İncelemeler

Mordheim: City of the Damned İncelemesi

mordheim-city-of-the-damned-banner

Kaosun hüküm sürdüğü bir şehir. Işığın pek etki etmediği, karanlığın tonlarında yaşayan şehir Mordheim. Şehre adımını atan herkes şu fısıltıyı duyuyordu “Don’t panic. Chaos is at work.”

Mordheim: City of the Damned, Games Workshop tarafından 1999 yılında yayınlanan Warhammer evreninde geçen, bir klasik haline gelen masaüstü oyununun uyarlaması. Diğer Warhammer masaüstü oyunlarına kıyasla Mordheim daha az sayıda minyatürle oynanıyor. Derin taktiksel ve stratejik hamlelerle RPG öğelerini birleştirmeyi başarabilmiş bir oyun olarak yerini koruyor.

İlgili Makaleler

Bilgisayar uyarlamasına gelmeden önce genel olarak hikayeye bakacak olursak, imparatorluk şehri Mordheim’a çift kuyruklu bir yıldızın çarpmasıyla şehir yaşanmayacak bir yere dönüşüyor. Bu çarpışmanın ardından şehirde gizemli Wyrdstone adında yeşil taşlar beliriyor. Bu taşlar içlerinde gizemli bir güç barındırıyor ve çok değerliler. Bizde, bu taşları şehrin enkazından toplamaya çalışan ve bunu yaparken, aynı zamanda benzer amaçla gelmiş olan diğer gruplarla savaşan bir grubu yönetiyoruz.

2015-11-25_00001

Oyuna girdiğimizde savaş grubumuzu kurarken bizden taraf seçmemizi istiyor. Bunlar; Human Mercenaries, Skaven (fare adamlar), Sisters of Sigmar (şövalye grubu) ve Cult of the Possessed (karanlık tarikat). Tarafımızı seçtikten sonra oyuna başlıyoruz. Oyun esas olarak iki farklı bölümden oluşuyor, birincisi grubumuzun her türlü özelliğiyle ilgilenebildiğimiz, üssümüz, Warcamp ekranı. İkincisi savaşları yaptığımız ve Wyrdstonelar’ı topladığımız savaş alanı.

Warcamp ekranını inceleyecek olursak altı adet bölüm görüyoruz. Bunlardan ilki Smugler’s Den. Burada bizi şehre gönderen, sponsorumuz olan birincil topluluk ve 2 adet ikincil topluluk var. Buradan bu topluluklarla Wrydstone ticareti yapabiliyoruz. Shop, askerlerimize gerekli teçhizatları aldığımız ve istemediğimiz eşyaları sattığımız yer. Warband Management, askerlerimizi aldığımız ve onlarla ilgili her şeyi inceleyebildiğimiz yer. Veteran System, oyun içinde belli görevleri yaparak kazandığımız puanlarla, oyunumuza etki eden belli özellikler kazandığımız yer. Burada kazanılan puanlar o anki grubumuza bağlı değil ve bir kere kazandıktan sonra diğer gruplarımızda da kullanabiliyoruz. Campaign, şehrin haritası üzerindeki görevlerden istediğimize gidebiliyoruz. Skirmish, oyunun multiplayer kısmı.

2015-11-24_00002

Savaş alanına geldiğimizde sıra tabanlı savaşlar başlıyor. Ekranın üstünde bütün karakterler initiative puanına göre sıralanıyor ve kiminki daha yüksekse o önce hamle yapıyor. Alertness özelliği, silahlar ve zırhlar bu puanı değiştiriyor. Her karakter belli bir miktar offence ve strategy point’e sahip. Bazı hareketler ve yetenekler ikisini birden tüketirken, normal saldırı sadece offence, hareket etme ve bloklama duruşu gibi durumlar strategy puanını tüketiyor. Savaş alanında haritayı iyi okuyup, kaynaklara göre hamlelerimizi planlamak hayati önem taşıyor.

Oyundaki amacımız Wyrdstonelar’ı ele geçirip, sponsorumuz olan birincil topluluğun istediği teslimatları gerçekleştirmek. Tabi ki belli bir süre içinde ve 4 kere başarısız olursak oyun bitiyor. İkincil topluluklarla da ticaret yapabiliriz. Her grupla ticaret yaptıkça ünleniyoruz ve o topluluktan, grubumuz için çeşitli pasif özellikler kazanıyoruz.

2015-11-25_00004

Oyunun teknik özelikleri bu kadar yeter. Oyunun güzel yönlerine geldiğimizde, bu tür bir oyunu ilk defa TPS kamerasından oynadım ve savaşlara faklı bir boyut katıyor. Savaş alanının içinde evlere girebiliyor ve üst katlara çıkabiliyoruz, bu savaşa dikey bir boyut katıyor ve oyun taktik yaparken bunu dikkate almaya itiyor. Yaptığın stratejiye göre oyunun sonuç vermesi. İyi taktikle yeniyorsun, adamların gelişiyor ve kötü taktikle adamlarının kalıcı olarak ölmesine sebep olabiliyorsun. Warhammer evreninde geçmesi ayrı bir güzel ve karanlık atmosferi o kaotik ortamı başarılı bir şekilde hissettiriyor.

2015-11-27_00002

Olumsuz taraflarına gelince, yükleme süreleri biraz uzun ve rakibin hamleleri sırasında kamera açıları kötü. Bunlar ilerleyen zamanlarda güncellemelerle düzeltilebilir. Oyunun ilk 5-10 saatlik kısmında biraz hoşuma gitmeyen bir durum vardı. 2 ayrı noktada düşmanla karşılaşmışım, iki askerimle iki düşmanı yakaladım. Oyunun başlarında olduğum için silahlarım henüz çok güçlü değil. Düşman 100-150 cana sahip ve 10- 15 vuruyorum her seferinde, bir de arada bir ıskalama olayı da işin içine girince bir düşmanı öldürmek çok uzun sürebiliyor ve oyuncuyu sıkabiliyor. Türe alışkın olanlar sabırlı olabilir ama yeni tanışacak olanlar için sıkıntılı bir durum. Düşman takımıyla başlangıçta karşılaşınca bütün askerleri savaşa girdiriyoruz ve düşman beyaz bayrak çekince hemen savaş bitiyor. Keşke oyun, savaş bittikten sonra haritayı gezip sandıkları, Wyrdstonelar’ı toplamak için zaman verseymiş.

2015-11-28_00001

Oyunda ekibinizi ilk kurduğunuzda hangi askerin, hangi konuda uzmanlaşacağını iyi belirleyin. Savaş alanında düşmanla çarpışmaya gireceğiniz yerleri mümkün olduğunca wrydstone’lara yakın yerde seçin, çünkü son bir düşman kaldığında fazla olan adamlarınızla taşları toplamanız iyi olacaktır. Hikaye görevlerine güçlendikten sonra gidin. Benim gibi bir kere hata yapmaya başlayınca devamı geliyor ve ‘hemen yeni bir tane açayım, onda bu hatayı yapmam’ diyorsunuz, bunu tekrarlayınca oyun zevki azalıyor. Oyunda zorlanmama rağmen, zorluk seviyesi gayet tatmin edici düzeyde.

Oyun güzel ve bizi kafa yormaya zorlayan bir yapıda. Taktik ve strateji sevenlerin bakmasında fayda var. Warhammer hayranlarının özellikle kaçırmaması gerekiyor.

Oyunun ekran görüntüleri:

İlginizi Çekebilir  Harikalar Diyarı - 7 Wonders İncelemesi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu