Sinema Haberleri

Hayao Miyazaki Son Bir Uzun Metrajlı Film Üstünde Çalışıyor: How Do You Live?

Hayao Miyazaki sadece animasyonun değil tüm sinema sektörünün en yetenekli isimlerinden birisidir. Filmleri, Dünya’nın her yerinde hemen hemen her kültürden insan tarafından büyük bir hayranlıkla izlenmektedir. Böyle bir ismin 2013 yılında emekliliğini açıklaması da milyonlarca hayranı tarafından büyük bir üzüntüyle karşılanmıştı. Ama ne mutlu ki 2016 yılında bu kararından döndüğünü ve Boro the Caterpillar isimli kısa bir film yaptığını açıklamıştı.

Ancak bu kısa film ile yetinmeyen Hayao Miyazaki’nin son bir uzun metrajlı  film için de çalışmalara başladığını açıklandı. İşte bu film hakkında açıklanan detaylar.

Filmin Konusu

Miyazaki‘nin çalıştığı yeni filmin adının “Kimi-tachi Wa Do Ikiru Ka”  – How Do You Live? ,  Nasıl Yaşıyorsun? – olacağı belirtildi. Bu film ismini Genzaburo Yoshino isimli Japon bir yazarın aynı isimli 1937 yılında çıkan kitabından alıyormuş.

Kitap, Koperu isimli 15 yaşındaki bir oğlanın amcasıyla birlikte yeni bir mahalleye taşınmasını ve burada büyümenin, fakirliğin ve zorbalığın zorluklarıyla başa çıkmayı öğrenmesini. Bir yandan da cesareti ve insan olarak yaşamayı keşfetmesini konu alıyormuş.

Studio Ghibli‘nin yapımcılarından Toshio Suzuki, Miyazaki‘nin bu filmi neden çekmek istediğini şu sözlerle açıklamış:

Miyazaki bu filmi torunu için yapıyor. Bu onun “Deden öteki dünyaya gidiyor ancak arkasında senin için bu filmi bırakıyor.” deme yöntemi.”

Ancak Suzuki, açıklamasında şunları da eklemiş:

“Henüz resmi olarak bu filmin yapımına başlanmadı ve Miyazaki daha yolun başında. Her ne kadar resmi yetkililer filmin 2020 Tokyo Olimpiyatlarına yetiştirilmesini istese bile bunun gerçekleşmesi imkansız görünüyor. Filmi 2021’den önce izlememiz düşük bir ihtimal.”

Son Sözler

Her ne kadar bu filmi izleyebilmek için en azından 4 yıl daha beklememiz gerekse bile Hayao Miyazaki‘nin son bir filmini izleyecek olmak paha biçilemez. Özellikle de torunu için miras niteliğinde bir film çektiği için bunun ayrıca bir öneme sahip olduğunu ve ortaya harika bir iş çıkacağına eminim. Umarım, Miyazaki herhangi bir sorun yaşamadan filmini istediği gibi bitirebilir ve bizde büyük bir keyifle izleriz.

Kaynak: ANN

İlginizi Çekebilir  Batman: The Long Halloween Animasyon Filmi 2021'de Gelecek

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu