İncelemeler

Post-Apokaliptik Ortamda Zorlu Yolculuk – Skyshine’s Bedlam İncelemesi

bedlam-banner

Post-apokaliptik, radyasyonla kaplı çorak topraklarda devasa bir araç ile yollara düştük. Yanımızda 1000 kişi ile tam bir yürüyen şehirin içerisindeyiz. İçerisi güvenli ancak dışarıdaki tehlike herkesi tehdit ediyor.

Yol aldıkça azalan petrol, yürüyen şehrimiz Dozer’i de zor durumda bırakıyor. Azalan yiyecek ise Dozer’de yaşayan halkı açlığa zorluyor. Bu nedenle hem petrol hem de et bularak yolumuza devam etmeliyiz.

İşte Skyshine’s Bedlam oyunu böyle bir atmosferde ve zorluklar içerisinde geçiyor. Dozer adı verilen araç, tam bir yürüyen şehir, yürüyen bir kale. İçerisinde 1000 adet yolcu ve bunun dışında Dozer’i koruyan askerler var. Oyuna başladığımızda Boneshaker aracı ile Bysantine şehrinde oyuna başlıyoruz.

Harita üzerinde gidebileceğimiz belirli noktalar var. Her noktada farklı farklı olaylar yaşıyoruz. Kimisinde bize katılacak insanlar veya içerisinde eşya bulunan mağaralar bulunabilirken bazı yerlerde de düşmanlarla karşılaşıyor.

bedlam-map

Oyunu özetle anlatmak gerekirse çok bilinen 3 oyundan örnek verebiliriz; Fallout, XCOM ve FTL (Faster Than Light).

Önce Fallout’tan başlarsak oyunun Fallout’a benzeyen kısmı atmosferi ve karakterleri. Post-apokaliptik ortam, radyoaktif topraklar ve değişime uğramış yaratıklar. XCOM’a benzeyen bölümü, dövüş bölümleri. XCOM’un dövüş mekaniklerine çok yakın bir oyun sistemi var. Sıra tabanlı dövüş ekranında karakterimizi seçip ya etraftaki alanlardan birine yürütüyoruz ya da yakındaki bir düşmana saldırabiliyoruz. Çevrede bulunan engellerin arkasına da saklanmak mümkün. Bu nedenle XCOM’a benziyor, dövüşleri daha sonra detaylıca anlatacağım. FTL oyunu ise oyunun tam kopyası gibi. FTL oyununda bir uzay gemisi ile galaksiler arasında gezinip karşımıza çıkan engellerle mücadele ediyorduk, burada ise çorak topraklarda Dozer ile ilerliyoruz. FTL’de bizi kovalayan savaş gemilerinden kaçıyoruz, burada ise topraklarda artan tehdite karşı mücadele ediyoruz.

Sanıyorum ki oyun kafanızda biraz daha canlanmıştır.

skyshine_bedlam_trader

Oyunda 4 farklı gösterge var. Gün, petrol, et ve güç kapsülleri. Kaç gündür yolda olduğumuzu güneş simgesinin yanındaki sayıda görüyoruz. Petrol, aracımızın ilerlemesi için önemli. Et, araçtaki halkın beslenmesi için en temel ihtiyaç, güç kapsülleri ise savaş silahlarımızın çalışmasını sağlıyor.

Harita üzerinde ilerlerken karşımıza çıkan düşmanları yenip onlardan et, güç kapsülü veya petrol alabiliyoruz. Burada da dövüşlerden biraz bahsetmem lazım. Oyunda 4 tür savaşçı ünitemiz var. Deadeyes (Sniper), Frontliners (Yakın dövüş), Gunslingers (Silahşor) ve Trenchers (Hendekçi).

bedlam-boneshaker-character

Deadeyes: Yüksek atış gücüne ve uzun menzile sahip ancak canı çok az. En ufak bir atışta ölüyor maalesef. Dikkatli kullanmak lazım. Uzak mesafede tutarak etkili atışlar yapılabilir. 2 canı var ancak vurunca 5 hasar veriyor. Kafadan vurursa 10 hasar verebiliyor.
Frontliners: Elinde kalkanı ve sopası ile düşmanların kafasına vuran bir asker. Canı yüksek ancak hasar gücü düşük. Ayrıca vurabilmek için düşmanın dibine girmesi gerekiyor. Bu da onu atışın ortasına bırakabiliyor. 10 canı var fakat vurunca ancak 2 hasar veriyor.
Gunslingers: İki elinde bulunan otomatik tabanca ile orta mesafede etkili bir asker. 5 canı var ve ateş ettiğinde 3 hasar veriyor. Bunun dışında kendisine saldıran olunca karşılık da veriyor.
Trenchers: Elindeki pompalı tüfek ile oldukça etkili bir asker. Açıkçası mutlaka ekibimde bulunan bir tür. Elindeki pompalı tüfek, kendisini ancak yakın mesafe atışlar yapmaya zorluyor. 6 canı olan bu asker, vurduğunda 4 hasar veriyor. Ayrıca verdiği hasar, düşmanın da 2 kare geriye gitmesine sebep oluyor.

skyshine_bedlam_dozer_boneshaker

Oyunun her turunda 2 hareket hakkımız var. Doğrusu bu durum oyunu oldukça kısıtlıyor. Örneğin toplamda 4 karakter ile dövüşe girdiğinizde bir turda ancak iki karakterinizi hareket ettirebiliyorsunuz veya bir harekette ilerleyip diğerinde ateş ediyorsunuz. Diğer 3 karakter bomboş duruyorlar. Özellikle etrafınızın sarılı olduğu durumlarda bu yüzden dolayı bir karakterinizi hemen kaybedebiliyorsunuz. Aslında bu durum bizi daha stratejik düşünmeye zorluyor ama ne olursa olsun çok sık adam kaybetmeniz mümkün.

Bununla birlikte 4 kişi öldüren bir asker rütbe atlıyor. Bu sayede canı da hasar gücü de artıyor. O nedenle aynı karakterleri geliştirmek önemli. Sonraki aşamada 3-4 rütbeli karakterlere sahaya inmek işleri kolaylaştırabiliyor.

Dövüşümüz devam ederken bir yandan da çevrede bulunan petrol, et veya güç kapsüllerini de toplayabiliyorsunuz. Hatta toplarsanız iyi olur. Ayrıca dövüşlere ne kadar az asker ile girerseniz alacağınız ganimet de o kadar fazla oluyor. Mesela 3 karakterle dövüşe girince 2 kat et, petrol ve güç kapsülü alıyorsunuz. 4 karakter ile girerseniz 2 kat petrol ve et alıyorsunuz ama daha az güç kapsülü alıyorsunuz. Bunu da dövüş öncesi iyi planlamak lazım. Açıkçası dövüşleri öğrenmek kolay değil. Bunca şeyi hemen ayarlamak ve öğrenmek o kadar basit olmuyor.

bedlam-ss

Savaşta, aracınıza monte edilmiş olan özel savaş silahlarını da kullanabiliyorsunuz. Bu silahlar için güç kapsüllerinizi harcamanız gerekiyor. Güç kapsülleri burada önem kazanıyor.

Aynı zamanda Dozer’i upgrade etmeniz yani özellikleri yükseltmeniz de önemli. Dozer’in içerisinde 4 adet oda bulunuyor. Bio Research, War Room, Armory, Engineering. Güç kapsüllerini kullanarak Dozer’in daha az petrol tüketmesini veya Dozer içerisindeki halkın daha az et tüketerek beslenmelerini sağlayabilirsiniz. Güç kapsüllerinizi dengeli ve akıllıca kullanmalısınız.

bedlam-dozer-upgrade

Bir diğer dövüş unsuru da bölüm sonu canavarı niteliğindeki patronlar. Bu patronları öldürmek kolay olmuyor ancak öldürürseniz sizin ekibinize katılma ihtimalleri var. O nedenle bu dövüşlerden kaçınmayın!

skyshine_bedlam_027

Dozer’in içindeki nüfus azaldıkça oyunu kaybetmeye yaklaşıyorsunuz. Dozer’de kimse kalmazsa oyun bitiyor. Petrolünüz kalmadığında ortaya çıkan bir tüccar, 200 kişi karşılığında size petrol verebiliyor.

Yolunuza devam ettiğinizde tehdit seviyesi yükseliyor. Yükselen tehdit de daha zorlu düşmanlar demek. Bu nedenle sizin de en kısa sürede güçlenmeniz önemli.

Oyunu oynaması basit fakat strateji geliştirmek çok kolay değil. Oyun, rogue-like diye tabir edilen, bizim ise ölmeli oyun dediğimiz türde. Oyunu oynayıp belli bir deneyim kazandıkça yeni Dozerler açılıyor. Kısa kısa fırsat buldukça açıp oynayın. Atmosfer ve çizimler çok güzel olmuş. Biz keyifle oynuyoruz, size de öneririm!

Oyunu hemen Steam üzerinden satın alabilirsiniz. İyi oyunlar!

İlginizi Çekebilir  Fallout 4'ün Boston'u Gerçek Boston ile Karşılaştırıldı

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu