İncelemeler

Total War Serisinin Bilinmeyen Gizli Yan Oyunu

Merhaba sayın okur! Sizlere benim için özel bir yeri olan bir oyundan bahsedeceğim. Bu az bilinen Total War oyununa balıklama girelim öyleyse.

Her Şeyin Başlangıcı Hafıza Kartı

Spartan: Total Warrior ile bağım 2009 yılına kadar uzanıyor. 9 Yaşındaki Muharrem Ozan bu oyunu ikinci el aldırttığı Playstation 2‘si ile birlikte almıştı. O zamanlar sabah bu oyunun başına oturur akşam annemler eve gelene kadar bu oyunu oynardım. Ancak o zamanlar hafıza kartım yoktu ve oyunu kaydedemezdim. Hafıza kartı için anne babama çok ağladım. Bizimkiler maalesef bana hiç hafıza kartı almadı. Bu yüzden oyunu hiç kaydedemezdim. Bilmeyenler için hafıza kartı konsollara takıp çıkardığımız eski bir eklenti. Oyunları kaydetmemize yarardı, çünkü eskiden konsollarda depolama bulunmazdı.

Oyunun ilk 4–5 saatini ezbere bilirdim. Hala da hafızamda. O zamanlar tek oyunum oydu ve tekrar tekrar aynı kısımları oynardım her gün. Hiç bitiremediğim bu oyunu hem size anlatmaya, hem de şu dönemde oynadığımda yaşadığım deneyimleri anlatayım size öyleyse.

Oynanış

Oyunun oynanışı günümüz oyuncuları için biraz zorlu gelebilir. Bu durumda beni emülasyon çok hayatımı kurtardı. İstediğiniz anda kayıt alabilme özelliği sayesinde oyunu modern bilgisayarımda rahatça oynadım. Oyunun o dönemdeki oyunlarda çok hissedilen oyun saatini uzatmak için saçma bir zorluğu var. Kontrol noktaları modern bir oyundan beklediğinizden bir tık daha uzun. Onun dışında bu oyunu başka bir ayıran özelliği de sürekli tümen tümen askerlerle savaşıyorsunuz. Oyun bittiğinde binlerce belki 10 binlerce asker öldürmüş oluyorsunuz.

Spartan: Total Warrior oyun için görüntü.
Soldaki 200 yazısı öldürdüğümüz asker sayısının bir kombosu. Daha ilk kısımdan oyun bizi ordularla boğuşturuyor. Vatanınızı korumak hiç bu kadar zevkli olmamıştı.

Döneminin God of War sonrası hack and slashle’rine odaklı bir kaç düşman yerine üzerinize ordular geliyor. siz de ordularla zaman zaman bir kaç yoldaşla sürü halinde gelen bu düşmanları yeniyorsunuz. Sürekli ordularla dövüşüyoruz demem sizi yanıltmasın bir sürü farklı düşman türleri var. Oyun bunlarla baş etmek için size bir sürü silah veriyor. Bunun yanında oldukça çizgisel basit bir yetenek sistemi veriyor.

Total War, Roma ve Sparta, Ne Eksik? Ares!

Hikayenin de gereği Ares sayesinde bir sürü tanrı güçleri olan silahlara sahip oluyoruz. Karakterimizin görünüşü bile oyunda ilerledikçe değişiyor, gittikçe mesela daha fazla zırh giymeye başlıyoruz. Oyunun başında basit bir Spartan askeri iken bittiğinde önemli birisine dönüşüyoruz. Silah türümüz düz kılıç kalkandan çifte kılıca, Achilles’in mızrağına kadar uzanıyor. Hatta Medusa’nın güçlerini bile bir yerden sonra kontrol edebiliyoruz.

Oyunun grafikleri döneminin oyunlarıyla aynı. Ancak görsel alınmış kararlar yani görsel yönetmenliği çok başarılı. Bana temayı bu kadar size çok övdüren de bu oldu. Onun dışında müzikler bu tarz bir oyundan tam bekleyeceğiniz düzeyde. Ne eksik ne fazlası. Ve değinmeden olmaz dövüştüğümüz yapay zeka. Başlangıçta çok az saldırımızı bloklayan askerlerden, her saldırımızı bloklayan generallerden, her saldırımızdan kaçabilen Ninja Romalılardan minatorlara kadar değişiyor. Oyun bu kısmı da çok başarılı olduğunu söyleyebilirim.

Tek Kişilik Dev Ordu

Ancak oyunu God of War (2004) den ayıran çok önemli bir özellik oyunun geçtiği tema. Romalıların işgal ettiği Sparta’da Spartalı bir askeri oynuyoruz. Ve oyun boyunca Ares bizim kulağımıza fısıldıyor. Bizi seçtiğini bize tanrıların gücünü vereceğini söylüyor. Adeta Kratos olmadan önceki Kratos’u oynuyoruz gibi düşünebilirsiniz. Romalıları yenmemize yardım edip karşılığında da bedelini alacağını söylüyor. Tam bu an oyunun başlığında dikkat çekmek istiyorum bu bir total war oyunu sayın okurlar. Evet günümüzde sayısız farklı çok sevilen strateji oyun serisi Total War. Eskiden böyle bir yan oyun yapmaya girişmişler. Firmanın tüm oyunlarını incelediğimde bu tek strateji dışında yaptıkları Total War oyunu olduğunu görüyorum.

Oyunumuza geri dönersek oyun bu temayı yaşatma konusunda çok başarılı. Oyun geçtiği yılların mimarisi ve yaşamını bize biraz modern serpintilerle veriyor. Mesela ilk bölümde spartayı işgal eden romalılar dev bir heykelimsi meka ile işgal ediyorlar, gördüğümde çok hoşuma gitmişti, şahsen gerçeklikle karıştırılmış fantastik dünyalara bayılırım. Mesela başka bir bölümde karısını iş arkadaşıyla aldatan bir adamı sokakta karısıyla tartışırken görebiliyorsunuz. Döneminin önemli insanları da sürpriz rollerle ortaya çıkabiliyor. Fantastik kısmına geri dönmek istiyorum çünkü oyun ilerledikçe çok daha fantastik oluyor ve spoiler free sondan bahsetmek gerekirse sonunda tanrılarla dövüşüyor buluyorsunuz kendinizi.

Özetle Spartan: Total Warrior biraz ortalama bir hack and slash oynanışa sahip olsa da muazzam bir tema, fena olmayan bir yapay zekaya sahip. Aynı zamanda dönemine oranla klişe olsa da ve sonlara doğru biraz uzadığını düşünsem de iyi bir hikayeye sahip. Romalıları Ares’in size verdiği güçlerle kılıçtan geçirerek vatanınız olan Sparta’yı kurtarmak fikri hoşuna gidiyorsa bu unutulmuş oyunu kesinlikle denemenizi tavsiye ederim.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.