Son Haberler
Anasayfa » Kültür-Sanat » Sinema Haberleri » Oscar Ödülleri Kategorilerinde ve Yönetmeliğinde Değişiklik Kararı

Oscar Ödülleri Kategorilerinde ve Yönetmeliğinde Değişiklik Kararı

Akademi tarafından dağıtılan ve Oscar Ödülleri olarak da bilinen, dünyanın en prestijli sinema töreninde bazı değişiklikler yapılmasına karar verildi.

The Academy, resmi Twitter hesabı üzerinden 28 Nisan’da yaptığı duyuruda, En İyi Ses Miksajı ve En İyi Ses Kurgusu kategorilerini birleştirerek En İyi Ses haline getirdiğini duyurdu. Zaten yıllardır bu ikisinin neden farklı kategoriler olarak ödül verildiğini anlamıyordum. Benim için temiz bir karar oldu.

İlgi çekici karar ise filmlerin aday listesine alınmasıyla alakalı yönetmelik değişikliğinde. Normal şartlar altında bir filmin aday olabilmesi için Los Angeles sınırları içerisindeki sinemalardan birinde yedi gün boyunca vizyonda kalması gerekiyor. Bu kriterlerden sadece biri. Daha birçok farklı değişken var.

İlginizi Çekebilir  Interstellar Filminden 60 Saniyelik Yeni Fragman

Öte yandan dünyamızı etkileyen COVID-19 salgını yüzünden, Los Angeles’taki tüm sinemalar mart ayının ortasından beri kapalı. Haliyle vizyona girmesi beklenen birçok film de ertelenme kararı aldı. Ertelenmeyenler ise haliyle bu sinema salonlarında yayınlanamıyor.

Akademi’nin açıklamasına göre durum eski haline dönene kadar online yayın platformları üzerinden yayınlanacak filmlerin de listeye alınmasına karar verildi. Bu durum tabii, dediğimiz üzere hayat normale döndükten sonra eski haline dönecek.