Sinema Haberleri

Blade Runner 2049 Sansürlenerek Mi Vizyona Girdi?

Son yılların en çok beklenen filmlerinden biri olan Blade Runner 2049, 6 Ekim itibariyle vizyona girdi. Ridley Scott‘ın 1982 yapımı kült bilim kurgu filmi Blade Runner‘ın devamı niteliğinde olan film, basın gösterimiyle birlikte sansür iddialarının da merkezine oturdu. Biz de Blade Runnder 2049 Bugün Vizyonda haberimizde sansür konusuna değinmiştik.

Filmin basın ön gösterimi sırasında çeşitli eleştirmenlerce fark edildi. “Bazı sahnelerde aniden yakın plana geçilirken görüntü çözünürlüğünün belirgin biçimde düşmesi, atlamalar, diyaloğun bölünmesi dikkat çekti.”

Sansür konusuna ise ilk olarak film eleştirmeni Burak Göral, attığı şu tweet ile değinmiş oldu ve filmdeki çıplaklığın çeşitli yöntemlerle sansürlendiğini belirtti.

Sansürün Kaynağı?

Sansüre maruz kalarak seyirciyle buluşan Blade Runner 2049‘a, müdahale kararını kimin verdiği ise henüz bilinmiyor. Ancak filmin, Film Denetleme ve Sınıflandırma Kurulu tarafından yahut dağıtımcı firma tarafından yaş sınırını düşürmek amacıyla sansürlendiği düşünülüyor.

Ayrıca FRPNET sayfasına mesaj atan Şafak Önol ise, olayın bir karışıklıktan yahut Warner Bros‘un hatasından kaynaklandığını öne sürdü:

Filmde çıplaklığın sansürlenmesi Hindistan hükümetinin talebi üstüne Hindistan’a gönderilen kopyalar üstünde yapılıyor. Ancak bir şekilde Türkiye kopyaları da bu sansürden etkilenmiş. Türkiye’nin bu yönde bir talebi olduğunu düşünmüyorum. Sorun büyük ihtimalle Warner Bros‘un operasyon hatasıdır. Kabul edilemez bir durum ancak ortada karartma yahut sahne çıkarma gibi bir durum yok sadece 2-3 saniyelik bir “zoom in” var.

Yaşananlardan sonra tüm sinemaseverlerin kafası karışmış durumda. Yetkili isimlerin en kısa sürede konu hakkındaki soru işaretlerini gidermeye yönelik açıklamalarda bulunmaları ve sansür varsa (bir eserin sansürlenmesi kabul bile edilemez) bunun nedenini izah etmeleri gerektiğini düşünüyorum.

İlginizi Çekebilir  "X-Men: Geçmiş Günler Gelecek" Vizyonda!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu