Sinema Haberleri

Thor: Ragnarok Filminin Karakterleri ve Filmden İlginç Bilgiler

Marvel’ın yeni ve oldukça eğlenceli olacağa benzeyen filmi Thor: Ragnarok, 27 Ekim 2017’de vizyona girecek. Film vizyona girmeden önce hem karakterleri daha iyi tanıyın hem de film sırasında ortaya çıkan ilginç bilgileri görün diye bu yazıyı hazırladık.

Yönetmenliğini Taika Waititi‘nin yaptığı ve başrollerinde Chris Hemsworth, Tom Hiddleston, Cate Blanchett, Idris Elba, Jeff Goldblum, Tessa Thompson, Karl Urban, Mark Ruffalo ile Anthony Hopkins’in oynadığı Thor: Ragnarok‘un konusu şöyle;

İlgili Makaleler

Thor: Ragnarok filminde Thor, evrenin diğer tarafında, kudretli çekici olmadan hapis kalmıştır. Güçlü yeni tehdit, acımasız Hela‘nın yol açacağı kıyameti (Ragnarok), kendi dünyasının yok oluşunu ve Asgard medeniyetinin yıkılmasını önlemek için Asgard’a dönmek üzere, kendini zamana karşı yarışırken bulur. Ama önce, eski müttefiki ve Avengers ekibinden arkadaşı Hulk‘la kendisini karşı karşıya getiren ölümcül bir yarışmadan sağ çıkmalıdır.

Thor: Ragnarok Filminin Karakterleri

Thor (Chris Hemsworth)

Uzun zamandır gizlenen eski bir kötülük timsali prangalarından kurtulunca, Thor kendini zor bir durumda bulur. Asgardlı prens evrenin diğer tarafında çekici olmaksızın mahkûmdur ve Asgard’ın ona her zamankinden daha çok ihtiyacı vardır. Paramparça olan krallığının ardından, Thor’un tek umudu içindeki savaşçıyı çağırmak ve halkını Ragnarok’tan kurtarmak için imkânsızlıklara karşı mücadele etmektir.

Loki (Tom Hiddleston)

Babası Odin’in kılığına bürünen Loki kral olarak Asgard’in başına geçti. Ancak, Hela korkunç girişini yapınca, Loki kendi hayatı uğruna savaşmak için tatlı dilini ve kılıç ustalığını kullanmak zorunda kalır.

Hela (Cate Blanchett)

Evrenin uğursuz ve uzun zamandır unutulmuş çağından bir yaratık olan Hela’nın gücü Dokuz Diyar’daki hiçbir şeye benzememektedir. Şaşırtıcı ve ölümcül yollarla sınırsız silahlar yaratma yetisiyle donatılmış olan Hela onu dışlayanlardan intikam almak için döner. Yanında gizemli ve vahşi bir orduyla Hela Asgard ve evrenin tamamını yeni soğuk barbarlık çağına sokma niyetindedir.

Heimdall (Idris Elba)

İnanılmaz palası ve istediği her zaman evrende istediği yeri görme yeteneğiyle, Asgard’ın en korkusuz savaşçılarından biri olan Heimdall ana gezegeninin halkını Hela ve şeytanı planlarından korumak zorundadır.

Grandmaster (Jeff Goldblum)

Karmaşa ve müsamaha üstüne kurulu uzak bir gezegen olan Sakaar’ın hayat dolu ve tehlikeli hükümdarı Grandmaster inanılmaz bir gladyatör yarışması düzenlemektedir. Thor ve evrendeki diğer güçlü varlıklar gösterişli ve ölümcül bir mücadeleyle karşı karşıyadır. Grandmaster’ın gıpta ettiği tek rakip arenanın şampiyonu olan İnanılmaz Hulk’dur.

Valkyrie (Tessa Thompson)

Valkyrie gizemli geçmişe sahip taş yürekli bir galaktik yağmacıdır. Hayatını paramparça eden bir trajedi sonrası, Valkyrie geçmişini unutabileceği evrenin bir köşesinde ortadan kaybolur. Ama evrenin geleceği tehlikede olunca, geçmişini geride bırakıp, Asgard’ın bu en karanlık zamanında, Thor ve Hulk ile güçlerini birleştirmek zorundadır.

Skurge (Karl Urban)

Diğer dünyalardan silahlara takıntısı olan Asgardlı bir asker olan Skurge Dokuz Diyar’dan topladığı tuhaf ve inanılmaz bir cephane koleksiyonu yapmıştır. Şimdi, Asgard’ın zor zamanında kurtuluşunu sağlamak için Skurge muhteşem cephanesini kullanmak zorundadır.

Bruce Banner / Hulk (Mark Ruffalo)

En son Sokovia savaşında oto pilotta olan Quinjet’ten uzaya roket atarken, görülen İnanılmaz Hulk iz bırakmadan ortadan kaybolmuştur. Thor güçlü dostuna en uygunsuz yerlerden birinde rastlayınca nerede olduğu ortaya çıkar, galaksinin diğer tarafında bulunan bir kozmik gladyatör arenası. Sakaar halkının onu arena şampiyonları olarak kabul etmesinden keyif alan Hulk kontrolü onu kesinlikle dünyadaki eski haline döndürecek olan Bruce Banner’a terk etmek istemez. Yaklaşan kozmik tehdide karşı evrenin geleceği için savaşmasına en çok ihtiyaç duyulan İnanılmaz Hulk ve Bruce Banner fikir ayrılığına düşecek.

Odin (Anthony Hopkins)

Sinsi oğlu Loki tarafından uzaklaştırılan devrik lider Odin, dönüşü olmamak üzere Asgard’dan sürgün edilmiştir. Şimdi, Hela kozmik zaferinde ilk adımını atmaya hazırlanırken Thor, Asgard ve tüm galaksi Hela’nın gazabına uğramadan önce babasını geri getirmek için elini çabuk tutmak zorundadır.

Thor: Ragnarok Filminden İlginç Bilgiler

İskandinav mitolojisinde Ragnarok‘un anlamı “evrenin sonu” demek, yani heyecanlı aksiyon sahnelerinin seyirciyi beklediğini tahmin etmek zor değil.

Yönetmen Taika Waititi filmi yönetmekle kalmıyor ayrıca, Marvel Sinematik Evreninde yeni Korg adında bir CGI karakterini oynuyor (1962 yılında bir Marvel çizgi romanında çıkmıştı). Waititi filmlerini hem yönetip hem de filmlerinde oynamakla meşhur.

Taika Waititi

Bir yandan yönetmenlik yapıp diğer yandan kameraların önünde Korg karakterini oynadığı o günlerde VFX ekibi, Waititi’nin her tarafı pin pon toplarıyla dolu, gri, devinimleri yakalayan streç elbiseyi giymesini istedi. Bu elbise post prodüksiyonda VFX animatörleri bilgisayarda CG karakterleri yaratırken takip amaçlı kullanılıyor. O kılıkta yönetmenlik yaptığını görmek setteki herkes için tuhaf bir manzaraydı!

Marvel Sinematik Evrenine “Thor: Ragnarok” ile dâhil olan Marvel çizgi roman karakterleri şöyle: gaddar Hela (Cate Blanchett), Marvel çizgi romanlarında 1964 yılında çıktı; korkusuz savaşçı Valkyrie (Tessa Thompson), 1971 yılında çizgi romanlarda görünmeye başladı; cellat Skurge (Karl Urban), 1964 çizgi romanlarıyla çıkış yaptı ve the Sakaar diktatörü Grandmaster (Jeff Goldblum), Marvel çizgi romanlarında ilk kez 1969 ylında çıktı.

Cate Blanchett’in oynadığı, Thor’un çizgi romanlardaki en korkunç düşmanı Hela, bugüne kadar Marvel Stüdyoları sinema filmlerinde başrolde olan ilk kötü kadın.

Film, Marvel Sinematik Evreni’nde sadece Avustralya’da değil, güney yarımküre’nin her yerinde çekilen ilk film.

Village Roadshow Stüdyolarının dokuz sesli çekim stüdyosu var ve Thor: Ragnarok hem film çekimleri hem de kurgu için hepsini kullandı. Güney yarımküredeki en büyük sesli çekim stüdyosu olan 9. stüdyo Marvel Stüdyoları “Thor: Ragnarok”un yapım öncesi çalışmaları için Village Roadshow’a taşınmadan sadece haftalar önce tamamlandı.

Hikâyedeki Sakaar dünyası Marvel Stüdyoları filmlerinde daha önce görülen hiçbir yere benzemiyor. Tasarımı yapılırken, 1962 yılında Stan Lee ile birlikte Thor’u yaratan Jack Kirby’nin çizgi roman illüstrasyonlarından esinlenildi. Sakaar, Jeff Goldblum’un oynadığı diktatör karakter, Grandmaster’ın yönettiği bir dünya.

Village Roadshow Stüdyolarında iki setin (Asgard Meydanı ve Sakaar) toplamı iki Amerikan futbol sahasına eşit. Prodüksiyonun bu setleri inşa etmesi dört aydan fazla sürdü ve 450 küsur kişi çalıştı.

Oscar ödüllü yapım tasarımcısı Dan Hennah (“Yüzüklerin Efendisi,” “Hobbit” üçlemeleri) ve yapım tasarımcısı Ra Vincent (“What We Do in the Shadows”) 17 haftalık çekimler için hem dış hem iç mekân olmak üzere iki düzineden fazla set tasarladılar.

Tecrübeli kostüm tasarımcısı Mayes Rubeo (“Avatar,” “Warcraft: İkİ Dünyanın İlk Karşılaşması,” “Çin Seddi”) film için Avustralya kaynaklı malzemelerle 2500’den fazla orijinal kostüm (Asgard ve Sakaar dünyalarını yansıtan) tasarladı.

Brisbane, Avustralya’daki 4 günlük çekimler boyunca, hem Chris Hemsworth hem de Tom Hiddleston verdikleri her arayı hayranlarının elini sıkarak, kalabalığa hediye ürünleri atarak (“Thor: Karanlık Dünya”dan posterler, güneş gözlükleri, tişörtler, vs), imza dağıtarak ve unutulmaz özçekimler için telefonlarını tutmakla geçirdiler. Her yaştan bir sürü insan yağmur yağsa da güneş açsa da, çekimler saatler sürse de film yıldızlarını yakından görmek için her gün, tekrar tekrar geldi.

Chris Hemsworth ayrıca Brisbane’de filmin mekân sorumlusu Duncan Jones tarafından alınan pizzaları hayranlarına dağıtırken çok eğlendi.

Yerel bir genç Tom Hiddleston’u görmek umuduyla bütün haftayı sette geçirdi, çünkü Loki’nin bir portresini yapmıştı ve ona göstermek istiyordu. Prodüksiyon yerel televizyon kameraları önünde buluşmalarını ayarladı.

Avustralya’nın bakir doğasında bir dış çekim yapılırken, büyük bir piton sık ağaçların arasından düşünce çekimlere biraz ara verildi. Ne oyunculardan ne de ekipten kimse zarar görmedi ve bazı cesur ekip elemanları fotoğraflarını çektikten sonra yılan profesyonel bir yılan terbiyecisi tarafından yakalandı.

Cate Blanchett‘ın çekimleri yapılırken, kameralar çekime başlamadan önce, Cate güne zinde başlamak için ekibe jimnastik yaptırmayı alışkanlık haline getirmişti.

Sabahın erken saatlerinde, ekip işe gelmeden önce, vahşi kangurular Asgard ve Sakaar’ın dış mekân setlerinde dolaşırken görülüyordu.

Çekimlerin ilk gününde, yerel bir Maori kabilesi, ekibin sorunsuzca filmi çekmesi için törensel bir dans sergiledi. Seksen dört günlük başarılı çekimin ardından, kabile yeniden gelip Avustralya’daki inanılmaz çekim tecrübesinin bir sonucu olarak güzel bir kapanış töreni sergiledi.

 

Thor: Ragnarok filmi 27 Ekim 2017 tarihinde gösterime giriyor. Mutlaka izleyin!

İyi seyirler.

İlginizi Çekebilir  Neil Gaiman'ın Eserinden Bir Uyarlama - Partilerde Kız Tavlama Sanatı İncelemesi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu