Anasayfa » Kültür-Sanat » Sinema Haberleri » Dünyayı Kurtaran Adam Artık Daha Kaliteli

Dünyayı Kurtaran Adam Artık Daha Kaliteli

Türk sinemasının 80’lerdeki bilimkurgu anlayışını oldukça iyi örnekleyen, tüm dünyada Turkish Star Wars adıyla bilinen “Dünyayı Kurtaran Adam” filmi yabancı film yapımcılarının çalışmaları sonucunda 2K çözünürlük kalitesine kavuştu.

Film tarihçisi Ed Galser, 2016 yılında, Türk Yıldız Savaşları olarak da bilinen 1982 yapım Dünyayı Kurtaran Adam filminin 35 mm’lik kopyasını bulduğunda bir kült-film mucizesi gerçek oldu. İki yıllık restorasyon sürecinin ardından 2K çözünürlük kalitesine ulaşan film yeniden sinema severlerin karşısına çıkacak.

Ed Glaser ve şirketi Neon Harbor Entertainment, iki yıldır üzerinde çalıştıkları Dünyayı Kurtaran Adam filmini “özel ve akıl almaz yapan” özelliklerini sıraladığı kısa bir video hazırladı. Filmin yapılış hikayesinin de anlatıldığı videoda, yapım için gerekli olan özel efektlerin orijinal Star Wars’ın kopyasından nasıl “ödünç” alındığı da aktarılıyor.

Başrolde Türk sinemasının jönü ve aksiyon filmlerinin olmazsa olmazı Cüneyt Arkın, yönetmen koltuğunda Çetin İnanç, basit malzemelerle yapılan kostümler, mumyalar, iskeletler, çok renkli koca ayaklar, kokpitte motosiklet kaskı takan yıldız savaşçıları, Göreme’de yapılan uzay çekimleri, uzay gemilerinin konuçlanacağı Kilyos’taki setin fırtınadan yıkılması, özel efektler için Star Wars filminden (ç)alınan bölümlerin kullanılması gibi her türlü absürtlüğü bünyesinde bulunduran “Dünyayı Kurtaran Adam” filminin 2K versiyonunun gösterimi 4 Mayıs’ta Londra’daki Sinema Müzesi’nde ve Glasgow’daki Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde yapılacak.

İlginizi Çekebilir  Metro 2033 Filmi Almaz Mıydınız?

Neon Harbor Entertainment imzalı videoda 2006 yapımı Dünyayı Kurtaran Adamın Oğlu filminden görüntülere de yer verilmiş: