Sinema Haberleri

Eski Usül Daha Mı İyiydi? Maketlerden CGI’a Star Wars Evreni

Dünyanın en popüler fantastik bilim kurgu serilerinden Star Wars görsel yönden hayranları büyüleyen bir yapım. Bilindiği üzere ilk üçleme 1977 ve 1983 yılları arasında çekildi ve o günün şartlarıyla ortaya çıkan muazzam görselliği sağlamak oldukça da zordu. Hatta serinin yaratıcısı, senarist ve yönetmen George Lucas, o günlerde elinde şimdiki imkanlar olsa çok daha fazla şey yapabileceğini defalarca dile getirdi.

Ancak şöyle de bir durum var ki teknolojik gelişmeler özellikle sinema alanında doğru kullanılmadığında fayda yerine zarar da verebiliyor. Buna pek çok filmde şahit olduk. Sinema salonuna gidip “efektler gözlerimi yaktı” dediğiniz anlar muhakkak olmuştur. Bu nedenle CGI dediğimiz şey her zaman doğru tercih olamayabiliyor.

70 ve 80’lerde çeilen ilk üçlemenin büyüsü de buydu belki. O zamanın koşullarında zorluklarla yapılan efektler insanlara hem gerçeklik duygusu aşılıyor hem de hayranlık bırakıyordu. Ancak şu anda kullanılan yöntemlere insanlar o kadar alıştı ki hayranlık yerine “keşke yapmasalarmış” dedirtebiliyor.

Elbette yanlış anlaşılmasın ortaya gayet güzel sonuçlar da çıkıyor. Ama burada Star Wars bazında konuyu daralttığımızda eski usülün daha bir güzel olduğunun altını çizmek istiyorum. Hatta ve hatta 2015’te başlanan yeni halkanın ilk filmi The Force Awakens’ta yeniden maket kullanılmaya başlanması bilgisayarla yapılan efektlerin doyuruculuktan ziyade seyirciyi sıkmaya başlaması ve kör göze parmak bir hal alması gibi etkenlere bağlanabilir.

İlginizi Çekebilir  Men in Black Spin-off Filminin Kadrosu Genişliyor

George Lucas’ın 1999 senesinde başladığı Öncül Üçleme dediğimiz Prequel seride yeşil perdenin avantajı ile görsel efektlere o kadar sırtını yasladı ki eski Star Wars filmlerinde aldığımız tadı yakalayamaz olmuştuk. (Filmler güzeldi sadece eski tadı alamadığımızdan bahsettiğimi belirteyim) Adamın hayali buydu belki de anlayış göstermek lazım lakin seyircinin istediği ve Star Wars ruhunu insanlara aşılayan mantalite görsel efektlerden ziyade ortadaki fikirdi diye düşünüyorum.

Şimdi geçmişten günümüze Star Wars filmlerine ufaktan bir göz atalım. Sizce bu değişim iyi mi kötü mü, siz karar verin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu