Anasayfa » Kültür-Sanat » Sinema Haberleri » Hobbit, Yeni Zelanda’nın Yeni Geçim Kaynağı Oldu

Hobbit, Yeni Zelanda’nın Yeni Geçim Kaynağı Oldu

lotr-banner

29 milyon koyun ve 10 milyon ineğin bulunduğu hayvancılık ülkesi Yeni Zelanda, Hobbit filmi sayesinde turizmi ana gelir kapısı haline getirdi.

İngiliz yazar J.R.R. Tolkien’in beyaz perdeye üçleme olarak aktarılan Hobbit kitabı, Yeni Zelanda ekonomisinin itici gücü oldu.

2012 ile 2014 yılları arasında vizyona giren filmdeki Hobbit halkının gündelik yaşamını anlatan sahneler yeşil doğası ile bilinen Yeni Zelanda’da çekilmişti. Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit serilerinin yönetmenliğini yapan Peter Jackson da bir Yeni Zelandalı. Anlaşılan ülkesine katkısı da büyük olmuş.

hobbit-turist

YÜZDE 16 ETKİ

Yeni Zelanda’nın geçtiğimiz gün açıklanan yurtdışı gelir listesinin birinci sırasında turizm yer alırken, ülkeye gelen turistlerin yüzde 16’sı Hobbit sayesinde Yeni Zelanda’ya ilgi duymaya başladı. Ülkenin turizm geliri son iki yıldır ortalama yüzde 20 artarken, turizm her zaman Yeni Zelanda’nın ana yurtdışı gelir kaynağı değildi.

29 milyon koyun ve 10 milyon da inek bulunan 4.3 milyon nüfuslü ülkede, büyükbaş hayvancılık yıllarca ana gelir kalemi olmuştu. Ancak, üçleme ile kendine has doğasını tüm dünyaya doğru şekilde tanıtan Yeni Zelanda, doğayı korumanın karşılığını da alıyor.

İlginizi Çekebilir  Quentin Tarantino’dan Süper Kahraman Filmlerine Dair Açıklamalar

Turistlerin çoğu Çin, Avustralya ve ABD’den geliyor.