İncelemeler

Huzuru Kıyamette Bulduk – I Am Future Erken Erişim İncelemesi

I Am Future kıyamet sonrasını oynadığımız konforlu ve keyifli bir hayatta kalma oyunu olacak. Ancak bağımlılık yapan bu oyunu doyasıya oynamak için erken erişimden çıkmasını bekleyin bize sorarsanız.

I Am Future: Cozy Apocalypse Survival oyunu ağustosun başında erken erişime açıldı. Yaklaşık 10 saatlik içerik sunuyorlar fakat ben yapılabilecek her şeyi yapmaya niyetlendiğimden 15 saat boyunca oynadım. Oyunun ileride oyuncularına açacağı bölgelerin bir kısmını görebiliyoruz. Buna dayanarak tam sürümünde en az bir 15 saat daha oynayabileceğimiz içerik olacağını tahmin ediyorum.

Şu anda oyun bağımlılık yapıyor. Hele ki hayatta kalma oyunlarında ya da Stardew Valley tipi simülasyonlarda çokça vakit geçiren oyunculardansanız… Steam‘de de %90’a yakın olumlu yorum aldı. Ama bana sorarsanız oyun bu haliyle o denli başarılı değil.

Her şeyden önce arayüzün kullanımı ile ilgili bazı geliştirmeler yapmaları gerekiyor. Eşyalarla interaksiyona geçmek akıcı olmuyor. Eşyaları yerleştirmek konusunda da anlaşılmaz engellerle karşılaşabiliyoruz. Ayrıyeten tanıtımlarda sıkça gördüğümüz o minik sevimli robotların da komutlarının geliştirilmesi gerek. Zira şu an karakterimize pek de yardımcı olamıyorlar. Ana hikaye ilgi çekici olsa da diğer karakterlerle sohbet etmek de bence pek keyifli değil. Diyaloglar bana biraz sıkıcı geldi.

Bunca eleştirime rağmen oyunun ilginize değeceğini düşünüyorum. Zira içinde birçok güzel element de var. Mesela bazı önemli mekanik parçaları elde etmek için bulduğumuz hurdaları teker teker sökmek gerekiyor. Bu bana çok keyifli geldi. Bunun dışında, o sevimli yardımcı robotların şarj oldukları platform da çok sevimli. Şehri drone ile keşfetme özelliğini de sevdim.

Özetle, oyun erken erişimden çıktığında keyifli bir içerik sunacak, belli. Ekonomimizin şahlanıyor olmasından ötürü daha da şahlanmadan oyunu kütüphanenize eklemek isteyebilirsiniz. Fakat doyasıya oynamak için bence tam sürümün çıkmasını bekleyin.

I Am Future Nedir?

I Am Future renkli grafikleriyle ve stresten uzak bir hayatta kalma oyunu olmasıyla öne çıkan bir oyun. Sevimli robot yardımcılarımızın varlığı ve onlara giydirebileceğimiz şapka seçenekleri ile de ilgi çekiyor. Genelde ana karakterimizi arkasına yaslanıp balık tutarken görüyoruz tanıtımlarda. Yani oyunu arkanıza yaslanıp dinlenmek için oynayabilirsiniz.

Hikayesi ve Olayı Nedir?

Hikayesi ise bizim bir derin-uyku modülünden çıkmamızla başlıyor. Yıllar önce uykuya yatmışız ve hafızamızı kaybetmiş halde uyanıyoruz. Biz uyurken dünya bir şekilde hapı yutmuş. Ve belki de dünya üzerinde kalmış tek organik insan artık biziz. Organik diyorum çünkü bu günleri görmeyi başaran tek zihin bizimki değil. İnsan zihninin dijitalleşmesiden ileri bir tarihi oynuyoruz. Bu dijitalleşen zihinlerin bir kısmı da akıllı elektronik cihazlar formunda aktif kalmış.

Biz de tamamen organik değiliz bu arada. Bir kolumuz ucu değiştirilebilen mekanik bir protez. Çekiç ve testere gibi aletleri direkt kolumuza monte edebiliyoruz. Yani çantada yer kaplamıyorlar. Bunun ne büyük bir rahatlık olduğunu hayatta kalma oyunu oynayanlar bilir. İşte oyunun olayı da bu: Rahatlık!

Oyundaki asıl amacımız hayatta kalmaya devam etmek ve insanlardan arınmış, huzurlu bir hayatın tadını çıkarmak. Fakat ikincil olarak hafızamızı geri kazanmak, kıyamete neyin sebep olduğunu bulmak ve dijital zihin formundaki arkadaşlarımıza yardım etmek istiyoruz.

Kim Geliştirmiştir?

Oyunu Mandragora stüdyosu geliştiriyor, Tinybuild da yayınlıyor. Mandragora, Ermenistan merkezli bir stüdyo ama ekip Rusça konuşan kişilerden oluşuyor. Oyunun çıkış tarihini duyururken İstanbul’a özet saati de ayrıca belirtmişlerdi. Yani Türkiyeden oyuncuların da oyunlarını denemesi konusunda istekliler. (Ah be bana bu cümleleri yazdıran tarihi-siyasi gerginlikler… Ama dedik ya, rahat bir oyun bu. Rahat insanların geliştirdiği rahat bir oyun.)

Gelgelelim oyunun Türkçe dil desteği henüz yok. Tek oyunculu oynuyoruz. Zaten dünyada kalan son insanı oynuyoruz. Ancak belki bu son söylediğim değişir.

Tam sürümün çıkış tarihi belli değil ve şimdilik fiyatı 149 TL. Steam başarımları da eklemişler oyuna. Ancak bunlardan en az ikisinin ne yazık ki hatalı olduğunu söylemeliyim. (Enerji barını yediğim halde başarımımı vermiyor!) Tüm Steam başarımlarını alabilmek için de en azından bir yamanın daha gelmesini bekleyin bence.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.