İncelemeler

Yeni X-Men Dizisi The Gifted’da Bizi Neler Bekliyor

Daha Legion dizisinin tadı damağımızdan kaybolmamışken yeni X-Men dizisi The Gifted’ın uzun bir fragmanı yayınlandı! Biz de fragmanda gördüklerimizi değerlendirerek dizide bizi neler beklediğine bir göz attık!

Yapımcısı 20th Century Fox Television olan dizimiz yine Legion’da olduğu gibi X-Men film serileriyle bağlantılı olacak.  Yazının devamında fragmanda gördüğümüz sahnelerin detaylı açıklamasını bulabilirsiniz.

Fragmanı izlemediyseniz o muhteşem sahneleri önce bir izleyin, sonra sizi detaylara alalım.

YouTube player

Ama önce dizimize kısa bir özet geçip oyuncularımızı ve mutantlarımızı tanıyalım.

Daha önce de yaptığımız haberde dizinin konusundan bahsetmiştik. Çocuklarının mutant olduğunu öğrenen ve onu korumak pahasına kaçak bir hayat yaşayan sıradan bir anne ve babayı anlatacak dizimiz. Ailemiz, hayatta kalmaya çalışan bir grup mutantın oluşturduğu bir yer altı örgütüne katılacak ve çocuklarının güçlerini kontrol etmeyi öğrenmesi için ellerinden geleni yapacaklar.

Oyuncular ise sadece isimleriyle bile diziyi doldurmayı başardılar. Baba rolünde özellikle True Blood dizisinde canlandırdığı Bill Compton isimli vampirle tanınan Stephen Moyer, anne rolünde ise Person of Interest’ten Root karakteriyle tanıdığımız ve şahsen taptığım bir oyuncu olan Amy Acker var!

Ailenin iki çocuğunu Natalie Alyn Lind ve Percy Hynes White canlandıracak.

Bunlar dışında dizide çizgi romanlardan ve hatta filmlerde de gördüğümüz birkaç mutantla birlikte, dizi için yaratılmış yeni karakterleri de göreceğiz.

  • Stephen Moyer: Reed Strucker, aile babamız. Yazının devamında geçmişi hakkında bilgi bulabilirsiniz.
  • Amy Acker: Kate Stewart, annemiz. Eşiyle yazının devamındaki malum sebeplerden ötürü boşanmış olsa da ailesini bir arada tutmaya çalıştığını görebiliyoruz.
  • Emma Dumont: Lorna Dane(Polaris) karakterini canlandıracak. Polaris, hepimizin tanıdığı mutant Magneto’nun genleriyle yaratılmış dişi bir klonudur aslında. Dizide kızı mı olacak, klonu mu olacak yoksa hiç alakası olmayan bir karakter mi olacak bilmiyoruz. Magneto’nun tüm güçlerine sahip olsa da bu güçlere onun kadar hakim değildir. Dizimizde trailerdan da gördüğümüz kadarıyla biraz asi bir karaktere sahip.
  • Blair Redford: John Proudstar (Thunderbird) karakterini canlandıracak. Süper kuvvete ve geliştirilmiş beş duyuya sahip bir mutant olan John, çizgi romanda X-Men’in en eski üyelerinden biridir ve dizide de yer altı mutant örgütünün lideri olarak karşımıza çıkacak.
  • Jamie Chung: Clarice Fong (Blink) karakterini canlandıracak. X-Men: Days of Future Past filminde de aynı karakteri başka bir oyuncu tarafından canlandırıldığını görmüştük. Güçleri ise; mesafesi Dünya’dan Ay’a kadar sınırlı kalmak şartıyla istediği her yere ışınlanabilir, kendisiyle birlikte başka kişi ve nesneleri de götürebilir. Aynı zamanda sırtında taşıdığı ciritleri de ışınlanırken kullandığı enerjisiyle doldurup, ciritleri sapladığı kişileri rastgele noktalara ışınlayarak oldukça efektif bir savaş sergileyebilir. Dizimizde muhtemelen yer altı mutant örgütünün bir üyesi olarak karşımıza çıkacak.
  • Sean Teale: Marcos Diaz (Eclipse) karakterini canlandıracak. Dizi için yaratılmış yeni bir karakter. Foton enerjisini emip kontrol edebilme güçlerine sahip isyankâr bir mutantı oynayacak. Çizgi romanlarda Sunspot olarak bilinen Robert de Costa’nın alternatif bir evrendeki versiyonunun kod adı da Eclipse olmakla birlikte mutant güçleri de bir miktar benzerlik gösteriyor. Sunspot da güneş enerjisini emip yönlendirebiliyordu. Aynı kişi mi olacak göreceğiz. Eclipse karakteri dizimizde hayatını tamircilik yaparak kazanan ve mutant kimliğini gizleyen gizemli bir karakteri canlandıracak.

Pekâlâ, fragmanda neler oluyor, bir bakalım.

İlk önce genç bir kadının bir polise saldırdığını ve gizemli bir hükümet çalışanın da “Sorunlu bir kadın, ona yardım etmek için geldim.” dediğini duyuyoruz. Ki hemen ardından aynı genç kadını devasa bir plastik çantanın içinde, saçları kazıtılmış ve kafasına bir implant yerleştirilmiş olarak görüyoruz. X-Men filmlerinin ve aynı zamanda yeni dizimizin de yönetmeni olan Bryan Singer’ın Instagram hesabından paylaştığı bilgiyle, bu kadının Polaris olduğunu öğrenmiş bulunmaktayız.

Fragmanın devamında, gizemli hükumet çalışanın aslında Stephen Moyer olduğunu görüyoruz, yani dizide mutant güçleri olduğunu keşfeden çocuklarımızın babası olarak karşımıza çıkacak karakterimiz. Dizinin konusundan, bu adamın kızını korumak için hükümetten kaçacağını biliyoruz. Yani büyük ihtimalle bu adam kızının mutant olduğunu öğrenmeden önce onları avlayan özel bir hükümet biriminde çalışıyordu.

Ekrana başrol mutantımız Lauren geliyor. Lauren, genç kardeşi Andy’ye mutant güçlerinin nasıl çalıştığını anlatıyor ve bunu göstermek için de yiyecek makinesinden patlamış mısır paketi düşürüyor. Güçlerini “Havadaki molekülleri ve diğer elementleri yönlendirip onları iradesiyle ‘bir araya getirebildiğini’” söylüyor.

Ardından Andy’ye odaklanıyoruz. Andy’nin de tıpkı ablası gibi bir mutant olduğu ortaya çıkıyor. Okuldaki çocuklar tarafından hırpalanırken bir anda sinirleniyor ve tüm okulda orta çapta bir yıkıma sebep oluyor. Duvar fayansları patlıyor, tavandan moloz yığınları düşüyor. Güçleri tam olarak açıklanmamış olsa da güçlü telekinetik yeteneklere sahip olduğunu görebiliyoruz. Fragmanın  devamında robota benzer yaratıkları parçalaması da buna bir örnek.

Ve daha tanıdık bir mutant görüyoruz, Blink. Çizgi romandaki görünüşüne oldukça benzetmeleri bizi mutlu etti açıkçası ve ışınlanma sahnelerini oldukça güzel yaptıklarını da söyleyebiliriz.

Eclipse karakterinin bir oto tamir dükkânında çalıştığını ve çocukların babası Stephen ile konuştuğunu görüyoruz. Stephen “son mutant olayını duydun mu?” diye soru sorduğuna göre geçmişte birlikte çalıştıklarını düşünmemek elde değil. Ama tüm fragman boyunca zikredilen en ilginç cümle de onun ağzından çıkıyor;

“X-Men, Mutant Kardeşliği… Onlar hâlâ var mı onu bile bilmiyoruz.” Mutant Kardeşliği, Magneto tarafından kurulan ve mutantların üstün ırk olduğunu tüm dünyaya kabullendirip, toplumda hak ettikleri yeri “zorla” talep eden ve çoğunlukla kötü mutantlardan oluşan, tüm dünya tarafından terörist olarak görülen bir örgüttür.

Anladığımız kadarıyla, dizide mutant avlayan hükumet birimi “Sentinel Services” (Gözcü Hizmetleri), henüz mutant temizliğine başlamadan önce X-Men ve Mutant Kardeşliği gibi gruplar ortadan kaybolmuş.

Sentinel deyince tabii ki hepinizin aklına gerek filmlerden, gerek çizgi filmlerden, gerek çizgi romanlardan tanıdığımız dev mutant avcısı robotlar geldi. Ancak fragmanda sadece ahtapot kollarına sahip 1 metre boyunda küçük robotlar görüyoruz. Dev avcı robotlar da muhtemelen dizinin ilerleyen bölümlerinde karşımıza çıkacaktır diye umuyoruz.

Fragmanın kalan kısmı hızlı sahnelerden oluşuyor, o yüzden onları tek tek anlatmak istemiyoruz. Ancak dizi yapım aşamasındayken de duyduğumuz söylentiler doğru çıkmışa benziyor; dizi oldukça karanlık bir X-Men evrenini bizlere aktaracak. Mutantların daima korku ve endişe içinde yaşadığı, topluma dahil olma isteklerinin bile ellerinden alındığı depresif bir dünya göreceğiz.

Son olarak dip not, Stephen Moyer’in canlandırdığı Reed karakterinin soyadı Strucker. Strucker aynı zamanda Marvel evreninin 1960’lı yıllarda yarattığı, en eski kötü karakterlerinden biri olan Baron Wolfgang von Strucker’ın da adı. Aralarında bir kan bağı olması şu an çok uçarı bir fikir olsa da izleyip göreceğiz…

Dizimizin bu yıl sonbahar sezonunda ilk bölümünü yayınlaması bekleniyor. Diziyle ilgili detaylar belli oldukça sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz, o zamana kadar takipte kalın!

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Kardeşim ve Ben - Brothers: A Tale of Two Sons

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.