İncelemeler

Vikingler ile Valhalla’ya Yolculuk – Valhalla Hills İncelemesi

valhalla-hills-banner

Geçtiğimiz günlerde piyasaya çıkan Valhalla Hills oyununu sizlere daha önce tanıtmıştık.

Oyunu biraz oynadık ve size deneyimlerimizden kısaca bahsedelim.

İlgili Makaleler

Oyunda bir grup vikingi kontrol ediyoruz. Amacımız, bize Asgard’ın kapılarını kapatan Odin’in güvenini kazanmak için Valhalla Tepeleri’ne doğru bir yolculuk yapmak.

Yolculuğumuz adadan adaya geçerek devam ediyor. Yukarıda vikingleri kontrol ediyoruz dedik ama aslında durum tam olarak öyle değil. Elimizde bir grup viking var ve biz de binalar yaparak bu vikinglerin çalışacağı ortamlar hazırlıyoruz.

valhalla-hills2

Daha önce Settlers oyununu oynamış olanlar oynanışa çok aşina olacaklardır. Mesela oyuna ilk başladığımızda ilk olarak Oduncu binası yapıyoruz. Hemen vikinglerimizden birisi o binaya gidip köyümüzün oduncusu oluyor ve ağaçları kesmeye başlıyor. Yani vikingi biz yönlendirmiyoruz, onlar keyiflerine göre iş seçiyorlar. Sonrasında bina ve yol yapımı için taş ocağı kuruyoruz. Buraya giden vikingimiz ise hemen etraftaki kayaları kırıp taş toplamaya başlıyor.

Tabii bunca viking sokakta mı yatsın, hemen ev inşa etmeye başlıyoruz. İnşa ettiğimiz evler aynı zamanda bizim nüfus limitimizi de etkiliyor. Bir yandan adadaki kaynakları sömürürken diğer yandan da adanın bir kenarında çıkan Portal’ın kapılarını açmak için hazırlanıyoruz. İlk oyunlarda portalı sadece açmak, bir sonraki bölüme geçmek için yeterliyken sonraki bölümlerde portalın koruyucusu olan yaratıkları öldürmemiz gerekiyor. Onları öldürmek için de askeri güce ihtiyacımız var.

valhalla-hills

Askeri binalar yaparak boştaki vikinglerin gerçek anlamda birer vikinge dönüşmelerini görüyoruz. Ellerine balta, mızrak veya yaylarını alan viking askerlerimiz savaşa hazır bir şekilde etrafta dolaşıyorlar. Sonrasında portal açıldığında portaldan çıkan koruyucu yaratıkla da askerlerimiz savaşıyor. Koruyucu yaratığı yendikten sonra bir sonraki adaya geçerek Valhalla’ya doğru yolumuza devam ediyoruz.

Bölümleri geçtikçe daha fazla bina açılıyor ve asıl strateji de burada başlıyor. Bir yandan kaynakları iyi değerlendirmek gerekirken bir yandan da vikinglerimizi hayatta tutmaya çalışıyoruz. Mesela asker vikingler bazen içki ve yiyeceğe ihtiyaç duyuyorlar, bu durum için özel binalar yapıyoruz. Mesela önce tarla kuruyoruz, buradan elde ettiğimiz buğdayı inşa ettiğimiz değirmene götürüp un haline getiriyoruz. Değirmendeki unu inşa ettiğimiz fırına götürüyoruz ve ekmeklerimiz hazır! Aynı şekilde bir bira imalathanesi yaparak bira da üretebiliyoruz.

valhalla-hills-interface

Binalar çoğaldıkça adaya sığmak da zorlaşabiliyor. Eğer şehir kurma ve strateji türünde oyunlar seviyorsanız Valhalla Hills son dönemde çıkan en başarılı oyunlardan birisi. Eğlenceli ve renkli görselleri de oyuna ayrı bir zevk katıyor.

Biz oynuyoruz ve oldukça eğlenceli. Siz de hemen buradan alabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  Steam'de Beklenen Kış İndirimi Başladı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu