Son Haberler
Anasayfa » Kültür-Sanat » Sinema Haberleri » Paralel Dünya’ya Fantastik Bir Yolculuk: April ve İnanılmaz Dünya

Paralel Dünya’ya Fantastik Bir Yolculuk: April ve İnanılmaz Dünya

april-and-the-extraordinary-world-banner

Şüphesiz birçoğumuz paralel dünya teorilerine bir süre zihnimizi yormuş ve çeşitli pratiklerle kanıtlamaya çalışmışızdır. Bir başka dünyanın mümkün olabileceğine dair inancımız izlediğimiz dizi ya da filmlerle daha da pekişmiş olabilir.

Fiziği bir kenara bırakıp, sizleri şiirsel ve bir o kadar distopyatik bir dünya gerçekliğine, biraz da 40’lı yıllara götürmek istiyoruz.

April ve İnanılmaz Dünya isimli animasyon filmi, 2012 yılında kurgulanmaya başladı. Gelin, biraz daha yakından filmi inceleyelim ve konusuna göz atalım:

“Takvimler 1941’i gösteriyor. Fransa, endüstri dönemi öncesinde radyosuz, TV’siz yaşıyor ve dünya kömürlerle yönetilirken, bilinmeyen bir sebeple dünyadaki bilim insanları ortadan kayboluyor. April, filmimizde iki tane konuşan kedisiyle yaşayan genç bir kızı canlandırıyor. April’in kedilerinden biri bir gün hasta oluyor ve ona yardımcı olmak için bir gizemli serum üretiyor. Bu serum sayesinde de April, gizemli bir yolculuğa başlıyor. “

Dramatik ve günümüz gerçekliğine uzaktan da olsa değinen bu animasyon filminin yapımcısını ise aşina olduğumuz ve çok sevdiğimiz Persepolis’in yapımcısı ile aynı. Alternatif bir dünya yolculuğa çıktığımız bu filmde, animasyonun illüstratörlüğünü Fransız karikatürist Jacques Tardi üstleniyor.

İlginizi Çekebilir  Avengers: Age of Ultron Fragmanı İçin Tarih Verildi

Filmde April karakterini aktris Marion Cotillard seslendirirken büyükbabayı efsanevi Fransız karakter Jean Rochefort’un o ihtişamlı sesiyle hayat bulacak. Kediye ise Phillippe Katerine’in sesi can veriyor.

Film ile ilgili küçük ama aslında anlamı büyük bir ayrıntı ise, bu yıl düzenlenen Annecy Animasyon Film Festivali’nde büyük ödülün sahibi olması. Şimdiden iyi seyirler. Fragmanı hemen aşağıda;

Yazan: Aren Ünal