İncelemeler

YUCON: Uprising’de Neler Yaşandı?

yucon-uprising-banner-2

Yeditepe Üniversitesi Bilimkurgu Kulübü‘nün bu yıl 7. ayağını düzenlediği YUCON etkinliğini geride bıraktık.

Uprising başlığı ile bizlere muhteşem iki gün sunan etkinlikte neler yaşandı, yazımızda bulabilirsiniz.

Frpnet ailesi olarak her etkinliğe katılmayı kendimize görev bildik. Bu yüzden sevgili Kubilay Kartal ile etkinliğin bir önceki akşamında konuşup planlarımızı yaptık. Etkinliğin bir önceki gününü Melis Taze, Can Kartal ve Nalan Tarhan ile geçirip uzun süren muhabbetlerimizi, dibi tutmuş kahve gibi koyulaştırdık. Sabaha da Yeditepe Üniversitesi’ne doğru yola çıktık.

Yucon: Uprising’in bu yıl resmi basın sponsoru biz olduk. Bu yüzden ufak da olsa bir standımız olacaktı. Ayrıca Melis Taze’nin hem Migraine standı alanda olacaktı hem de Nalan Tarhan ile birlikte Cosplay yarışması için jürilik yapacaktı. Haliyle erkenden etkinlik alanına varıp eşyalarımızı, bannerlarımızı, roll-uplarımızı yerleştirdik.

İlk günün kapılarının açılmasıyla birlikte etraf bir anda renkli renkli tiplerle dolmaya başladı. Daha önceki Yucon etkinliklerinin yapıldığı bina yerine bu sefer Rektörlük binasının 4. ve 5. katları tercih edilmişti. İnsanlar gruplar halinde mekana girince, tam randımanlı çalışan klimalar bile isyan etti. Azıcık nefes almak için 5. kata çıkmak gerekiyordu. Yine de ekibi tebrik etmek gerek. İnsanlara nefes alabilecekleri, biraz kafa dinleyebilecekleri, ferah ve geniş bir alan daha ayarlamışlar.

Macera Başlıyor!

yucon-uprising-frpnet-ekip-gorsel-001

Peki ilk gün neler yaptık? Güne sonradan dahil olan Volkan Tezkan ve Olgay Ertez ile birlikte Troy Games’in standına gidip ülkemize getirdikleri kutu oyunları inceledik. Kendileri Munchkin’i Türkçeleştirerek piyasaya sunmuşlardı. Sitemizde de bu konuya genişçe yer vermiştik. Fırsat bu fırsat deyip daha önce dene fırsatı bulamadığımız Carcassone isimli oyunu oynadık. Carcassone, kart bazlı masaüstü kutu oyunlarından sıyrılarak ayrılıyor. Daha çok görsel hafızaya ve karoları düzgün yerleştirme üzerine kurulu. Denemediyseniz, mutlaka tavsiye ediyoruz.

İlk günün hengamesinde gezemediğim göremediğim standlar oldu. Üst kattaki stand çeşitliliğinden bahsetmeme gerek yok. Yıldız Savaşları’ndan Ateş Çetin, Imperial Royal Guard ve Kylo Ren kostümlerini sergilerken bir yandan da Star Wars meraklıları için çeşitli ekipmanlar getirmişti. Eh, günün ilerleyen saatlerinde Darth Vader kostümünü giyip kalabalığın arasına karışmayı da unutmadı.

Pegasus standı her zamanki gibi Magic kartları, Warhammer kutuları ve X-Wing figürleriyle etkinliğe renk katıyordu. Ayaküstü de olsa Ertuğrul Süngü ile muhabbet edip X-Wing hakkında biraz daha bilgi depolaması yaptım. Ama sanırım bu çılgınlığa dahil olmayı henüz düşünmüyorum.

yucon-uprising-gorsel-001

Yıllar önce sosyal medyanın gücü sayesinde tanıştığımız Emre Ulus da, İzmir’deki Emre’nin Anime Manga Tükkanı mağazasından bir sürü oyuncak, figür, hediyelik eşya getirmişti. Ankara’daki Metucon’dan bu yana görmediğim Emre ile de hasret gidermek güzeldi. Yucon adeta uzun süredir göremediğim insanları karşıma çıkartan bir yer oldu. Taa liseden beri görmediğim arkadaşımı bile mekanda üzerinde Star Wars kostümüyle dolaşırken gördüm.

İlk kaçıranların çok üzüleceği bir konferans serisi vardı. Kahramangiller ekibi de, Frp’den tutun, süper kahramanların tarihine yönelen bir dizi konferans verdiler. Stant başında durmam gerektiği ve sağa sola koşuşturduğum için sadece sevgili Serkan Özay’ın konuşmasını izleyebildim. Açıkçası konferans benim için oldukça öğretici oldu. Süper kahramanların gelişimini, tarihsel süreçle birlikte bağdaştırarak yapılan anlatım, pek hoşuma gitti.

İlk günün bana göre en büyük sıkıntısı Frp/Rpg masalarının olmayışıydı. Masaüstü kutu oyunu derseniz, sürüsüne bereket oyunlar vardı. Hem yukarıda bahsettiğim Troy Games’in oyunları, hem de bilimkurgu kulübünün geniş oyun seçenekleriyle insanlar kendilerinden geçmişti. Ama ne yazık ki, rol yapma oyunlarına fırsat tanınmamıştı.

Yine de kendisinden önceki etkinliklerin üzerine koyarak daha büyük imkanlar sunmaları güzeldi. Onlara da ilerleyen noktalarda değineceğim. Ama şimdi Cosplay yarışmasından bahsetmek istiyorum.

Çılgın Cosplayciler

yucon-uprising-gorsel-005

İlk gün bireysel Cosplay yarışması vardı. Bu işe uzaktan amatör olarak ilgi duyuyorum. Ama ne yalan söyleyeyim benim de favorilerim vardı. Özellikle Enhar Güreşçi’nin Death Knight çalışması ve Quicksilver’ın sahne gösterisi beni benden aldı diyebilirim. Bir de tabii ki, kendilerini role kaptırmış olan 3 kişilik SWAT ekibi de beni baya eğlendirdi. Öte yandan bu yarışma Yucon tarihinde ilkti. Bu yüzden bazı teknik aksaklıklar oldu. Ama bu kadarı da olur diyeceğim. Tüm etkinliği berbat edecek büyüklükte aksaklıklar değildi ve kısa sürede de çözümler bulundu. O yüzden ekibi bir kere daha tebrik etmek istiyorum.

Elbette jürinin kararı daha profesyonel oldu. İlk günün bireysel Cosplay yarışmasının birincisi Avatar: The Last Airbender’dan Azula’yı canlandıran Biranda Yücel oldu. İkinci Özlem Dinçsoy, üçüncü sıradaysa Aygen Hande Demiryürek vardı. İkinci gün yapılan grup Cosplay yarışmasında ise dikkatleri üzerine çeken King of Fighters grubu birinciliği göğüsledi.

Cosplay yarışmasının ardından yapılacak pek bir şey kalmadığı için bizlere ayrılan yurt odalarına eşyalarımızı bıraktık. Akşam Kadıköy Ayı Disco’da düzenlenecek partiye doğru yola çıktık. 3-4 kişi olarak çıktığımız yolculuk bir anda gittikçe kalabalıklaştı. İlk başta partinin olduğu mekana geçemedik ama sonrasında eğlenceyi de kaçırmadık.

İkinci Güne Saklanan Enerji

yucon-uprising-frpnet-ekip-gorsel-002

İlk günün yorgunluğunu sabah uyandığımda hissetmeye başladım. Bol kahve ve çay takviyesinin ardından kampüsün içindeki yurt odamdan çıkıp 5 dakika içerisinde etkinlik alanına vardım.

İkinci gün yine renkli Cosplay çalışmaları vardı. İlk ve üst kat oldukça sakindi. Önceki günün hareketinden eser yok gibiydi. Saatler ilerledikçe insanlar gizlendiği yuvalarından dışarı çıkıp etkinlik alanına akmaya başladı. Yine masaüstü kutu oyunlarına dalmış kalabalığı görmek benim için sevindiriciydi.

Biz de ikinci günü biraz daha muhabbet ve geyik yaparak geçirdik. Stygian: Reign of the Old Ones ekibinden Yavuz Sürmeli iki gün boyunca etkinlik alanındaydı. Meraklılarına oyun hakkında bilgi verdi. Biz de ayaküstü oyunun gidişatı hakkında konuşma fırsatı bulduk. Demedi demeyin, çok kaliteli bir oyun hazırlanıyor. Hem bu ekibi hem de yeni haberler için bizi takip etmeyi unutmayın.

yucon-uprising-gorsel-003

Ayrıca İzmirli Tesis ekibinin de ne kadar cana yakın tatlı insanlar olduklarını öğrendik. Mert Bey ve Dilcan Akpınar geniş harita seçenekleri ve replikaları ile en ilgi gören standlardan biri oldu. Bir de üstüne üstlük şans eseri aynı yerde kahvaltı edip birbirimizi daha iyi tanıma fırsatı bulduk. İyi insanlarla tanışmayı seviyoruz!

Ben bir türlü ekibi yakalayamadım. İsimleriyle bir olsalar gerek; Sakladık ekibi de Yucon’un ikinci gününde bilmeceli, bulmacalı oyunlarıyla etkinlik alanındaydı. Oyuncular etkinlik alanına yerleştirilmiş rozetleri bulup fotoğrafını çekmekle yükümlüydüler. Eğer sitelerine girip bakarsanız Sakladık ekibinin tüm İstanbul’da bu oyunu düzenlediğini göreceksiniz. Oldukça eğlenceli ve kafa yoran bir iş. Hem İstanbul’u da gezmiş oluyorsunuz.

İkinci günün sonuna doğru benim, Kubilay’ın ve Can’ın gücü iyiden iyiye azalmıştı. Son akşam yemeğimizi yiyip standımızı topladık ve ayrılmak üzere herkesle vedalaştık. Ben son bir akşamı daha yurtta geçirmek ve Yucon ekibiyle konuşmak üzere etkinlik alanında kaldım.

Sonuç

yucon-uprising-frpnet-ekip-gorsel-003

Yucon: Uprising, gittikçe büyümeye başlayan üniversite etkinliklerine güzel bir örnek olarak karşımıza çıktı. Şehir dışından gelenler için ücretsiz konaklama imkanı vardı. Yurt odaları gayet ferahtı ve sıcak su imkanı sayesinde her gün duş alabildik. Ayrıca hatrı sayılır bir miktarda ayarladıkları yemek fişleriyle de, iki gün boyunca karnımızı tıka basa doldurmamıza olanak sağladılar.

Mekana ulaşamayanlar için servis ayarlamaları hatta ve hatta after party öncesi ve sonrası için de servis ayarlamaları yine tebriği kapan bir konu. Gün içindeki ikramlar, temiz su içme fırsatı da alkışı hak ediyor. Sonrasında dikkat çeken bir konuysa Cosplay yarışmasına katılanların, etkinlikten oldukça memnun ayrılmış olması. Ben girmedim, görmedim ama öğrendiğim kadarıyla makyaj odaları ayrı, tuvaletler ayrı, kıyafet değişim odaları ayrı olmak üzere düzenlenmiş. Bu da katılımcılara büyük rahatlık sağlamış.

Buradan isimleri aklımda kalan Harun Kaygusuz, Şan Yalçın Sarabil, Doruk Urgancı, Özlem Güner, Gamze Dalgın, Tara Çetiner, Asude Hazan Kurtdemir, Ceren Durmuş, Deniz Tuna, Deniz Tuğlu, Mert Kurt, Mert Akıncı, Bahadır Kızdırma, Alper Çaşur, Aysu Başaran, Canberk Şahin kişilerine çok ama çok teşekkür ediyorum. İsmini hatırlayamadığım, tanışıp da unuttuğum ya da tanışma fırsatı yakalayamadığım tüm isimsiz Yucon kahramanlarına da ayrıcana teşekkür ediyorum. Oldukça eğlenceli ve birleştirici bir etkinliğin altına imza attıkları için kendileriyle gurur duymalılar.

Önümüzdeki sene yapılacak etkinliği şimdiden iple çeker oldum. Biz de Frpnet ailesi olarak elimizden ne geliyorsa bu tarz etkinliklere yardım etmeye devam edeceğiz.

Görsel kaynağın bir kısmı Yucon: Uprising etkinlik sayfasında paylaşım yapan katılımcılardan alınmıştır.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.