İncelemeler

Yüzüklerin Efendisi Serisi’nin Görsel Efekt İncelemesi ve Açıklamaları – 1

Hobbitlerden bu kadar söz ediyorum ama onların boyunu aşıyor cümlelerimin uzunluğu muhtemelen. İşte bu yüzdendir ki bir çok güzel sinema hilesi devreye giriyor Hobbitleri içeren sahnelerde. Boyut dublörleri kullanıldı birçok sahnede, plastik makyaj sihrini konuşturdu. Aynı insandan birden fazla vardı. Bazen basit sinema hileleri ile buna gerek duyulmadı. Gandalf ve Frodo at arabasında gider iken aslında yan yana bile değiller. Aralarında 7-8 metre fark var iken konuşuyorlar. Perspektifin mükemmeliği ve kameradan bize gelen görüntü Gandalf’ın yanında küçük bir Hobbit oluyor. Doğru yerde duran bir oyuncu ve doğru açı ile en büyük adamı bile yanınızda 1 metre gösterebilirsiniz. Kısa boylulara küçük bir tüyo, fotoğraf çekilirken 1 ya da 2 adım öne çıkmak sizi her zaman kurtarır. :)

Gandalf ve yapabildikleri sadece pipo dumanıyla gemi yapabilmek değil elbette ama bence en havalı hareketidir Gandalf’ın. Görsel efekt olarak çok meşakatli ve muazzam bir iş olmamakla birlikte belli kalıpları olmayan dijital işler her zaman zordur. Hele ki bu denli gerçekçi göstermek istiyorsanız.Gandalf ve Bilbo

Bilbo Baggins 111. doğum gününde veda konuşmasını yapıyor ve sonra yürüyerek ayrılmak yerine ortadan kaybolmayı seçiyor. Bu sahneyi çekmenin birçok alternatifi var. Birazcık da tüyo olmasını istediğim için ben uygulayabileceğimiz bir tekniğini açıklamaktan yanayım.

Bir anda yok olmak videolarda çok kolaydır. Kameranızı sabitleyin kendinizi çekmeye başlayın, kaydı durdurun ve aynı yeri boş olarak çekin birleştiğinde siz bir anda yok olursunuz ama eğer arkanızda az da olsa hareket eden bir şeyler var ise gerçekçilikten yana ciddi sorunlarınız olacaktır. İşte bu sorunu aşmanın yolu bir parça yeşil perdeden geçiyor. Karakterin arka planını doldurduğu sürece işinizi görecektir. Aynı sahneyi bir kez de yeşil perde ve karakter ile ve kamerayı hareket ettirmeden boş çekin. Görüntüleri üst üste koyup tek ve basit bir hamle ile yeşillerden kurtulduğunuz an, mükemmel bir uyum içinde karakteriniz ve arka planınız hazır olur.

İnternet üzerinde bulabileceğiniz birkaç eğitim videosu ile o karakteri istediğiniz şekilde o görüntüden çıkartabilir ve tekrar geri getirebilirsiniz. Kamerayı hareket ettirerek aynı şeyi yapmak istiyorsanız, birkaç farklı konuda daha bilgiye ihtiyacınız var. Ancak şunu unutmayın! Işıkları ve kamerayı hareket ettirmediğiniz sürece 1-2 saatinizi harcayıp, çok gerçekçi şekilde görünmez bir adam olarak kendi videolarınızı çekebilirsiniz.

Evde cep telefonunuz yönünü kontrol ederek çekebileceğimiz bir sahne daha var devamında. Gandalf’ın Bilbo yüzüğü teslim etmek istemediği zaman kudretini gösterip ortamın bir anda karardığı sahne. Sahneyi dikkatlice izlerseniz Gandalf’a yönelen ışık aşağıya doğru hareket ederek güç kaybediyor. Birebir aynı etkiyi alamayacaksınız ama çok yakın bir etkisi olacaktır. Milyonlarca Dolar bütçesi olan, tamamen profesyoneller tarafından tekrar tekrar işlenmiş ve çok iyi ışıklar ve ışık uzmanları ile çekilmiş bir sahneyi birebir çekmeniz mümkün değil. Ona en yakın sonucu benzer bir ışık hareketi ve birazcık da video düzenleme programlarının renk düzenleme seçeneklerinin yardımı ile tekrarlayabilirsiniz.

Bilbo az önce bahsettiğimiz kudrete rağmen evden yüzükle çıkmaya çalışsa da Gandalf’ı atlatmaya çalışır ama yüce Gandalf bu numarayı yemez. Bilbo yüzüğü elinden kapının ağzında yere bırakır ve adeta tonlarca ağırlıktaymış gibi zemine çakılır yüzük. Anlık bir sahne geçişi ile yüzüğü ekranda kocaman görürüz yerde. Kamera ile de çekilmiş olsa CGI işçiliği de olsa sahneyi durdursanız hareketsizce karşıda duran bir Gandalf yansıması görürsünüz. 2 seçenek de mümkün burada.

Kameranın yansımasının olduğu yere zaten sonradan Gandalf’ın yansımasının olduğu fotoğraf yerleştirilmiş olabilir ya da yüzük dijital olarak modellenip zaten üzerinde o yansıma ile o sahneye oturtulmuş olabilir. Burada ilk bahsettiğimiz kameranın yansımasının olduğu yere Gandalf’ın tek kare bir fotoğrafını yerleştirme işi video düzenleme programları ile kolaylık ile yapılabilecek şeylerdir. Evde deneyebilirsiniz.

RingwraithHazır hala Shire kara sahasındayız, ışıl ışıl ve sıcacık bir Shire var karşımızda. 9’lar orayı ziyaret edince ise işler biraz değişebiliyor tabii. Bir anda karanlık bir atmosfer karşılıyor bizi. Atıyla birlikte başka bir Hobbite Shire ve Baggins’i soran bir Nazgul varken sahnede Hobbitlerin yaşadıkları yer o kadar da şirin görünmüyor gözümüze. Karanlık çöküyor ama bu pek de gece karanlığı değil. Bu karanlık, günlük güneşlik havalarda ormanda gündüz çekilen birçok filmi, gece çektik diye aktaran tekniklerden sadece bir tanesi. Bunu kendi kendimize uygulayabileceğimiz birçok opsiyondan bir kaçından bahsedeyim.

Kaynak camı ya da sıradan bir cam parçasını ateşte isleyip kameranızın önüne sabitler iseniz günlük güneşlik havada çektiğiniz bir videonun birazcık renkleri ile oynayarak o anı kasvetli ve soğuk bir havaya dönüştürebilir, gecenin bir yarısı çektim diye arkadaşlarınıza gösterebilirsiniz.

Devam eden sahnelerde Gandalf ve Saruman’ın mücadelesini izliyoruz hep birlikte. Saruman Gandalf’ı alt ediyor ama bunu yaparken Gandalfı uçuruyor döndürüyor ve benzeri birçok hareket izliyor. Bu kısmı evde yapmamız pek mümkün değil ama mümkün olan bir sahne var.

Daha sonrasında gelen sahnede Isengard’ın kulesinin en tepesinde Saruman Gandalf’ı sadece topuklarının uçları kuleye dokunacak kadar dümdüz boşlukta bırakıyor. İşte bunu kameramızı sabitleyerek evimizde yapabiliyoruz.Üzerine dümdüz yatabileceğiniz ağırlığınız taşıyacak bir masa ya da benzerini kırışıklık olmadan yeşil perde ile kaplayın ve görüntünüze giren diğer nesneleri de ışığınız gölge yapmayacak şekilde aynı perdeyle gizleyin. Tek tek her şeyi yeşille örtmeyin tam arkanızda kalan kısmı dümdüz yeşille kapatın zaten sileceksiniz nasılsa uğraşmayın, aynı sonucu alacaksınız. Oraya sanki boşluktaymış gibi yatın istediğiniz süreye göre kaydınızı alın ve kamera ile ışıkları hareket ettirmeden aynı yerin görüntüsünü normal olarak çekin. Az önceki yeşil görünmez adamda yaptığınız yeşil perde temizleme işlemini gerçekleştirdiğinizde sadece ufacık bir topuk ucu ile çalışma masanızın yanındaki boşlukta düşmeden askıda kalabilirsiniz.

Gandalf Saruman

Benim bu seride de diğer tüm filmlerde olduğu gibi en sevdiğim şey gece aydınlatmaları. Gece karanlıkta çekim yapamazsınız ama geceyi cayır cayır her yere ışık koyarak gündüze çevirmek de doğru değil. İşte bu yüzden dev beyaz projektörler kocaman vinçlerin tepesinden sete doğru inanılmaz güçte ışıklar verir. Mesafe sayesinde ışık hem sertliğini kaybeder hem de geniş bir alana yayılır, işte bu sizin ay ışığınız. Peki ya yüzlere gelen ışıklar?

Çok düşük etkisi olan ve dar bir alanı aydınlatan ışıklar doğrudan oyuncunun yüzünü ya da çekilen alanı aydınlatacak şekilde belli belirsiz diyebileceğimiz şekilde oyuncuya destek olması için tutulur, unutmayın gece çekim yaparken asla tam aydınlatılmamalı hiçbir şey. Gece çekiyorsanız zaten her şeyin ışıl ışıl ortada olmasını istemiyorsunuzdur. İstisnai durumlar ya da gerektirdiği zamanlar hariç. Tabii bu ışıklarında gerçekçi durmaları için yine biraz renk ayarlarımızla oynamamız gerekecek. Ve bu ayarları sadece deneyerek öğrenebilirsiniz.

Isengard, Isengard olalı böyle doğa katliamı görmemiştir. Saruman güzelim ağaçları söktü köklerinden gözünü kırpmadan. Tabii ki oraya yerleştirilmiş yapay ağaçlardı onlar ama şunu çok iyi biliyoruz ki bizim evde yapamayacağımız şey sahte ağaçları yıkmak değil içine düştükleri o muazzam çukurları yaratmak. Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği filminin en iyi görsel efekt akademi ödülü almasını sağlayan sahnelerden birinden bahsediyoruz. Filmi açın ve tekrar izleyin 2000’li yılların görsel efektlerinin günümüzde birçok büyük yapıma kafa tuttuğunu göreceksiniz. Yüzüklerin Efendisi’nin sinemaya bu kadar geç aktarılmasının sebeplerinden birisi de aslında teknolojinin kapasitesinin o zaman kadar bu filmi kaldıramayacak olmasıydı.

Biraz mola veriyorum Arwen geldi. :)

Arwen

Arwen geldi hoş geldi. Ailecek severek izliyoruz her seferinde de hayran kalıyoruz tekrar tekrar. Ama güzelliğini yabana atmamak gerekir. Yüzük Tayfları’ndan kaçarken nehirde neler yapabildiğini herkese çok iyi kanıtlıyor güzeller güzeli Arwen: Elf lisanının güzelliği ve o güzel sesi ile CGI’ın yardımına atlarıyla koşması. İşte onu bırakın evde yapmayı, o yıllarda bu kadar iyi yapabilecek stüdyo dünyada sayılıydı. Su gibi sabit şekli olmayan ve olmaması gereken bir şeyden canlı bir form üretiyorsunuz, hem de hareket halinde! Partiküllerden ve aynı zamanda sabit bir şekilden oluşmalı ama o sabit şekil aslında olmamalı. Mantıken çok saçma dursa da, Görsel Efekt olarak orada başardıkları şeyin tanımı budur.

Bunca görsel efekt ve muazzam sahneye rağmen eksikleri ve hataları var, değinmeden edemeyeceğim. Arwen, Frodo ile birlikte Yüzük Tayflarından kaçarken Frodo’nun gözlerinden, ağzından ve burnundan bol miktarda irin diyebileceğimiz bir sıvı çıkarken bir sonraki sahnede ve devamında tertemiz bir yüz ile karşı karşıya kalıyoruz. Bu kadar kusur kadı kızında da olur sanırım.Ayrık Vadi

Ayrık Vadi’ye ulaşıyor yolculuk şu dakikalarında. Film ekibi elflerin doğa ile ne kadar bütünleşik olduğunu göstermek için gerçek bir ormanın içine hiç bir bitkiye zarar vermeden (tam da elflerin yapacağı şey budur) Ayrık Vadi’yi inşa ediyorlar. Ağaçların dallarının olduğu bölümlerde yapılarda boşluklar bırakılıyor vb. gibi detaylar ile tüm Ayrık Vadi oraya inşa ediliyor. Peter Jackson elinin altındaki mükemmel teknolojiyi kullandığı kadar hayallerini gerçekleştirmek için biraz da olabildiğince çok şeyi elle dokunulur halde inşa etmeyi tercih etmiş.

Bu yazımın son sahnesi olarak da Bilbo’nun Frodu’dan yüzüğü ”Onu bana veeeeeerr” diye korkunç bir çığlık attığı sahneyi seçtim. İlk izlerken özellikle sinemada çoğu kişiyi yerinden zıplatan bu sahneyi artık bir çok uygulama ile telefonlarımız otomatikman yapmakta bizler için. Ama 2000’li yıllar için gerçekten başarılı bir efekttir.

Yüzüklerin Efendisi üçlemesinin görsel açıdan zengin sahnelerinden yer yer bahsettiğim, yer yer de açıklamaya çalıştığım sahnelerden oluşan yazı dizisini ilk bölümünü burada sonlandırıyorum. Bahsettiğimiz sahnelerle ilgili ilerleyen zamanda örnek anlatımlı video içerikleri hazırlayacağım. Açıklanmasını istediğiniz ya da aklınızda bu film nasıl çekilmiştir dediğiniz filmler var ise ‘Bize Ulaşın’ bölümünden mesaj gönderebilirsiniz.

Bu İçeriğe Oy Verin

Önceki sayfa 1 2

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.