Son Haberler
Anasayfa » Kültür-Sanat » Sinema Haberleri » Dune, Yıllar Sonra Harika Bir Geri Dönüşe Hazırlanıyor!

Dune, Yıllar Sonra Harika Bir Geri Dönüşe Hazırlanıyor!

Frank Herbert’ın klasik eseri, bilimkurgu edebiyatının en başarılı eserleri arasında genelde ilk sıraları alan Dune, 32 yıl sonra yeniden film ve dizi olarak karşımıza çıkmaya hazırlanıyor.

The Dark Knight, Godzilla, Interstellar ve Pacific Rim gibi muhteşem işlere imza atmış Legendary Entertainment, Dune’un film haklarını aldı.

dune

Yapılan basın açıklamasında, “Sözleşme, tüm dünyada olası film ve televizyon projelerinin geliştirilmesine ve üretilmesine olanak sağlıyor,” cümlesi dikkat çekti. 

Dune’un, Legendary Entertainment gibi bir firmanın elinde film olacağını düşünüyoruz ancak açıklamanın ucu açık. Bu da gösteriyor ki Dune her an dizi, film, animasyon film olabilir. 

Dune, 1984 yılında film olmuştu ve filmde Patrick Stewart, Sting, Jürgen Prochnow, Kyle MacLachlan gibi ünlü isimler oynamıştı. Filmin yönetmen koltuğunda da David Lynch oturuyordu. Dune, 2003 yılında ise üç bölümlük bir mini dizi olarak karşımıza çıkmıştı, 2 Emmy Ödülü almasına rağmen çok tutulmamıştı. 

Dune (1984)
Dune (1984)

Sıradışı, sürrealist çalışmaları ile tanınan yönetmen Alejandro Jodorowsky, Dune filmi için kolları sıvamış ve ilginç çalışmalar yapmıştı ancak bu başarısız girişimi anlatan bir belgesel 2013 yılında yayınlandı. Jodorowsky’nin elinden bir Dune filmi çıkmadı.

İlginizi Çekebilir  2017 Cannes Film Festivali'ndeki Fantastik Filmler

Bu sefer işin arkasında büyük bir ekip var. Ortaya güzel işler çıkabilir.

Benim düşüncem Dune filmini yaptıktan sonra Dune Mesihi ve Dune Çocukları eserlerini dizi olarak televizyona taşıyacakları yönünde ama zamanla neler olacak göreceğiz. Yeniden bir Dune filmi izleme düşüncesi bile heyecanlandırıcı. Umarız o felsefeyi ve derin yapıyı ekranlara layığıyla taşıyabilirler.