Sinema Haberleri

George Lucas Nihayet Neden Han Solo’nun Önce Ateş Etmediğini Açıkladı!

han-solo-banner

Şüphesiz ki George Lucas‘ın yaptığı onca tartışmalı seçim içerisinde, en çok savunmak zorunda kaldığı konu Greedo ve Han Solo arasındaki tartışma sahnesinde yaptığı değişikliktir.

Ünlü yönetmen, Washington Post ile yaptığı röportajda, kariyerinin en ince detaylarından bahsederken bu sahnede yaptığı değişikliğin sebebini nihayet açıkladı.

Serinin hayranları Star Wars: A New Hope’u 1997’de yeniden izlediklerinde, Lucas’ın yaptığı değişiklik karşısında deyim yerindeyse dehşete düşmüşlerdi. Lucas, Han Solo’nun Greedo’yu vurduğu sahneyi değiştirmiş, böylece silahına ilk davranan Han Solo değil Greedo olmuştu.

han-shot-first

Lucas’ın yaptığı açıklamaya göre, bu değişikliğin sebebi eğer Han Solo Greedo’yu vurmuş olsaymış, onun aklındaki Han Solo olmazmış. Onun yaratmak istediği Han Solo “soğuk kanlı bir katil” olamazmış. Yönetmen düşüncesini şu sözlerle açıklıyor: “Çünkü düşünüyordum ve – O bir kovboy mu olmalıydı? O John Wayne mi olmalıydı? Evet, John Wayne olmalıydı. Ve eğer John Wayne’seniz, insanlara ilk siz ateş etmezsiniz – onların silahlarını çekmesini beklersiniz.”

Ayrıca Lucas, esas sahnenin Star Wars’un tanınmasını istediği değerler ile taban tabana zıt olduğunu ve bu yüzden sahneyi değiştirmesi gerektiğini de ekliyor.

Tabii ki, hayranların bu değişikliğe olan öfkesi yıllar içinde pek dinmiş değil. “Han Shot First” sloganı neredeyse Star Wars’un kendisinden bağımsız bir popüler kültür ikonu haline geldi.

han-shot-first-gif

Lucas, neden yönetmen koltuğunu J.J. Abrams’a bıraktığından da bahsediyor. Abrams’ın yeteneklerine inancının tam olduğunu ve bir başka yönetmenin işine karışmanın onu gerçekten rahatsız edeceğini belirtiyor.

Star Wars serisinin bir sonraki bölümü The Force Awakens, 17 Aralık‘ta vizyona girecek.

İlginizi Çekebilir  Luke Skywalker'ın Işın Kılıcı Açık Arttırmada Satıldı!

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu