Sinema Haberleri

Sir Gawain ve Yeşil Şövalye Efsanesinin Yeni Bir Film Uyarlaması Geliyor!

Arthur romanslarının belki de en önemlisi ve Britanya topraklarından çıkan en bilindik efsanelerinden biri olan Sir Gawain ve Yeşil Şövalye beyazperdeye uyarlanıyor.

Uyarlamanın yönetmenliğini Ain’t Them Bodies Saints, Pete’s Dragon, A Ghost Story ve The Old Man & The Gun filmlerinin de yönetmen koltuğuna oturmuş David Lowery üstlenecek.

Sir Gawain ya da Yeşil Şövalye ile aşina olmayanlar için efsanenin konusu şu şekilde:

Cesur ve yiğit Sir Gawain, Arthur’un Yuvarlak Masa Şövalyeleri’nden biridir. Bir Noel akşamı Arthur’un şenliğine elinde koca baltası, kendisi gibi yemyeşil bir at üzerinde iri yarı bir şövalye dalar. İri ve görüntüsüyle yüler ürperten şövalye, kralı tehlikeli bir oyuna davet eder. Elbette ki kral yerine bu oyuna katılmaya Sir Gawain gönüllü olur ve bu andan itibaren cesur şövalye için hem fiziksel hem de ahlaki bir sınav başlar.

Şairinin kimliğini tam olarak bilmediğimiz Sir Gawain ve Yeşil Şövalye yüzyıllar sonra da J.R.R. Tolkien gibi İngiliz edebiyatının büyük isimlerine de ilham kaynağı olmuş bir eser. Ayrıca efsanenin, 1973 ve 1984 yıllarında beyazperdeye taşınmış iki uyarlaması daha bulunuyor.

Filmin vizyon tarihi ya da oyuncu kadrosu için düşünülen isimler ise açıklanmış değil. Alışkın olduğundan farklı bir türü ele alacak olan yönetmen David Lower’nin, yüzyıllara dayanan efsanenin hakkını verip veremeyeceğini ise ilerleyen günlerde göreceğiz.

İlginizi Çekebilir  Ridley Scott, Prometheus 2'ye Odaklanmış Durumda

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu