deneme konusu olabileceğini belirtmekte fayda var.

2001: A Space Odyssey (1968)

Gerek biçim gerekse içerik olarak dünya sineması ,özellikle de bilimkurgu sineması, için bambaşka bir deneyim olan 2001: A Space Odyssey de afişi ile öne çıkan yapımlardan bir tanesi.

Marooned (1969)

Aynı zamanda bir Pink Floyd şarkısı olan Marooned, Gene Hackman’in oyunculuğu ile ün yapmış bir astronot filmi.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.