İncelemeler

Hobbit ve Ölümbüyücüsü

hobbit-gandalf-dol-guldur

Hobbit filmini dün akşam izleme fırsatı buldum. Kitabı ilk olarak 1997 yılında İngilizce, sonrasında 1999 yılında Türkçe okumuş biri olup; geçtiğimiz yaz da İthaki baskısını okuyarak pekiştiren biri olarak filmi beğendim ancak farklılıklar da yok değil tabii ki. Mesela Ölümbüyücüsü!

İlgili Makaleler

Ölümbüyücüsü’ne geçmeden önce Ölümbüyücüsü (Necromancer) ile karşılaşmış olan büyücü Radagast’tan biraz bahsedelim. Radagast, Hobbit kitabında çok fazla adı geçmeyen karakterlerden biridir ancak gördüğümüz üzere Hobbit filminde önemli bir rol oynamıştır.

hobbit-radagastRadagast
Ariflerden, bilge büyücülerden (İstari) biridir. Valinor’dan gelmiş bir Maia’dır. Gerçek ismi, Quenya dilinde “Kuş Dostu” manasına gelen Aiwendil’dir. Üçüncü Çağ’da Orta Dünya’daki 3 İstari’den biridir. (Diğerleri Gandalf ve Saruman) Gandalf’ın Balrog’u yok edip Orta Dünya’ya tekrar gönderilmesinden evvel onunla aynı denklikteydi. Boz Radagast olarak bilinir. Hayvanlarla, özellikle kuşlarla dostluk kurar. Bitkiler ve doğal yollar ile hastalıkları iyileştirme konusunda uzmandır. Kuyutorman’ın sınırındaki Rhosgobel’de yaşar. Ayrıca şekillerin ve renk değişimlerinin de uzmanıdır. Hakkında çok fazla bilgi bulunmamakla birlikte savaş sonrasında da ne yaptığı ile ilgili bilgi yoktur.

Buradan sonrası spoiler içerebilir!!!

Hobbit filminde Radagast, ormanı ve diyarı etkileyen kötülüğü araştırmak için Dol Guldur’a gider. Dol Guldur’da Angmar’ın Cadı Kralı’nın bedensiz hali tarafından saldırıya uğrar. O sırada da maddesel bir gölge halinde Ölümbüyücüsü’nü görür.

mirkwood-frp-oyunuÖlümbüyücüsü; Hobbit kitabında sadece üç yerde adı geçen bir karakterdir.

– Bilbo, cüceler ve Gandalf, macera hakkında konuşurken laf arasında bahsi geçer.
– Gandalf, Bilbo ve cüceler tam Kuyutorman’a (Mirkwood) girmeden önce onlara veda ederken bu konudan bahseder.
– Gandalf ve Bilbo, Ayrıkvadi’ye (Rivendell) geri döndüklerinde anlatıcı; Ak Büyücüler’in Ölümbüyücüsü’nü Kuyutorman’dan sürdüğünü anlatır.

Çok fazla adı geçmese de iz bırakmış olacak ki, zamanında Mirkwood: Haunt of the Necromancer (Kuyutorman: Ölümbüyücüsü’nün Hortlaması) isimli bir FRP macerası bile yayınlanmış.

Hobbit kitabında sadece bu kadar bahsi geçen bir karakter, filmde neden ana konulardan biri haline geldi? Bunun sebebi, “Hobbit” filminin “Yüzüklerin Efendisi” film serisinin öncesi gibi gösterilecek olması.

DEVAM ->

Bu İçeriğe Oy Verin

1 2Sonraki sayfa

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.