Son Haberler
Anasayfa » Kültür-Sanat » Sinema Haberleri » Star Wars’un İlk Versiyonu Yenilendi ve İnternette Yayınlandı

Star Wars’un İlk Versiyonu Yenilendi ve İnternette Yayınlandı

star-wars-return-of-the-jedi

George Lucas’ın orijinal Star Wars üçlemesi üzerindeki oynamaları hakkında farklı düşüncelere sahip olabilirsiniz. Daha iyi veya daha kötü bir duruma getirmiş olabilir. Ama ne yazık ki hayranlar hiçbir zaman ilk orijinal çekimin iyileştirilmiş HD versiyonuna ulaşma şansı yakalayamadı.

Şimdi kıyaslama yapma imkanı yakaladık. Filmin ilk versiyonunun HD hali internette mevcut.

Diğer hayran girişimleri gibi sadece Lucas’ın eklediklerinin geri çıkarılmaya çalışıldığı bir versiyon değil. Team Negative One isimli bir hayran grubu filmin ilk 35 mm’lik baskısını bulmuş ve yıllardır yoğun bir uğraş içinde mümkün olduğunca kare kare yenilemişler ve dijital ortama geçirmişler. Karşılaştırma videosuna bakabilirsiniz.

Team Negative One’ın yenilemesi, 2006 yılında yayınlanan resmi, HD kısımlar içeren ve bazı teatral eklentiler içeren DVD’den daha köklerine bağlı. Yine de bu demek değil ki kusursuz bir yenileme, bazı yerlerde renk kaymaları var ve Blu-ray deki gibi keskin görüntüler elde edemeyeceksiniz. Her halükarda gerçek Star Wars restorasyonuna en yakını bu.

Team Negative One bu yenilenmiş versiyonu internete koydu koymasına ama telif hakkı işin işine girince nasıl olacak bilemiyoruz. İnternete 1 ay önce koyulmuştu ve yavaş yavaş geniş bir kitleye ulaşmaya başladı.

İlginizi Çekebilir  Star Wars: The Force Awakens'tan Yepyeni 3 Kısa Video ve Yeni Afiş!

Sizce hangisi daha güzel ve Lucas’ın filme dokunuşları hakkında ne düşünüyorsunuz? Daha fazla karşılaştırma videosu için sizi böyle alalım.