AYBABTUİncelemeler

İnsanlar, Kedilerden Daha Nankör – Cats and the Other Lives İncelemesi

Bir kedi sadece bir kedi midir? Yoksa bir ailenin üyesi mi? Ona fiziksel olarak dokunmasanız bile size ruhen dokunabilir mi? Stygian ile Lovecraft temasını iliklerimize işleten Cultic Games, bu sefer sarman bir kediyle bizi duygusallaştırıyor.

İş evcil hayvan konusuna geldiğinde, her arkadaş ortamında olduğu gibi, “Kedi insanıyım ya da köpek insanıyım” konuşmasına döner. Her ne kadar hayvan yoldaşlarımızı sonuna kadar seviyor olsak da, herkesin bir favori ırkı var. 7 ay öncesine kadar ben de kendimi bir köpek insanı sanıyordum ki, sokaktan kurtardığımız Haku ile tanışana kadar. Bu yüzden sanırım bu oyun, beni beklediğimden fazla etkilemeyi başardı.

Cats and the Other Lives, merkezine Aspen isimli sarman kediyi koyuyor ve onun gözünden bir ailenin hikayesini aktarıyor. En başta böyle basit gözükse de, kedi sahibi olanlar için daha duygusal anlar çıkması olası. Duygusallığı belki bu kadar yoğun yaşayamayabilirsiniz fakat empati kurma konusunda Cultic Games ilginç bir iş çıkartmış.

Aile Büyüğü Ölür ve Aile Eve Toplanır

Oyun, Mason Ailesi’nin büyüğü Bernard‘ın ölümüyle başlıyor. Tüm evlatlar, akrabalar yakın çevre Bernard’ın son yolculuğu için perili olduğu iddia edilen evde toplaşıyor. Bu hüzün ve karmaşa ortamı içerisinde, Bernard’ın sarman kedisi Aspen ile tüm hikayeye kulak misafiri olmaya başlıyoruz. Ailede ve malikanede bizi sevenler olduğu kadar, gördüğü yerde “Pis kedi, defol buradan!” diye haykıranlar da var. Amacımız kendimizi sevdirmek değil ama insanların birbirleriyle olan problemlerini çözmesine uzaktan yardımcı olmak.

Cultic Games, bir Point&Click oyunu tasarlamış. Sadece mouse kontrolüyle Aspen ile sağa sola koşturuyor, çeşitli objeleri yere düşürüyor, insanların bacaklarına sürtünüyoruz. Bu açıdan bakıldığında oyun bize çok fazla mekanik sunamıyor. Bu kimine problem olarak gözükebilir ama merkezine hikaye anlatıcılığını koyan bir oyun için doğru tercih olmuş. Hikaye anlatmaya dayalı, Walking Sim ya da Narrative Game türlerinde pek fazla etkileşime girmeden, dijital bir hikaye izleriz (What Remains of Edith Finch bu alandaki favorimdir). Fakat bana kalırsa oyuna doğrudan müdahil olmayışımız, oyun seyrine kalite katıyor.

Tabii hikaye anlatmanın kuvvetli olduğu bir oyunda atmosferi de sağlamak çok önemli. Unity gibi bir motorla, harika bir iş çıkartılmış. Oyunun pixel-art tarzındaki yaklaşımının her detayından kalite fışkırıyor. Işıklandırma, yansıma efektleri, animasyonlar ince işçilikle hazırlanmış. Özellikle Aspen’in hareketlerine özellikle eğildikleri belli.

Aspen Büyük İşler Başarıyor

Hikayenin tümünü burada aktarmanın elbette bir mantığı yok. Zaten oyun takribi 5-6 saat sürüyor. Böylesi bir oyun için oldukça ideal bir süre. Derdini anlatıyor, sizi duygu sarmalına boğuyor ve tatlı bir finalle son yapıyor. Oyunda gereken yerlerde kullanılan gerilim ögeleri de Cultic Games’in Lovecraft temasının, stüdyonun içine işlediğini gösteren bir detay. Boğmuyor ama yerinde kullanılıyor.

Hikaye anlatıcılığı konusunda malikanenin odalarında, geçmişin hayaletleriyle karşılaşıp parçaları birleştirmek de hoşuma giden detaylar arasındaydı. Ailenin her üyesinin anlatacak bir hikayesi var ve yine hepsinin gizlediği bir şeyler var. Tüm aileyi bir araya toparlayan Bernard hem bir nefret unsuru, hem de vazgeçilemeyecek bir özlem ifadesi.

Bu açılardan oyunun anlatıcılığını To the Moon oyunu ve Rian Johnson’ın Knives Out filmiyle birleşimine benzettim. Doğrudan buradan esinlendiklerini söylemek güç ama nedense yolculuğum boyunca bu ikisini bir arada görüyormuşum gibi hissettim.

Sonuç

Cats and the Other Lives, baştan sona güzel bir deneyim sunuyor. Canımı sıkan dev hatalar ya da noksanlıklarla pek karşılaşmadığımı söyleyebilirim. Sadece ses işçiliği konusunda biraz sıkıntıları olduğunu kabul etmem gerek. Bazen müzik geçişlerinde, bıçak keskinliğinde durumlarla karşılaştım. Çok hızlı bir oyun değil ama sahne geçişlerindeki hızlılıktan kaynaklı bir işçilik problemi olabileceğini düşünüyorum.

Yoksa genele bakıldığında oyun için konulan 20₺ fiyat çok ama çok uygun. Hatta şöyle bir eklemede bulunayım, Cultic Games, Cats and the Other Lives oyunundan edindikleri kazancın bir kısmını, sokak kedilerine ayıracaklar. Yani sokakta bakıma muhtaç, ameliyat olması gereken, ilaç alması gereken kedilere, bu oyunu alarak destek olmuş olacaksınız. Türkiye’de, özellikle İstanbul’da kedi yoğunluğu düşünüldüğünde, yardım elinizin uzanamadığı yerlere böyle bir aracılıkla uzanmış olacaksınız.

FRPNET Puanı: 7

Eksi YönleriArtı Yönleri
Ses işçiliğiUygun fiyat, Türkçe Dil desteği ve düşük sistem gereksinimi istemesi
Kısa sürüyor olması bazı oyuncuları kendisinden itebilirPixel-art görselliğe çok önem verildiği ortada
Final kısmında bazı soruların cevaplanmıyor oluşuHikaye anlatıcılığı konusunda harika bir iş çıkartılmış
Gelirin bir kısmının sokak kedilerine kullanılacak olması

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Bir Facebook Oyunundan Fazlası: Game of Thrones Ascent

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.