İncelemeler

Mutlaka Okumanız Gereken 30 Çizgi Roman


10- Preacher

10-preacherListeyi ele geçirmiş Vertigo’nun bir çalışması daha sizlerle. Son dönemece geldiğimizde artık bu noktadan sonra mutlaka ama mutlaka okumanız gereken seriler geldiğini size hatırlamayı bir görev bilirim. Preacher 1995-2000 yılları arasında Garth Ennis ve Steve Dillon tarafından hazırlandı.

Modern dünyanın iblis-melek, tanrı-şeytan gibi iyi-kötü ikilemleri üzerine kurulmuş soluk kesen bir hikayesi vardı. Texas’ın ufak bir kasabası olan Annville’de Vaiz veren bir adam olan Jesse Custer’ın hayatı birden değişecektir. Bir şeytan ve iblisin beraberliğinden izinsiz şekilde ortaya çıkan Genesis adlı oluşumun Jesse Custer’ın vücuduna girmesiyle, bildiği her şey artık değişecektir.

İşin ilgi çekecek kısmı ise bir şeytan kadar saf kötülük içeren ve bir melek kadar iyiliğe düşkün olması sebebiyle Tanrı’nın kendisine bile karşı çıkabilecek bir yapıya ulaşan Jesse’nin zaman zaman karamsar zaman zaman da dünyanın en güçlü “varlığı” olması üzerine yazılmış müthiş bir hikaye.

9- Batman: The Dark Knight Returns

9-batman-dark-knight-returnsBir kaç sıra önce adından bahsettiğimiz ve sizi buna hazırladığımız The Dark Knight Returns, hem Batman için hem Amerikan Süper Kahraman Çizgi Roman kültürü için hem de Frank Miller için dönüm noktasıdır. Bu kadar dönüm noktasının bir noktada birleştiği The Dark Knight Returns’ün ekibinde Miller’dan başka Klaus Janson ve Lynn Varley bulunmaktaydı.

55 yaşına gelip emekli olan Bruce Wayne bir kez daha Batman kostümünü giyerek suç dünyasına ve kokuşmuş hükümete karşı mücadeleye geçmektedir. Sadece Batman değil, Harvey “İki Yüz” Dent ve Joker gibi karakterler de Batman’in dönüşüyle Gotham Şehri’nde korkularını salmaya başlamaktadır.

Dönemin ergen süper kahraman ve yetersiz konuları karşısına bomba gibi düşen ve bir çok okuyucuyu tekrar Batman’i sevdiren The Dark Knight Returns, 2001 yılında The Dark Knight Strikes Again serisi ile okuyucu ile buluşmuştu.

8- The Walking Dead

8-the-walking-deadZombi, artık bir korkudan çok kültür haline gelmiş bir konudur. Zombi filmleri, zombili oyunlar, korkunç zombi rüyalarının ardından piyasadaki yokluğu doyuran The Walking Dead, sessiz ve sakince piyasaya sürülmüş bir zombi çizgi romanıydı.

George Romero tarafından kült haline getirilen zombi fikrini baz alan ve süper güçlere sahip olmayan zombilerle bir kez daha karşı karşıyaydık. Robert Kirkman tarafından yazılan, Tony Moore tarafından çizilen -ki daha sonra onun yerine Charlie Adlard geldi- Walking Dead, Image Comics tarafından çıkarılmakta.

Aylık olarak çıkan ve 95 sayıya ulaşan Walking Dead, ülkemizde Marmara Çizgi tarafından başarıyla çevrilmekte ve okuyucularla buluşturulmaktadır. Hikayenin başında Rick Grimes adındaki şerif karakterini görmekteyiz. Bir silahlı çatışma sonucu hastaneyi boylamış, uyandığında ise bütün dünyanın kan gölüne döndüğünü görmektedir.

Üzerindeki şoku atamadan ailesinin peşine düşen ve çevrede onu öldürmeye çalışan zombilerin varlığının farkına varan Rick Grimes, hayatta kalma mücadelesi için tüm güçlerini kullanmanın zamanı geldiğini anlamıştır. Tüm güçleri derken gözlerinden ışın çıkarma ya da süper yumruk gibi güçler değil. Biz insanlara bahşedilmiş düşünme ve özel kabiliyetleri sayesinde.

Walking Dead’i bu kadar ünlü yapan da işte bu. Süper kahramanların dünyayı zombilerden temizlediği bir hikaye yerine, ufak bir grubun hayatta kalma mücadelesini izlemekteyiz. Hemen hemen her ciltte bir karakterin öldüğü, hataya izin vermeyen yavaşça Post-Apocalyptic havaya bürünen bir hikaye ile karşı karşıyayız.

TV dizisinden mümkün olduğunca uzak durmanızı salık verip, çizgi romanın daha doyurucu ve başarılı olan sayılarını okumanızı tavsiye ederim.

7- Scott Pilgrim

7-scott-pilgrimBağımsız çalışmalar eğer piyasadaki diğer “bağımlı” çalışmalardan farklıysa ve adını duyurabilecek kapasitedeyse her zaman için listenin üst taraflarına çıkmaya hak kazanır. Alan Moore, Frank Miller gibi usta yazarların çalışmalarının üzerinde bulunan Scott Pilgrim bunun en iyi örneği.

Basit, siyah beyaz çizime sahip olan Scott Pilgrim, çizgi romana adını veren karakterin garip hikayesini ele almaktaydı. 23 yaşında, Sex Bob-omb isimli grubun bas gitarcısı olan ve Toronto’da yaşayan Scott Pilgrim’in bildiği her şey hayatına Ramona Flowers adında ki kızın girmesiyle tamamen değişecektir.

Onun kalbini ve sevgisini kazanmak bir yana beraber bir ilişkiye başlamak için eski 7 ex-aşkını pataklaması gerekmektedir. Oldukça uyuşuk ve vurdumduymaz bir karakter olan Scott, bir anda 90’ların video oyunlarını aratmayacak şekilde yerinden fırlayarak görevini yerine getirmeye çalışır.

90’ların bilgisayar oyunları, müzikleri ve dönemin takıntıları üzerine büyümüş insanları anlatan harikulade bir çalışma. Aynı ismi taşıyan bir adet 8-bit bilgisayar oyunu ve Edgar Wright tarafından çekilmiş 2010 yapımlı başarılı bir filmi de bulunmaktadır.

6- Y: The Last Man

6-y-the-last-manBrian K. Vaughan ve Pia Guerra tarafından yaratılan bu post-fütüristik, apocalyptic seri Y: The Last Man okunabilecek en iyi yapımlardan biri. Dünya’daki erkek memeli canlıların bir anda ölmesiyle hikayemiz başlıyor. Ana karakterimiz Yorrick ve onun en yakın dostu maymunu, yeryüzünde kalan son erkek canlılar olabilme ihtimali üzerinde durmaktadırlar.

Post-apocalyptic kurguyu sonuna kadar kullananan ve müthiş dramatik bir sonu bulunan Y: The Last Man, 2002-2008 yılları arasında Vertigo tarafından piyasaya sürülmüştü.

Bu İçeriğe Oy Verin

Önceki sayfa 1 2 3 4 5 6Sonraki sayfa

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.