Sinema Haberleri

“X-Men: Geçmiş Günler Gelecek” Vizyonda!

x-men-banner

Çok beklenen X-Men: Days of Future Past (Geçmiş Günler Gelecek) filmi sonunda vizyona girdi!

Hepinizin gideceğini bildiğimiz için spoiler vermeyeceğiz merak etmeyin!

Filmin yapılacağı, iki yıl öncesinden duyurulduğunda bile inanılmaz büyük bir beklenti yaratmıştı. Çünkü Marvel’ın “BÜTÜN!” çizgi roman serileri içinde “EN ÇOK SATANLAR!” listesinde 20-30 yıldır bulunan Days of Future Past serisi film olacaktı. Çok şey beklemekte hatalı mıyız yani?!

Filmi izledikten sonra sizlerle filmin güzel bir kritiğini paylaşacağız zaten merak etmeyin ama filme gitmeye hazırlananlar için –ön satışlar çoktan başladı bile- filmin konusundan bahsetmek istedik.

x-men-days-of-future-past-posterFilmde ilk olarak 2023 yılını görüyoruz. Günümüzden yaklaşık 10 yıl sonrasında geçen olaylar tüyler ürpertici. Hükümet, mutant avcı robotları olan Sentineller’in (Gözcüler) üretimini onaylamış ve bu robotlar da yakıp yıkmaktan hiç korkmadan mutantları öldürmeye ya da yakalamaya başlamıştır. Bir süre sonra bu robotlar insanlar üzerinde de baskı yapmaya başlamışlardır (yapay zeka geliştirmeye başlıyorlar).

X-Men ekibinden arta kalan küçük bir grup gizlice buluşur. Ekibin sağ kalan üyelerinden biri olan Kitty Pryde, nam-ı diğer Shadowcat, güçlerini kullanarak zihnini ve düşüncelerini geçmişe yansıtmaya çalışır. Böylece geçmişteki X-Men’i gelecekte olacaklarla ilgili uyaracak ve geçmişi değiştirerek bu geleceğin asla var olmamasını sağlayacaktır.

Geçmişteki, yani bizim zamanımızdaki X-Men, Profesör Xaiver ve Magneto ile birlikte bir plan yapar. Planları, Wolverine’i geçmişteki bedenine göndererek Bolivar Trask cinayetini önlemesini sağlamaktır. Peki kim bu Bolivar Trask?

Tabii ki hepinizin tanıdığı Game of Thrones dizisinin cücesi Tyrion! Kendisi 1973 yılında Sentinel robotlarının tasarımını yapan süper dahi bilimadamıdır. Ancak hepimizin tanıdığı ve başarılı oyuncu Jeniffer Lawrence’ın canlandırdığı karakter olan mutant Mystique, Bolivar Trask’ı öldürür. Bolivar bu şekilde halk kahramanı ilan edilir ve hükümet, mutantların tehlikeli olduğunu anlayıp mutant avcı robotlarının üretilmesini destekler. Wolverine’in amacı geçmişe gidip genç Xaiver’dan yardım istemek ve bu suikastı durdurmaktır.

Bir yandan bunalımdaki bir “genç Xaiver ve Magneto” ile filmin psikolojik yönüne şahit olurken bir yandan da Marvel’ın sık sık kullandığı “Zaman ve Gerçeklik” kavramlarını irdelediğini göreceğiz.

Acaba geçmiş değiştirilebilir mi?

Geçmiş değiştirilse bile gelecek değişir mi?

İşte tüm bu sorularınız bugün yanıt bulacak!

Ayrıca belirtmekte fayda var, filmde çok sayıda mutant var. Sırf bu yüzden bile X-Men, hakikaten adına yakışacak bir film yapmışa benziyor. Filmde Jennifer Lawrence, Nicholas Hoult, Hugh Jackman, Anna Paquin, Evan Peters, Michael Fassbender, Peter Dinklage, Ellen Page, Halle Berry, James McAvoy, Patrick Stewart, James Marsden, Ian McKellen, Lucas Till ve Shawn Ashmore gibi önemli isimler oynuyor.

Filmin süresi 131 dakika. Film bittiğinde sakın salondan çıkmayın, yazılar geçtikten sonra 30 saniyelik klasik sürpriz Marvel sahnesi bizi karşılayacak.

Filmin hangi sinema salonlarında oynadığını ve seansları buradan görebilirsiniz.

İyi seyirler!

İlginizi Çekebilir  Gene Wilder’ın Unutulmaz 5 Filmi!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu