Son Haberler
Anasayfa » Kültür-Sanat » Sinema Haberleri » Silmarillion Filmi Sonunda Doğrulandı!

Silmarillion Filmi Sonunda Doğrulandı!

Uzun zamandır söylentiler devam ediyordu, bir sonraki proje o mu olacak diye merakla bekliyorduk… Sonunda açıklandı!

Peter Jackson, J.R.R. Tolkien’in Silmarillion eserini filme çekmek için çalışmalara başladıklarını duyurdu.

Orta Dünya’nın ve Arda’nın (Yüzüklerin Efendisi’nin geçtiği dünyanın ismi) yaratılışını anlatan, muhteşem hikayelerle dolu bir mitoloji kitabı gibi olan Silmarillion sonunda film olarak da karşımıza çıkacak.

Silmarillion, Arda’nın müzik ile yaratılmasından başlayarak Orta Dünya’nın geçmişine dair pek çok hikayeyi bizlere sunan bir kitap. Filmde bu hikayelerden hangileri ne şekilde işlenecek bilmiyoruz ancak Peter Jackson‘ın kendi blogunda yaptığı açıklama bize ipucu veriyor;

“Eru Ilúvatar’ın etrafında toplanan tanrıların müziğini işitirken Arda’nın yaratılışına tanık olmak, Fëanor’un silmarilleri yaratmasını izlemek, Beren ve Lúthien’in kalp atışlarını dinlemek, Sauron’un ortaya çıkışını görmek… Bunların hepsi, Silmarillion kitabını okurken gözümün önünde canlanan sahnelerdi. Şimdi kafamdaki düşünceleri beyaz perdede görebilecek olmak beni fazlasıyla heyecanlandırıyor.”

Peter Jackson’ın anlattıklarına bakacak olursak mitolojinin en çarpıcı noktalarını ve hikayenin Yüzüklerin Efendisi’ne bağlandığı Sauron hikayesini bizlere sunacak gibi görünüyor. Bu kadar uzun bir hikaye nasıl bizlere ulaşacak diye merak edenler için Peter Jackson şunu söylüyor;

“Silmarillion, muhteşem bir kurguya sahip ve Orta Dünya’yı sevenlerin kaçırmaması gereken hikayelerle dolu. Her şeyi filme aktarmak zor olabilir ama bunun üstesinden gelmek için elimizden geleni yapacağız. Silmarillion’un kaç film olacağını bilemiyoruz ancak kafamızda en az 2 film sunmak var. Film sayısı artabilir tabii.”

Hobbit gibi bir hikayeden 3 film çıkaran Peter Jackson’ın Silmarillion’dan 10 film çıkarabilecek olması gibi bir durum var tabii ki ama umarız tadında olur.

İlginizi Çekebilir  Thor: Ragnarok Filminden Yeni Görseller Yayınlandı

Peter Jackson’ın Kafasında Bazı İsimler Belli Bile

Peter Jackson ile The Hobbit serisinde çalışan yapımcı Carolyn Blackwood, Silmarillion filminin bazı oyuncuları için görüşmeler yaptıklarını ve kritik oyuncuların da neredeyse onaylandığını açıkladı. Carolyn Blackwood, “Bu projeden kime bahsettiysek çok heyecanlandılar,” dedi.

Elrond rolünde yine Hugo Weaving‘i göreceğiz ama bu kez genç olarak ve Galadriel rolünde yine Cate Blanchett‘ı izleyeceğiz. Bahsi geçen isimlerden bazıları ise şöyle;

Theo James – Beren
Jonny Lee Miller – Feanor
Emily Blunt – Luthien

Bu isimler kesin değil ama Peter Jackson da yukarıdaki isimlerle bu roller için çalışmak istiyor. Bunun dışında Vin Diesel’ın Melkor’u oynaması durumuna da Carolyn Blackwood bir açıklama getirmiş, “Vin Diesel ile henüz görüşmedik ve Melkor rolü hâlâ boşta. Biz de kendisinin bu role yakışacağını düşünüyoruz,” dedi.

Filmi yine Peter Jackson yönetecek ve filmin 2019’da vizyona girmesi planlanıyor.

Peter Jackson’ın açıklamalarına ve filmle ilgili ilk çalışmalara buradan ulaşabilirsiniz.