Son Haberler
Anasayfa » Kültür-Sanat » Sinema Haberleri » Guillermo del Toro’dan Cthulhu Filmi

Guillermo del Toro’dan Cthulhu Filmi

call-of-cthulhu-banner

H.P. Lovecraft okurları, korku severler ve Cthulhu hayranları, yıllar boyunca bir Cthulhu filmi beklediler.

Adına şiirler, kitaplar yazılan; yüzlerce kişinin onu geri getirmek için ayinler yaptığı Cthulhu bu kez usta bir yönetmenin ellerinde hayat bulabilir.

Daha önce bir Cthulhu filmi yapmak için kolları sıvayan ve hazırlıklarını önemli ölçüde tamamlayan Guillermo Del Toro, Universal Pictures ile anlaştığı bütçeyi Prometheus filmine kaptırmıştı. H.P. Lovecraft’ın At the Mountains of Madness (Deliliğin Dağlarında) filmini çekmek isteyen Del Toro, bütçe sıkıntısı nedeniyle filmi çekemeyip projeyi rafa kaldırmıştı.

mountains-of-madnessBu zaman süresince boş durmayan yönetmen, araya Pacific Rim gibi muhteşem bir bilimkurgu filmini sıkıştırdı ve bütçe konusunda elini daha da güçlendirdi. Şimdi ise filmi çekmeye hazır.

Projeye bakıldığında vahşet ve korku öğeleri yüzünden filmin “yetişkinlere yönelik” uyarısı (ülkemizde 18+) ile vizyona gireceği düşünülüyor. Ancak Del Toro, Legendary Pictures ile PG-13 (13 yaş üzeri) bir film yapmak için anlaştı. Bu da demek oluyor ki senaryodaki pek çok dehşet ve vahşet öğesi biraz daha yumuşatılacak veya tamamen kaldırılacak.

İlginizi Çekebilir  The Crow Yine Yeniden Beyaz Perde Yolunda

Açıkçası Hellboy, Pan’ın Labirenti gibi fantastik filmlerde harika iş çıkarmış ve yaratıklara bu kadar güzel hayat veren bir yönetmenin ellerinden harika bir Cthulhu filmi çıkacaktır. Daha önce de çekilen Cthulhu filmleri oldu ancak 2005 yılında Andrew Leman’ın çektiği orta metrajlı The Call of Cthulhu filmi dışında diğer filmler vasatın üzerine çıkamamıştı. Şimdi ise iyi bir bütçe, büyük bir yapımcı firma ve fantastik bir yönetmenin ellerinde Cthulhu nasıl hayat bulacak göreceğiz.

Bu arada görsel efektler ve bilgisayar destekli görseller yüzünden büyük bir bütçe gerektiğini de hatırlatalım. Umarız yapımcı firma bu konuda bonkör davranabilir.

Guillermo Del Toro’nun At the Mountains of Madness için yaptığı çizimler:

at-the-mountains-of-madness-1 at-the-mountains-of-madness-2 at-the-mountains-of-madness-3 at-the-mountains-of-madness-4