AYBABTUİncelemeler

Vahşi Batı’nın Gizlenme Ustası Kovboyları – Desperados III İncelemesi

30 yılı aşkın süredir oyun oynarım ve hayatımda iz bırakan çok fazla oyun da vardır. Bunlardan bir tanesi de Commandos‘tur mesela. Commandos oyunu ilk çıktığı 1998 yılında oynama fırsatı bulmuştum ve hayran kalmıştım. 4 kişilik, farklı yeteneklere sahip askeri bir timi taktiksel olarak yönetmen, farklı stratejiler geliştirmek inanılmaz hoşuma gitmişti. Sonrasında da serinin diğer oyunlarını da oynamıştım. Şimdi sıra geldi Vahşi Batı’ya!

Gizlenme oyunlarını çok seven biri değilim aslında, nedense stres oluyorum hep. Bazen ne yapacağımı düşünürken nefes almayı unuttuğum anlar bile oluyor, çok geriliyorum. Aslında bu tür oyunların da yaşatmaya çalıştığı hislerden birisi bu. Commandos’ta Nazi askerlerinden gizlenmek, Dishonored’da binanın karanlık köşesinde silahlı korumaların geçmesini beklemek hep bir gerginlik yaratmıştır üstümde. Şimdi de Vahşi Batı’nın o “vahşi” atmosferinde elinde altı patlar tabancalı veya tüfekli adamlardan gizlenmek yine aynı hisleri yaşattı bana.

Atmosfer

Vahşi Batı temasını çok severim. Western filmleri küçükken her Pazar izlemeye çalışırdım ama yaşım ilerledikçe bu tür filmlerden uzaklaştım, biraz sıkıcı geliyordu ama Vahşi Batı’da elimde tabancayla kötü adamları avlamak oyun dünyasında hep hoşuma gitmişti. Vahşi Batı ve oyun deyince pek tabii ki aklımıza önce Red Dead Redemption geliyor. Çok fazla konsol oyunları oynayan birisi değilim ancak sırf Red Dead Redemption için PlayStation 3 almıştım. Red Dead Redemption 2’nin de PC çıkışını bekledim ve ortalama 120 saatin üzerinde bir oyun süresiyle, her anından zevk alarak bitirdim ikinci oyunu da.

Call of Juarez ve Hard West de son yıllarda oynadığım başarılı yapımlardı ve şimdi de Desperados III oyunu, beni yine Vahşi Batı’ya sürükledi. Oyun tasarımıyla da müzikleriyle de çok güzel bir ortam sunulmuş bize. Detayları zaten aşağıda okuyacaksınız.

Oynanış

Oyun oynanış olarak taktiksel bir gizlenme oyunu olarak tasarlanmış. Western filmlerindeki gibi bir anda ortaya çıkıp 10 tane adamla çatışmaya girmek oyunun konseptinde yok. Tamamen gizlenip, taktiksel kararlar verip ona göre görevinizi tamamlamanız gerekiyor. Oyunda karşılaştığınız karakterlerin farklı özellikleri var. Mesela Cooper, elindeki bıçakla sessizce düşmanı öldürebiliyor veya iki tabancasıyla gürültülü bir şekilde de düşmanı etkisiz hale getirebiliyor. Doktor McCoy ise içinden kimyasal bir gaz çıkaran çantasını fırlatarak düşmanın dikkatini dağıtabiliyor ve elindeki şırınga ile düşmanı etkisiz hale getirebiliyor. Üstelik dürbünlü silahıyla uzaktaki bir düşmanı da öldürebiliyor. Hector ise tam bir avcı. Elindeki ayı kapanı ile düşmanları tuzağa düşürürken elindeki baltayla kafatasını cam parçalar gibi parçalayabiliyor.

Bu özellikleri kullanarak taktiğinizi belirliyor, yeri gelince gürültü yaratarak yeri gelince -ki genellikle- sessiz bir şekilde işinizi yapıyorsunuz. Ayrıca Showcase adı verilen oyunu durdurup taktik belirleme ile aynı anda birçok hamleyi de planlayabiliyorsunuz. Mesela Cooper’a bıçakla saldırması emri verip, o sırada Doktor McCoy’a da diğer düşmanı aynı anda şırınga ile etkisiz hale getirmesi emri verebiliyorsunuz ve Showcase’i tamamladığınızda planın doğru işleyip işlemediğini görüyor ve sahnenin tadını çıkarıyorsunuz.

Düşmanlarınızın baktığı yönü izleyip onların göremediği veya görüş açısında olmayan yerlerde ilerleyerek hamlelerinizi hesaplayabiliyorsunuz. Tabii sürekli devriye gezen düşmanlar biraz sıkıntı yaratabiliyor. Ayrıca sessiz kalmanız da en önemli noktalardan birisi. Yine de bazen gürültü yaratmak keyifli olabiliyor. Özellikle Showcase’i açıp aynı anda 2-3 düşmanı yere sermek ayrı bir tatmin sağlıyor.

Etrafı iyi incelemek ve gözlemlemek çok önemli. Bir düşmanı etkisiz hale getirmenin çeşitli yollarını bulabiliyorsunuz. Sürekli içki içen birinin içkisine zehir katmak, düşmanın kafasına bir şeyler düşürmek veya atın arkasında duran düşmanı etkisiz hale getirmek için atı kışkırtmak bunlardan sadece birkaçı. Bu nedenle her detayı dikkatle inceleyin derim. Bu bağlamda Highlight (Vurgulama) özelliği çok işinize yarayacak.

Oyun gerçek zamanlı işlemesine rağmen yapacaklarınızı seçerek hareket etmek tur tabanlı bir hissiyat da veriyor. Ayrıca oyun sizi sürekli -siz kapatmadığınız sürece- oyunu kaydetmeniz hususunda uyarıyor. Bölüm bittiğinde ise yaptıklarınızı 2 boyutlu bir şema üzerinde izleyip oyunu kaç kere kaydettiğinizi ve kaç kere geri yüklediğinizi size söylüyor. Güzel bir hareket haritası ve istatistik şeması izliyorsunuz.

Grafikler

Oyun, izometrik bir bakış açısına sahip. Yukarıdan bakarak düşmanlarınızın yerini görebiliyor ve karakterlerinizi ona göre yönetebiliyorsunuz. Oyunun başında hangi yönden gitmeniz gerektiğini anlamakta zorlanabiliyorsunuz ancak bakış açınızı döndürerek ve etkileşime gireceğiniz merdiven, sarmaşık gibi nesneleri daha net göstererek neler yapabileceğinizi daha net görebiliyorsunuz.

Ayrıca grafik kalitesi de izometrik bir bakış açısında bile oldukça iyi. Özellikle animasyonlar oldukça güzel hazırlanmış. Neyin ne olduğunu kuş bakışı bile çok net anlayabiliyorsunuz.

Sesler ve Müzik

Benim için bir Western’i Western yapan şeylerin başında müzik geliyor. O gitarın tınıları olmadan sadece çalıların uçtuğu ve silahların patladığı bir ortam Western gibi olmuyor. Bu bağlamda Desperados III, sesleri ve müzikleri çok güzel kullanmış. Silahların sesi, bir bıçağın uzaktan fırlatıldığında düşmana saplanma sesi olsun tüm ambiyans sesleri kıvamında olmuş.

Müzik ise sizi oyunun içerisine çeken en güzel kullanılan işlerden birisi. Gerçekten işi gücü bırakıp oyunu açıp müzikleri dinlemek bile sizi kovboyların cirit attığı o atmosfere sokmaya yetiyor.

SONUÇ

Oyun taktiksel oyun sevenler ve/veya Vahşi Batı atmosferini sevenler için gerçekten çok güzel. Kaldı ki taktiksel strateji belirlemek çok da kolay değil. Her adamın nereyi izlediğini veya her adamı kimlerin izlediğini hesaplayıp açılarınızı ve görüş alanlarını çok doğru hesaplamanız gerekiyor. Oyun sadece gizlenme ile olayları çözmenize yetmiyor aynı zamanda zamanlamalarınızı ve açılarınızı da çok doğru ayarlamanız gerekiyor. Bazen “milimetrik” görüş açıları ile hayatınızı kurtarabiliyorsunuz. Bu anlamda düşünüldüğünde kolay bir oyun olmamış, hatta bazı taktiksel görevler oldukça zor diyebilirim. Eğer her açıdan alanı incelemeyi, bir hamle için dakikalarca vakit harcamayı seviyorsanız Desperados III size muhteşem keyif verecektir. Commandos oyununu oynamış olanlar da tek bir adamı etkisiz hale getirmek için onlarca dakika uğraştığımızı hatırlayacaklardır.

Eğer taktik yapayım, çok ince hesaplara gireyim insanı değilseniz Desperados III size atmosferden daha fazla bir şey katmayacak, bir yerden sonra sıkıcı da gelecektir. Ben çok sevdim, türü sevenlere öneririm.

Küçük bir ipucu; her durum için farklı bir bakış açısıyla bakmaya, çevreyi iyi kullanmaya çalışın.

FRPNET Puanı: 8/10

Kötü Yanlarıİyi Yanları
Taktiksel zorluk çok zorlaşabiliyorVahşi Batı atmosferi iyi yansıtılmış
Düşmanlar genellikle belli bir düzende hareket ediyorKarakterler arasındaki sohbet eğlenceli
Son yıllardaki en iyi taktiksel strateji

Oyunu Epic Games Store’dan satın alabilirsiniz.

İyi oyunlar.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  İç Dünyanıza Doğru Görsel Bir Şölen - Gris İncelemesi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.