Son Haberler
Anasayfa » Kültür-Sanat » Sinema Haberleri » Akademi, Oscar Tahmin Listesi Örneğini Paylaşınca Sosyal Medya Karıştı

Akademi, Oscar Tahmin Listesi Örneğini Paylaşınca Sosyal Medya Karıştı

Resmi Twitter hesabından, takipçilerine Oscar tahminlerini yazmaları için yaptıkları geliştirmeyi tanıtan Amerikan Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi, bir de tahmin listesi yayınladı. Kazanan isimler olarak algılanan paylaşım, Akademi tarafından silinerek, özür mesajı yayınlandı.

NTV‘de yer alan habere göre; Oscar Ödülleri‘ni belirleyen Amerikan Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi, Türkiye saatiyle 9 Şubat’ı 10 Şubat’a bağlayan gece yapılacak olan 92. Oscar Ödülleri öncesinde, sinemaseverlerin tahminlerini yazmaları için yaptıkları geliştirmeyi göstermek isterken kendi tahminlerini Twitter‘da paylaştı. Akademi’nin resmi hesabındaki 3,4 milyon takipçisine gönderdiği liste hata fark edilip tweet silinmeden önce pek çok kişi tarafından paylaşıldı.

Oscar Tahmini Deneyimi adlı uygulamayı göstermek için Akademi’nin attığı “Oscar tahminlerim” fotoğrafı, ödüller için ana kategorilerde yapılan tercihleri içeriyor. Buna göre en iyi film Parasite, en iyi yönetmen 1917 ile Sam Mendes, en iyi orijinal senaryo Parasite, en iyi uyarlama senaryo ise Jojo Rabbit seçilmiş görünüyor. Oyunculuk kategorilerinde Joker’in yıldızı Joaquin Phoenix en iyi erkek oyuncu, Judy’nin yıldızı Renée Zellweger en iyi kadın oyuncu, Once Upon a Time in Hollywood yıldızı Brad Pitt ve Marriage Story oyuncusu Laura Dern en iyi yardımcı oyuncu ödülleri için tercih edilmiş isimler.

İlginizi Çekebilir  Alice Through the Looking Glass Filminden Yepyeni Karakter Posterleri

Takipçiler, bu listenin bir tahmin listesi olmasından ziyade, Akademi’nin kazananları yanlışlıkla erken açıklaması olarak yorumladı. Zira listede yer alanlar, daha önce Altın Küre, SAG gibi ödül törenlerinde onurlandırılan isimlerdi. Akademi, Twitter sayfasından atılan bu tahmin mesajını sildikten sonra bir özür mesajı yazarak, takipçilerin yaşayabileceği interaktif deneyimi göstermek üzere sadece bir örnek sergilediklerini belirtti. Akademi, “Oscar hayranlarını tahminlerini paylaşmaya davet ediyoruz. Birçoğunuz bunu zaten yaptı. Bizim hesabımızdan bir bilgilendirme atıldı diye düşündünüz. Bu hata düzeltildi. Seçimlerimizi pazar günü açıklayacağız” şeklinde mesaj paylaştı.