Anasayfa » Kültür-Sanat » Sinema Haberleri » HBO, Bilimkurgu Klasiği Fahrenheit 451’in Filmini Yapıyor

HBO, Bilimkurgu Klasiği Fahrenheit 451’in Filmini Yapıyor

Bilimkurgunun önemli isimlerinden Ray Bradbury‘nin yazdığı distopya bilimkurgu eseri Fahrenheit 451, 50 yılı aşkın bir sürenin ardından yeniden film oluyor.

Alternatif bir gelecekte kitapların zararlı olarak görüldüğü ve itfaiyecilerin işinin kitap yakmak olduğu bir düzende geçen hikayede itfaiyeci Guy Montag‘ın yaptığı işi sorgulamasını ve Montag’ın kitabı keşfetmesini anlatan bir romandır Fahrenheit 451. Genellikle bilimkurgu türünün de en başarılı eserleri arasında gösterilir.

HBO kanalı, Ray Bradbury’nin 1953 yılında yazdığı bu eseri film yapmak için kolları sıvadı. Fahrenheit 451 filmini, daha çok kısa film ve belgesel üzerine ağırlık veren yönetmen Ramin Bahrani yönetecek. Başroller ise belli.

Filmin başrollerinde Michael B. Jordan ve Michael Shannon yer alacak.

Michael Shannon ve Michael B. Jordan

Michael B. Jordan, filmin başrolünde olacak ve itfaiyeci Guy Montag rolünü oynayacak. Michael Shannon ise itfaiye şefi Beatty rolünü üstlenecek.

1966 yılında François Truffaut, Fahrenheit 451’i film yapmıştı. Sonrasında bir dönem Mel Gibson da eseri filme uyarlamak için çalışmalara başlamış ancak başarılı olamamıştı. Şimdi ise HBO bu işi üstleniyor. 

Filmin ne zaman vizyona gireceği ile ilgili bir açıklama yok ama en erken 2018 diyebiliyoruz.

Fahrenheit 451 incelemesine buradan ulaşabilirsiniz.