Anasayfa » Kültür-Sanat » Sinema Haberleri » RoboCop Vizyona Girdi!

RoboCop Vizyona Girdi!

robocop-banner

İlk olarak 1987 yılında sinemalarda gösterilen ve 27 yıl aradan sonra yeniden beyazperdeye dönen RoboCop bugün vizyona girdi.

Bugünün tarihinin 14 Şubat 2014 olması sadece sevgililer için önemli değil, aynı zamanda biz bilimkurgu film meraklıları için de önemli. Çünkü 1987 yapımı bir klasik olan “RoboCop” filminin yeniden çevirimi bugün sinemalara geliyor.

robocop-afisGenç olsun yaşını almış olsun, büyük ihtimalle çoğu bilimkurgu meraklısı, Paul Verhoeven’in yönetmenliğini yaptığı ve Peter Weller’ın başrolü bir cyborg polis memuru olarak oynadığı orijinal RoboCop filmini izlemiştir. Filmde polis Alex Murphy karakteri bir çetenin vahşice infazı sonunda ölüyor ama Omni Consumer Products (OCP) firmasının ileri teknolojik nimetleri sayesinde deneysel bir yöntem ile bir cyborg olarak tekrar hayata getiriliyordu. Film, RoboCop’un kötü adamlarla çarpışması, ailesini hatırlaması ve sonunda OCP’nin kontrolünden çıkıp asıl polis kimliğini keşfetmeye başlaması ile devam ediyordu.

Bugün sinemalarımıza gösterime giren yenilenmiş RoboCop filmi ise, eski filmin uzaktan akrabası gibi. José Padilha’nın yönettiği ve Alex Murphy/RoboCop rolünü bu sefer Joel Kinnaman’ın canlandırdığı filmde yine RoboCop var, yine OCP, pardon OmniCorp var, yine robotlar var, yine kötü adamlar var. Ama yeniden çevrimlerden asla bıkmayan Hollywood bize “benzer-gibi-değil-gibi” bir hikaye ile geliyor. Sadece bu sefer daha fazla ünlü oyuncu var kadroda: Gary Oldman, Michael Keaton, Samuel L. Jackson, Jackie Earle Haley ve Jay Baruchel gibi. İzlemeden film için iyi veya kötü diye yorum yapmak istemediğimiz için, şimdilik yeni RoboCop’a gişede başarılar diliyoruz ve hangi RoboCop iyiyse o kazansın diyoruz.

İlginizi Çekebilir  Ara Dünya

Haydi dostlar, Cuma akşamı sinemasına! Size en yakın salonları ve seans bilgilerini buradan bulabilirsiniz.

Eski RoboCop’u hatırlamayanlar için de yeni RoboCop ile şöyle bir karşılaştırmayı sunalım.

Şimdiden iyi seyirler.

old-vs-new-robocop

RoboCop’un son fragmanını buradan izleyebilirsiniz: