Son Haberler
Anasayfa » Kültür-Sanat » Sinema Haberleri » Mars’a Yolculuk – Thomas Edison’un ve ABD’nin İlk Bilimkurgu Filmi!

Mars’a Yolculuk – Thomas Edison’un ve ABD’nin İlk Bilimkurgu Filmi!

Özellikle Nikola Tesla ile arasında geçenler sebebiyle “kötü adam” ilan ettiğimiz bilim/iş adamı Thomas Edison‘ın ilk Amerikan bilimkurgu filminin de yaratıcısı olduğunu söylesek…

Yedinci sanata bilimkurgu kavramını Méliès Kardeşler’in soktuğu yadsınamaz bir gerçek. Ay’a Yolculuk (1902), İmkansız Yolculuk (1904) gibi Méliès Kardeşler filmleri ile bilimkurgu sineması 115 yıldır bizlerle olmayı sürdürüyor.

Düşünüldüğünde de Fransızların erken dönem bilimkurgu edebiyatına ve sinemasına kattıkları, bilimkurgunun gelişiminde büyük rol oynamıştı. Méliès ve Lumiere Kardeşler’in çalışmaları veya Jules Verne’in romanlarını da unutmamak gerekiyor.

20. yüzyılın ikinci yarısından itibaren ise hem sinemada hem edebiyatta Amerikalılar’ın büyük bir atılım yaptığı da ortada. Durum bu olunca ister istemez “Peki Amerikalılar bu işe nasıl başladı?” diye düşünüyor. Lafı daha fazla uzatmadan sizleri Ashley Miller’ın yönettiği, Thomas Edison’un yapımcılığını üstlendiği ve tarihe ilk Amerikan bilimkurgu filmi olarak geçen 1910 yapımı A Trip To Mars ile başbaşa bırakalım.

İlginizi Çekebilir  J.J. Abrams'a Ajan Şoku!