Son Haberler
Anasayfa » Kültür-Sanat » Sinema Haberleri » George Lucas Force Awakens’ın Beğenmediği Yönleri Hakkında Konuştu

George Lucas Force Awakens’ın Beğenmediği Yönleri Hakkında Konuştu

star-wars-the-force-awakens-banner

Yıllar sonra yeni bir Star Wars filmi izlemenin yarattığı heyecanın ardından, gerçek fikirler yavaş yavaş yerine oturmaya başladı. Tabii ki film hâlâ Star Wars aşıklarının karnında kelebekler uçuştursa da Star Wars: The Force Awakens mükemmel bir film değil.

En azından George Lucas‘ın fikri bu. Tabii Lucas’ın yeni üçlemeden sonra beğenmeme lüksü var mı yok mu tartışılır ama yönetmenin ortaya attığı fikirler değerlendirmeye değer.

Charlie Rose Show‘a konuk olan Lucas, fikirlerini şöyle belirtiyor: “Retro bir film yapmak istediler. Bunu sevmedim. Her filmi yeni gezegenlerle, yeni uzay araçlarıyla yeni ve öncekilerden farklı yapmaya çalışırım.”

Filmden sonra duyduğumuz ilk yorumlar buna benzerdi. Söz konusu teknoloji ya da uzay araçları olunca, The Force Awakens yeni bir şeyler içermiyor. Filmin vizyona girmesinden aylar önce piyasaya çıkan ürünleri ve başlayan satış kampanyalarını düşününce, bu gerçekten ilginç bir durum. Lucas’ın değindiği retroluk durumu da genel olarak eleştirilere hedef olan başka bir yön. Star Wars The Force Awakens’ın pek de farklı bir hikaye anlatmadığından yakınan izleyici sayısı azımsanacak gibi değil.

İlginizi Çekebilir  Aquaman, 1 Milyar Dolar Barajını Aşan İlk DC Filmi Oldu

George-Lucas-Disney

Lucas eleştirisine, Disney’in 7,8 ve 9. filmler için hazırladığı hikayeleri, hayranları memnun edecek bir şeyler yapmak uğruna bir kenara atışından bahsederek devam ediyor: “Hikayelere baktılar ve hayranlar için bir şeyler yapmak istediklerini söylediler. Bu hikayeleri kullanmak istemediklerine, kendilerine göre bir şeyler yapmaya karar verdiler. Zaten beni projeye dahil etmeye pek istekli değillerdi. Onlar için sadece problem olacaktım çünkü onların yapmalarını istediğim şeyleri yapmayacaklardı. Ve artık onları kontrol edecek yetkiye sahip değilim, işleri bulandırırdım. Bu yüzden ‘Tamam, siz kendi yolunuza ben kendi yoluma’ dedim.”

Lucas sözlerine sert devam etti, “Bunlar benim çocuklarım. Tüm Star Wars filmleri. Onları sevdim ve ben yarattım. Filmlerle çok yakından ilgiliyim. Onları bütün bunları alan beyaz köle tacirlerine sattım.”

george-lucas-stormtrooper

Yönetmen ayrıca artık sektörün devam filmlerine sırtını dayayarak kendini güvene almasını, yaratıcı ürünler ortaya koymamasını da eleştiriyor: “Herkes kendini ortaya attı ve uzay filmleri yaptı ve hepsi de korkunçtu ve tonlarca para kaybettiler. Sadece uzay mekiklerini uçuşturarak bir film yapamazsınız. Tabii, para kazanmanın en kesin yolu işi şansa bırakmamaktır. Başarısı kanıtlanmış bir şeyler yapmaktır. Unutmayın, Star Wars “hiçlikten” geldi. American Graffiti “hiçlikten” geldi. Onlara benzer bir şeyler yoktu. Şimdilerde, bir devam filmi, dizi ya da onlara benzer bir şeyler yapmazsanız sizinle çalışmak istemiyorlar!”

İlginizi Çekebilir  Keanu Reeves ve Alex Winter, Bill & Ted 3'ün Vizyon Tarihini Duyurdular