İncelemeler

Mutlaka Okumanız Gereken 30 Çizgi Roman


5- Persopolis

5-persepolisMarjane Satrapi adlı İranlı kadının hayat öyküsünü anlatan Persepolis, yaşamın ne kadar enteresan olduğuna dair bir yapıt. İran-Irak savaşı sırasında İran’da büyüyen ufak Marjane, ailesi onun baskı altında kalmaması için Avrupa’ya eğitime gönderir. Doğruyu ve yanlışı birbirinden ayırt etmede güçlük çeken küçük Marjane, Avrupa’da eğitim görürken bir yandan bedenen ve ruhen büyümektedir.

Ülkesine döndükten sonra burada yaşanan devrime ayak uydurmaya çalışan İranlı kızın hikayesi, dönemin karanlık köşelerini de aydınlatmaktadır. Fransızca yayımlanan çalışma daha sonrasında Türkçe olmak üzere bir çok dile çevrilmiştir. Aynı isim üzerinden bir adet filmi bulunan Persopolis, Yakın-Doğu tarihini merak eden ve İran-İslam devrimini incelemek isteyenleri konuya yakınlaştırıyor.

4- Palestine

4-palestineJoe Sacco’nun kendi yaşam öyküsü ve tecrübe ettiklerinden yola çıkarak hazırlanan Palestine, 1991-1992 yıllarında Intifade örgütünün yükselişe geçtiği Gazza Şeridi’ndeki olayları anlatmakta.

Müslüman Araplar ve Musevi İsrail arasında yaşanan silahli çatışmaların yanı sıra, insanların yaşadığı psikolojik baskıyı süper kahramanlara ya da doğal üstü olaylara yer vermeden anlatılmış.

3- Rising Stars

3-rising-starsBabylon 5 gibi unutulmaz bir bilimkurgu dizisini yazan J. Michael Straczynski’nin elinden kötü bir şey çıkmayacağı barizdir. 1999 yılında çıkarılan Rising Stars, bir Amerikan kasabasına gökten düşen meteorun insanlar üzerinde yarattığı etki üzerine bir çalışma. 113 kişiyi etkileyen bu meteor, onlara özel güçler kazandıracak ve toplumun içerisinde yükselen yıldızlar haline getirecektir.

Klasik Spiderman ya da X-Men maceralarından çok karakterlerin düşünce yapısına kadar inen ve onların yaşamlarını konu alan çalışma, bu 113 karakterin toplumun bazı kesimlerince dışlanmasını da konu almakta. Farklılıkların gerçek dünyada aslında ne kadar itici bulunabileceğini anlatan Rising Stars, 24 sayı ile 1999-2005 yılları arasında yayımlanmıştı.

2- Maus

2-mausMaus: A Survivor’s Tale, Nazi soykırımından kurtulan Vladek Spiegelman’ın yaşam öyküsü. Babasının anlattıklarından yola çıkarak bu çalışmayı ortaya koyan Art Spiegelman, ortamı biraz hareketlendirmek için insan yerine fare çizimleri kullanmıştır. Siyah-beyaz olarak çalıştığı Maus, Polonyolı Yahudilerin, 2. Dünya Savaşı’nda yaşadıklarını bizlere göstermektedir.

İlk cildi 1986 yılında, ikinci cildi 1991 yılında çıkan Maus, 1992 yılında Pulitzer Özel Ödülü’ne layık görülmüştür.

1- Sandman

1-sandmanNeil Gaiman’ı dünyaca ünlü yapan çalışması Sandman 1989 ve 1996 yılları arasında 75 sayı olarak Vertigo’dan çıktı. 7 ölümsüz kardeşten biri olan Dream (Morpheus)’in hikayesini bizimle paylaşan Gaiman’a ne kadar teşekkür etsek azdır. Rüyaların ve kabusların efendisi olan Sandman, geceleri tüm insanları uykuya daldıran büyülü bir toz serper ve bu toz, sabahları kalktığınızda gözlerinizde çapaklaşır.

Sandman’in hikayesi okuyan herkesi içine çeken bir dünya yaratmıştır. Çizim tekniği, içerdiği mistik konusu Sandman’i en çok satan ve en çok beğenilen çizgi romanlar arasında yükselişe çıkarmıştır. Yer yer tanrıların gizli dağlarına çıkan Sandman, yakın dostu Lucifer ile beraber hoşsohbet muhabbete dahi giren önemli bir karakterdir.

Sonsuzluğu yansıtan gözleri ve yerinde duramayan paltosuyla, 1991 yılında “A Midsummer Night’s Dream” sayısıyla Dünya Fantezi Ödülü’nü En İyi Kısa Kurgu dalında kazanmıştır. Bir çizgi romanın bu ödülü almasına çokça kişi tepki gösterince ödül kurallarında değişikliğe bile gidilmiştir. Çünkü bu ödüle daha önce hiç bir çizgi roman yazarı sahip olamamıştır. 26 farklı Eisner Ödülü bulunan Sandman, geek dünyası ve çizgi roman severlerin asla ellerinden bırakamayacakları soluksuz ve bir o kadar uykusuz dünya sermektedir.

Neil Gaiman’ı dünyaca ünlü yapan ve diğer çalışmaları için önünü açan Sandman, dünyamızın aslında ne kadar fantastik olduğunu anlatan ve bunun farkına varabilmek için uyumamız gerektiğini sürekli yenileyen bir çalışma.

Bu İçeriğe Oy Verin

Önceki sayfa 1 2 3 4 5 6

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.